דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
יציאה לטיולים בגיל הזהב
הגעתם לגיל שכבר לא כל כך קל לצאת לטיול? כאן באתר בגילנו הבאנו לכם טיפים ליהנות מטיול מושלם גם בגיל המבוגר
לקריאה
לצאת לחופשה בגיל הזהב
גיל הזהב הינו זמן מצוין להשלים פערים ולצאת לחופשות מהנות ומפנקות בארץ ובחו"ל.
לקריאה
מה מיוחד בהסעות לבתי אבות?
חברות מקצועיות מציעות שירותי הסעות לבתי אבות תוך הקפדה על מספר מאפיינים ייחודיים. אך מה הופך את השירות זה למיוחד כל כך ואיך מבטיחים את שביעות הרצון של בני גיל הזהב? במאמר הבא ננסה להסביר ולספק תשובות
לקריאה
נופש בריאות בים המלח לקבוצות של מבוגרים
אם אתם שייכים לקבוצת גיל הזהב, אתם בוודאי יודעים שבגיל הזה - החיים רק מתחילים. לא מעט מבוגרים אוהבים לצאת אל נופש בריאות בים המלח בקבוצות מאורגנות. נופש בים המלח למבוגרים, מאפשר לכם ליהנות מכל היתרונות המשמעותיים ביותר של האזור המיוחד יותר בארץ, וכמובן לקבל סגרת טיפולים ייחודית שמותאמת לגילכם.
לקריאה
טיול מאורגן באירופה
מתחשק לכם לנסוע לחו"ל? מחפשים טיול מאורגן ליעד פופולרי ואטרקטיבי? זה הזמן לטיול באירופה! הכתבה הבאה תרכז לכם את כל ההצעות והטיפים לתכנון טיול מאורגן ברחבי אירופה.
לקריאה
ימי כיף לגיל הזהב
מגוון הצעות מהנות לימי כיף מאורגנים המתאימים לגיל הזהב
לקריאה
צימרים למבוגרים, צימרים לזוגות בלבד
מול הנוף הפסטורלי של הגליל, מול הים או נופי המדבר. העיקר להתנתק מהשגרה ולהיות ביחד. המלצות על הצימרים בהם תוכלו לחדש את האנרגיות בזמן שכולם נמצאים בשגרה.
לקריאה
6 דברים שלא ידעתם על סקי בשוויץ
החלטתם לנצל את הזמן הפנוי ולצאת לחופשה מפנקת ביותר בכל הרכב שהוא? מתלבטים באיזה יעד לבחור לבילוי מושלם של החופשה? האם לבחור חופשת בטן גב או משהו קצת יותר ספורטיבי? אחרי שתקראו את המאמר הבא, ללא כל צל של ספק תפסיקו להתלבט.
לקריאה
טיולים משפחתיים בעולם
כל חייהם הם חיכו לטיול הגדול – עם היציאה לפנסיה, הגיע הזמן לצאת לחוויה בלתי נשכחת. לפעמים מצטרפים בני המשפחה להרפתקה, לפעמים הם יוצאים בגפם. מה שבטוח זה שטרנד טיולי הגמלאות לא עומד לדעוך.
לקריאה
כיצד בוחרים את המלונות המומלצים לגיל הזהב?
לקריאה
 
1 2 3
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.