forums

דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
חופשה בצפון לבני הגיל השלישי
בני הגיל השלישי יכולים יכולים להרשות לעצמם לבלות סוף שבוע מפנק בצפון בוילה מאובזרת, בין אם לבלות זמן איכות ביחד ובין אם יחד עם המשפחה המורחבת. יש מקום לכולם!
לקריאה
וילת נופש- חופשה לבני הגיל השלישי
בילויים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו וזה בכלל לא משנה בני כמה אנחנו. בעוד שכאשר אנחנו צעירים אנחנו מעדיפים חופשות שיש בהן כמה שיותר תנועה, הרי שעם הגיל ההעדפות שלנו משתנות לחלוטין ואנו נוטים לחפש חופשה רגועה.
לקריאה
הפעילות הגופנית שתשדרג לכם את הנופש
חופשות היו מאז ומעולם טעם החיים ולכן ברור מדוע גם בגיל השלישי אנחנו רוצים לשנות מידי פעם את האווירה והשגרה שבה אנחנו חיים ביום יום. לעיתים אנשים טועים וחושבים שאם אנחנו כבר לא עובדים, הרי שאין לנו סיבה לצאת לחופשה, אך האמת היא שזה לא מדויק.
לקריאה
המאכלים שישמרו עליכם רעננים בזמן הנופש
לצאת לחופשה זה מסוג אותם הדברים שלא כדאי לוותר עליהם בשום גיל. לכן, אפילו אם אתם אנשים מבוגרים בגיל הזהב שכבר נמצאים במעגל העבודה מזה שנים, בהחלט כדאי שתפרגנו לעצמכם חופשה, ורצוי שתהיה כמה שיותר מהנה, אך גם בריאה.
לקריאה
החופש שאתם חייבים לקחת לעצמכם
בכל גיל בחיינו אנחנו מתמודדים עם אתגרים מסוגים שונים. ומה קורה בגיל השלישי? גם בגיל זה אנו חווים לחצים ומשברים. לכן ברור מדוע גם בגיל הזהב אנשים זקוקים לחופשה מידי פעם, לניתוק ולשינוי אווירה, כל מה שנשאר להחליט זה איך אתם רוצים לעשות זאת.
לקריאה
חמשת הפריטים שתרצו לקחת אתכם לוילת נופש
חופשה היא טעם החיים , במיוחד לאלה מאיתנו שעבדו שנים וכעת יכולים להרשות לעצמם לקחת פסק זמן סוף סוף. אם גם אתם הגעתם לגיל השלישי ואתם מחפשים מעט טיפים שיעזרו לכם לשמור על הבריאות ועל היופי במהלך הנופש, הגעתם למקום הנכון ואתם מוזמנים לעיין במאמר שלפניכם.
לקריאה
חמשת האופציות הפופולאריות לנפוש בגיל הזהב
בגיל הזהב, כמו בכל גיל אחר, אנחנו זקוקים לחופשה, לניתוק ולבילוי מידי פעם. לכן בהחלט אפשר להבין אתכם אם גם אתם מחפשים את הדרך לנפוש וליהנות, כי מי מאיתנו לא היה רוצה מידי פעם לצאת מהשגרה היומיומית? אם גם אתם חושבים היום על הנופש הבא שלכם ולא לגמרי יודעים איך לתכנן אותו, כדאי לדעת שיש מספר אפשרויות שמבחינת בני גיל הזהב נחשבות לפופולאריות ואהובות במיוחד.
לקריאה
רעיון לטיול עם כל המשפחה- קרוואנים נגררים לטיולים מסביב לכינרת
רבים מחפשים רעיונות לטיול עם כל המשפחה, ויכולים להפיק רבות מטיול קרוואנים
לקריאה
פינוקים וטיפולי ספא לגיל הזהב
כיצד יוצאים מן השגרה ועושים מהפך מהותי בחיינו החדשים בגיל הזהב? הכנו בעבורכם מספר דרכים מהנות לבחירה בשגרת חיים חדשה ומפנקת.
לקריאה
איזה מועדוני לקוחות קיימים לבני הגיל השלישי?
מועדוני לקוחות יכול לסייע רבות לבני הגיל השלישי לנצל את הזכויות הבלעדיות ששמורות רק להם. במאמר זה אביא בפניכם כמה הצעות למועדונים שמפעילים מגוון רחב של שירותים ל לקהילת המבוגרים
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.