forums

דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
רעיון לטיול עם כל המשפחה- קרוואנים נגררים לטיולים מסביב לכינרת
רבים מחפשים רעיונות לטיול עם כל המשפחה, ויכולים להפיק רבות מטיול קרוואנים
לקריאה
פינוקים וטיפולי ספא לגיל הזהב
כיצד יוצאים מן השגרה ועושים מהפך מהותי בחיינו החדשים בגיל הזהב? הכנו בעבורכם מספר דרכים מהנות לבחירה בשגרת חיים חדשה ומפנקת.
לקריאה
איזה מועדוני לקוחות קיימים לבני הגיל השלישי?
מועדוני לקוחות יכול לסייע רבות לבני הגיל השלישי לנצל את הזכויות הבלעדיות ששמורות רק להם. במאמר זה אביא בפניכם כמה הצעות למועדונים שמפעילים מגוון רחב של שירותים ל לקהילת המבוגרים
לקריאה
טיול קמפינג עם הנכדים
פער הדורות הולך וגדל בשנים האחרונות ואת המשחקים והאטרקציות של פעם מחליפים המחשבים והסמארטפונים. על מנת לשמור על הקשר בין הדורות בתוך המשפחה, יש למצוא את הנקודה המקשרת. טיול קמפינג הוא דרך נפלאה לבלות בצורה כזו שכולם יהנו.
לקריאה
כפר נופש בהולנד לגיל הזהב
לשלב נכונה בין חיים טובים ושגרה זה הוא פרויקט לא פשוט כלל אך עם זאת משתלם ומתבקש. כשמגיעים לגיל הזהב יש הרבה יותר זמן פנוי וכדאי לנצל אותו לצאת לנופש.
לקריאה
יום כיף בירושלים – גם לגיל הזהב!
גיל הזהב הוא תקופה מצויינת לטיולים. בגיל הזה אתם כבר משוחררים מעט יותר מבעיות היום-יום ונהנים מהפנסיה. זה הזמן להשקיע בתחביבים ולצבור חוויות עם החברים ובני המשפחה. במאמר הבא נספר לכם מדוע כדאי לכם להגיע דווקא לירושלים.
לקריאה
5 המלצות לא שגרתיות לטיולים בעולם
טיול לחו"ל כבר הפך מזמן למעין דבר שבשגרה, משהו שמשפחות, זוגות או סתם חברים עושים כמעין רוטינה מבלי להניד עפעף גם אם אתם בגיל הזהב. אם לפני 20 שנה בערך טיסה לאירופה היה נחשב מסע שלאחריו כולם הגיעו אליכם לסלון בכדי לשמוע סיפורים, הרי שהיום אפילו טיסה לארה"ב הרחוקה לא תגרום לחברים להרים אליכם טלפון באופן מיוחד.
לקריאה
שירותי הסעות לגיל השלישי
כאשר אנחנו צריכים להזמין חברת הסעות לצורך הסעה של מבוגרים, אנחנו לא יכולים לפנות לכל חברה, אנחנו צריכים לבצע זאת אך ורק באמצעות חברה אשר יש לה ניסיון וותק בהסעת מבוגרים וקשישים.
לקריאה
בגילנו כדאי לטייל בברצלונה
ברצלונה היא עיר מדהימה המשלבת בין תרבות, היסטוריה ואמנות אירופאית לאווירה ים תיכונית. בברצלונה תוכלו לטייל להנאתכם לאורך שדרת הרמבלס המפורסמת, לקנות פירות אקזוטיים בשוק לה בוקריה, לסייר בחופים המרהיבים, לטעום מנות טאפאס וליהנות מחיי לילה ססגוניים שמתאימים גם לגיל הזהב.
לקריאה
חבילות ספורט לברצלונה – מטיילים עם הנכדים ורואים משחק בכיף
ישראלים רבים גילו בשנים האחרונות את האפשרות לשלב במסגרת טיולים בחו"ל גם אירועים נוספים, הצגות, הופעות רוק, משחקי ספורט ועוד
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.