דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
גם בגיל השלישי מטיילים: אפליקציית ניווט עם אייפון 6 לכל יעד!
החלטתם לצאת לטיול ליעד חדש בארץ או אולי בעולם? חוששים שתתקשו לנווט ביעד שאליו אתם נוסעים? אל דאגה.
לקריאה
יום הקשיש הבינלאומי
להיות בגיל השלישי זה לא אומר בהכרח לשבת כל היום בבית ולהיזכר בימים טובים יותר. להיות בגיל השלישי יכול להגיד גם טיולים ברחבי העולם, הנאות מדהימות וביצוע כל מה שלא יכולתם לעשות כשהייתם צעירים.
לקריאה
סיורים בברלין בעברית לגיל השלישי - חופשה מהחלומות
ברלין היא לא רק עיר הבירה הגרמנית אלא היא גם העיר הגדולה ביותר בגרמניה ואפילו העיר השנייה בגודלה באירופה כולה.
לקריאה
כך הולכים בשבילים: שבילים וטיולים באזור הצפון למבוגרים
הגענו לשלב בחיים שהמילה זמן פנוי היא כבר לא מילה גסה. אפשר לנשום מטרדות היומיום ולעשות דברים בשביל עצמנו. החברה להגנת הטבע ממליצים לכם על כמה מסלולים, שבילים ופינות חן בצפון שיחשפו בפניכם את כל הנוף, התופעות וערכי הטבע המיוחדים שיש לנו בארץ הזו. אז קחו מפת טיולים וסימון שבילים של אזור הצפון וצאו לדרך.
לקריאה
טיול גיל הזהב לפראג
אם אתם בגיל הזהב ואתם רוצים לעשות לנפשכם ולטייל קצת בחו"ל – פראג היא היעד המושלם עבורכם – גם אם אתם לא יוצאי צ'כיה. יש בה, בעיר הקסומה הזאת, את כל מה שצריך כדי שהטיול שלכם יהיה עשיר, מגוון ומרתק, וכדי שכשתחזרו הביתה יהיה לכם הרבה מה לספר.
לקריאה
טיולים ברומניה לגיל הזהב
המאמר הבא מדבר לאלו מביניכם שמעוניינים לבקר ברומניה כחלק מטיול שורשים או למטרות רפואה והירגעות. אם יש לכם חששות או פחדים כלשהם מפני הנסיעה לרומניה בגיל הזהב, אנו בטוחים שקריאת מאמר זה תסיר אותם בקלות.
לקריאה
נופש באיטליה לגיל הזהב
נופש באיטליה לגיל הזהב הוא אחת הבחירות הקלאסיות, המעניינות, האיכותיות והמפתיעות ביותר. איטליה הקסומה מציעה הכול מכל – אוכל טוב, מוזיקה ותרבות, הרים וכפרים, וכמובן תרבות נהדרת שמותירה רושם חזק בכל מי שמגיע לבקר בארץ שכולה הוד והדר.
לקריאה
טיולים בברלין לגיל הזהב
בגיל הזהב, שבו אנו מתפנים מהעיסוקים שלנו ומהעבודה, הילדים כבר לא גרים בבית זמן רב, וכל מה שנותר לנו זה זמן פנוי - זה הזמן לראות עולם. מבוגרים רבים בוחרים בטיסות לחו"ל בתור התחביב האהוב עליהם, כאשר ברלין היא אחד היעדים המועדפים. במאמר שלפניכם נדבר על הגורמים שהופכים את ברלין ליעד מועדף עבור אנשים בגיל העמידה, על האתרים ההיסטוריים המפורסמים בעיר, על התחבורה הציבורית המרשתת את העיר הגדולה, על טיסות לברלין ועל האפשרות לביקור בעיר הגדולה כחלק מקבוצה של טיול מאורגן.
לקריאה
טיולים מאורגנים לגיל הזהב
טיולים מאורגנים לגיל הזהב הם טיולים מיוחדים במינם, השוזרים יחד מסלולי טיול מרהיבים ביופיים אך לא קשים בכלל, עם אתרי תיירות מרפא קסומים שנותנים אוויר לנשימה ומזור לנשמה. לפניכם כל מה שכדאי לדעת לפני שיוצאים לטיול כזה.
לקריאה
בילוי חורפי בקניונים
אם אתם מחפשים דרך מהנה לבלות בחורף, יש לנו רעיון נחמד בשבילכם: לכו לקניון הקרוב למקום מגוריכם. אתם לא חייבים לצאת שם למסע קניות, אתם יכולים רק להסתובב בין החנויות, להתרשם מהפריטים שאולי תרצו לקנות בעתיד, והכי חשוב – להיפגש עם חברים. הנה כל מה שאפשר לעשות בקניון, כשבחוץ הגשם שוטף והרוחות משתוללות.
לקריאה
 
1 2 3 4 5
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.