דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיולים מאורגנים לגיל הזהב
טיולים מאורגנים לגיל הזהב הם טיולים מיוחדים במינם, השוזרים יחד מסלולי טיול מרהיבים ביופיים אך לא קשים בכלל, עם אתרי תיירות מרפא קסומים שנותנים אוויר לנשימה ומזור לנשמה. לפניכם כל מה שכדאי לדעת לפני שיוצאים לטיול כזה.
לקריאה
בילוי חורפי בקניונים
אם אתם מחפשים דרך מהנה לבלות בחורף, יש לנו רעיון נחמד בשבילכם: לכו לקניון הקרוב למקום מגוריכם. אתם לא חייבים לצאת שם למסע קניות, אתם יכולים רק להסתובב בין החנויות, להתרשם מהפריטים שאולי תרצו לקנות בעתיד, והכי חשוב – להיפגש עם חברים. הנה כל מה שאפשר לעשות בקניון, כשבחוץ הגשם שוטף והרוחות משתוללות.
לקריאה
חופשה שווה זהב – ספרד לגיל השלישי
פתגם ישן נושן אומר שהעולם שייך לצעירים – אבל אנחנו כאן כדי לערער על האמירה הישנה והלא-רלוונטית הזאת. במשך כל שנותינו הצעירות, דרך גילאי ה-40 וה-50 ואף הלאה מכך, אנחנו חיים במרדף חסר סיום אחרי העבודה, גידול הילדים, הזוגיות – והמציאות הלוחצת והמלחיצה של חיים במדינת ישראל.
לקריאה
טיול בר מצווה עם הנכדים
כיצד לתכנן טיול בר מצווה מהנה עם הנכד או הנכדה
לקריאה
טיול מאורגן לרומניה לגיל הזהב – טיול ששווה זהב
אם אתם בני הגיל השלישי, יש לכם עכשיו את כל הזמן שבעולם לראות עולם. אתם כבר לא מחויבים לטיפול בילדים קטנים, יותר גמישים מבחינת העבודה (או לא מחויבים לה בכלל) ואתם יכולים ליהנות מטיול מאורגן שמותאם בדיוק עבורכם. בתקופה זו של החיים, אין כמו ביקור ברומניה, בין אם כטיול שורשים ובין אם כטיול בשביל הגוף והנשמה.
לקריאה
לעולם לא מאוחר מדי לצאת לנופש – טיפים לנופש בגיל השלישי
אם אתם מעוניינים לצאת לנופש קרוב ומעניין, קצר אך מקיף, כנראה שטיול מאורגן לאירופה יהיה הבחירה הנכונה עבורכם. יעדי אירופה הם רבים ומרובים, ומאפשרים כיסוי של 4-2 ארצות בביקור יחיד של שבוע.
לקריאה
יציאה לטיולים בגיל הזהב
הגעתם לגיל שכבר לא כל כך קל לצאת לטיול? כאן באתר בגילנו הבאנו לכם טיפים ליהנות מטיול מושלם גם בגיל המבוגר
לקריאה
לצאת לחופשה בגיל הזהב
גיל הזהב הינו זמן מצוין להשלים פערים ולצאת לחופשות מהנות ומפנקות בארץ ובחו"ל.
לקריאה
מה מיוחד בהסעות לבתי אבות?
חברות מקצועיות מציעות שירותי הסעות לבתי אבות תוך הקפדה על מספר מאפיינים ייחודיים. אך מה הופך את השירות זה למיוחד כל כך ואיך מבטיחים את שביעות הרצון של בני גיל הזהב? במאמר הבא ננסה להסביר ולספק תשובות
לקריאה
נופש בריאות בים המלח לקבוצות של מבוגרים
אם אתם שייכים לקבוצת גיל הזהב, אתם בוודאי יודעים שבגיל הזה - החיים רק מתחילים. לא מעט מבוגרים אוהבים לצאת אל נופש בריאות בים המלח בקבוצות מאורגנות. נופש בים המלח למבוגרים, מאפשר לכם ליהנות מכל היתרונות המשמעותיים ביותר של האזור המיוחד יותר בארץ, וכמובן לקבל סגרת טיפולים ייחודית שמותאמת לגילכם.
לקריאה
 
1 2 3 4
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.