forums

דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל

יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת
 
דפוס פעילות הפנאי של קשישים בישראל
תופעה שאנו עדים לה בשנים האחרונות היא ירידה בהשתתפות הקשישים בכוח העבודה. אחת הסיבות לכך: יותר ויותר קשישים מקדישים מזמנם הפנוי להתנדבות, נופש ופעילות פנאי אחרת. כך כותב שמואל באר, באתר התנדבות ישראל. 

לפי ד"ר נורית וינבלט , ראש החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, הגדרה מסכמת וממצה של פנאי היא: "הזמן העומד לרשות האדם כשהוא פנוי מעבודה ומפעולות אחרות הנדרשות לצורכי קיום, הוא מלווה בתחושת חופש וקשור לערכי תרבות". 

אחת מפעילויות הפנאי המקובלות בקרב קשישים היא התנדבות. שיעור ההתנדבות בקרב קשישים בישראל עומד על 12% והוא נמוך רק במקצת מהשיעור המקביל בכלל האוכלוסייה שהוא 15%. קשישים בני 74-65 נוטים יותר להתנדב מהמבוגרים מהם (14% לעומת 9%). 

אגב, שיעור ההתנדבות בקרב הגברים בכל קבוצות הגיל - גבוה מזה שבקרב הנשים ואצל הקשישים ההבדל בולט במיוחד 15% מהגברים לעומת 9% מהנשים.

בבחינת דפוסי ההתנדבות עולה כי קשישים נוטים להתנדב יותר שעות מאשר מתנדבים צעירים יותר. למעלה ממחצית המתנדבים הקשישים (54%) מתנדבים לפחות 10 שעות בחודש. בהשוואה לכשליש (36%) מכלל המתנדבים באוכלוסייה. 37% מהמתנדבים הקשישים פועלים במסגרת פרטית כמחצית (48%) במסגרת ארגונית ו-15% עוסקים בהתנדבות הן במסגרת ארגונית והן במסגרת פרטית. אין הבדלים משמעותיים לגבי מסגרת ההתנדבות בין הקשישים לכלל האוכלוסייה.

אחד מכל חמישה קשישים השתתף בחוגים בשנה שקדמה לראיון - ביניהם ספורט, מחשבים, שפות ומלאכת יד. שיעור המשתתפים בחוגים בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה ואין הבדל בין קבוצות הגיל. בניגוד לתחומי פנאי אחרים, יותר נשים קשישות משתתפות בחוגים (22%) מאשר גברים קשישים (18%) וכפי שניתן לצפות, הקשישים היותר מבוגרים (בני 75+) נוטים מעט פחות להשתתף בחוגים (17%) יחסית לקשישים הצעירים יותר (בני 65 עד 74 22%).

בהשוואה לכלל האוכלוסייה, הקשישים יוצאים פחות לנופש - 57% לעומת 37% בהתאמה - יצאו לנופש בשנה שקדמה לראיון. גם כאן השיעורים בקרב הקשישים המבוגרים יותר (בני 75+) נמוכים יותר: 31% מהם נופשים, לעומת 41% מהקשישים הצעירים. שיעור הגברים הקשישים שיצאו לנופש עמד על 42% בהשוואה ל 33% מהנשים הקשישות. 

דפוסי הנופש של הקשישים שונים במקצת מאלה של האוכלוסייה הכללית. מסתבר שהקשישים נוטים פחות לנפוש בארץ (72% מהנופשים) מאשר האוכלוסייה הכללית (84%) ויותר לנפוש בחו"ל (60% מהנופשים הקשישים לעומת חצי מכלל הנופשים). ארבעים אחוזים מהנופשים נפשו בשנת המחקר רק בארץ (50% באוכלוסייה הכללית). שיעור אלה שנפשו רק בחו"ל היה 28% (16% באוכלוסיה הכללית). כשליש מהקשישים ומכלל האוכלוסייה נפשו גם בארץ וגם בחו"ל.

 אחד העיסוקים היותר נפוצים בקרב קשישים בשני העשורים האחרונים הוא השימוש במחשב, וזאת למטרות מגוונות. כמחצית (52%) האוכלוסייה הכללית שנבדקה בסקר השתמשה במחשב בחודש שקדם לראיון. בנושא השימוש במחשב נמצאו הבדלים מאוד ברורים בין קבוצות הגיל : 69% מבני 20 עד 34, 58% מבני 49-35, 42% מבני 64-50 ורק 12% מבני 65+ השתמשו במחשב. סביר מאוד להניח שעם השנים יגדל שיעורי השימוש במחשב בכל קבוצות הגיל. 

מהנתונים עולה עוד כי גברים נוטים יותר מנשים להשתמש במחשב, כשגלישה באינטרנט היא הפופולארית ביותר (69% מהקשישים ו81% מהאוכלוסייה הכללית). זאת בעיקר לאיתור מידע (90% מהקשישים ו94% מכלל האוכלוסייה), דואר אלקטרוני (83% ו 79%) קניות (23% ו-21%) וקבוצות דיון (16% ו-24%). שימושים נוספים במחשב הם משחקים (41% ו-43%), עבודה (37% ו-64%) ולימודים (22% ו-35%). עובדה מעניינת: ל-10% מהקשישים שהשתמשו במחשב - אין מחשב בבית (השיעור בקרב כלל האוכלוסייה כמעט זהה.)

מעבר לניתוח של כל תחום פנאי בנפרד, יש עניין להסתכל גם על המכלול, הבוחן במקביל את דפוסי הפנאי ביחס לכל ארבעת תחומי הפנאי שנבדקו: התנדבות, השתתפות בחוגים, יציאה לנופש ושימוש במחשב. 

מתברר שיותר ממחצית הקשישים (52%) אינם עוסקים באף אחת מארבע הפעילויות שנזכרו. בקרב כלל האוכלוסייה עומד שיעור זה על מחצית מכך – 26%. הדפוס השני בשכיחותו בקרב הקשישים הוא יציאה לנופש בלבד (18%) ובקרב כלל האוכלוסייה הוא יציאה לנופש ושימוש במחשב (22%). הדפוס הבא לפי סדר השכיחויות אצל קשישים הוא השתתפות בחוגים ויציאה לנופש (6%) ואצל כלל האוכלוסייה דפוס זה מתייחס לנופש בלבד (12%). נתון מעניין נוסף הוא שיעור העוסקים בכל ארבע הפעילויות שנזכרו: 2% מהקשישים ו- 3% מכלל האוכלוסייה. 
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
השוואת ביטוח נסיעות לחו"ל לגיל השלישי
כל ישראלי שנוסע לחו"ל, בין אם מדובר בנסיעה של ימים ספורים ובין אם מדובר בנסיעה לתקופה ממושכת יותר, מומלץ לו לבצע ביטוח נסיעות. ביטוח זה יאפשר לו לקבל טיפולים רפואיים במדינה אליה הוא נוסע, במקרה של תאונה, פיגוע או מסיבות רפואיות שונות, וכן הביטוח יאפשר להעביר אותו ארצה כשמרבית ההוצאות על כך יוטלו על חברת הביטוח.
לקריאה
הצעה ליום כיף מיוחד: טיפול וואטסו
אוהבים לקיים ימי כיף עם בן/בת הזוג, הילדים, הנכדים או החברים? אם כך, כדאי מאוד שתכירו את טיפול הוואטסו – התחום החם שכובש את עולם הטיפולים בארץ.
לקריאה
חופשות לדתיים בני הגיל השלישי
חופשות לדתיים בגיל השלישי אינן מעטות, ואפילו מעניינות וססגוניות. במאמר הבא נפרט ונראה על אזורי בילוי ונופש לדתיים, על מקומות בהם יש את מירב מילוי הצרכים לשמירת דת ומסורת.
לקריאה
חופשה באמסטרדם בגיל הזהב
גיל הזהב הוא הזדמנות לנוח ולצאת לחופשה לא שגרתית מחוץ לארץ. זה הזמן לקחת שאיפה עמוקה מהאווירה החופשית של רחובות אמסטרדם. הנה כל מה שצריך לדעת על היעד הבא שלכם.
לקריאה
סוגי חופשות בחו"ל עבור גיל הזהב
מבוגרים בגיל הזהב יכולים לנצל את הזמן הפנוי שעומד לרשותם כדי לצאת לחופשה מרגשת מעבר לים. הנה כל מה שצריך לדעת על אטרקציות, תקופות מומלצות ויעדים מתאימים לגיל השלישי.
לקריאה
פעילויות בחופשה לגיל הזהב
חופשה בגיל הזהב – מובאות לפניכם פתרונות ופעילויות רבות המתאימות לחופשה בגיל הזהב.פתרונות של ארוחות,בתי מלון,בריכות,פעילויות ועוד.כדי לדעת מה מתאים עבורכם או עבור הוריכם שנמצאים בגיל הזהב. קראו את המאמר המובא לפניכם.
לקריאה
הסעות לנתב"ג לגיל השלישי
ההגעה לנמל התעופה בן גוריון איננה משימה מסובכת, שכן מדובר ביעד מרכזי ונגיש בו חולפים אלפי בני אדם מדי חודש. עם זאת, כיוון שלא מדובר במסלול מוכר בו אתם מרבים לבקר – כדאי להשקיע בבירור הדרך הטובה ביותר מעיר מגוריכם אל שדה התעופה.
לקריאה
חופשה לזוגות בגיל הזהב בירושלים
גם בני הגיל השלישי יכולים להנות ממגוון טיולים בירושלים ובכלל. לבלות סופי שבוע, לבלות באזורים שונים בארץ ובכל העולם. אחרי הכל לזמן איכות אין גיל ואין מחיר.
לקריאה
חופשה בצפון לבני הגיל השלישי
בני הגיל השלישי יכולים יכולים להרשות לעצמם לבלות סוף שבוע מפנק בצפון בוילה מאובזרת, בין אם לבלות זמן איכות ביחד ובין אם יחד עם המשפחה המורחבת. יש מקום לכולם!
לקריאה
וילת נופש- חופשה לבני הגיל השלישי
בילויים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו וזה בכלל לא משנה בני כמה אנחנו. בעוד שכאשר אנחנו צעירים אנחנו מעדיפים חופשות שיש בהן כמה שיותר תנועה, הרי שעם הגיל ההעדפות שלנו משתנות לחלוטין ואנו נוטים לחפש חופשה רגועה.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.