forums

תיעוד סיפורי חיים של ניצולי שואה

פרויקט מרגש בין סטודנטים לדיירי משען בתי אבות, שנשא את הכותרת "אמץ ניצול ולוחם", שבמסגרתו נפגשו סטודנטים עם ניצולי שואה ותיעדו את סיפור חייהם, הגיע לשיאו במפגש שהתקיים בין דיירי "בית ברמת אביב", מרשת בתי הדיור המוגן של משען.
 
תיעוד סיפורי חיים של ניצולי שואה
במסגרת הפרויקט נפגשו סטודנטים ממכללת סמינר הקיבוצים במשך חודשים ארוכים עם שבעה מדיירי "בית ברמת אביב" מרשת משען. לאורך מפגשים אלה נוצר קשר חם בין הדיירים לסטודנטים ובזכות הקרבה שנוצרה נפתחו הדיירים רגשית וחשפו בפני הסטודנטים באופן אותנטי את חוויות הילדות, הפחדים, הלחימה, הבדידות, מאמצי ההישרדות, העלייה ארצה וההתאקלמות שלהם בארץ ישראל.

הסטודנטית ורד דולב, למשל, הודתה במסגרת המפגש שוב ושוב לדיירת טובה גרין, על שחלקה עמה את סיפור חייה, למרות הקושי בסיפורו וחווייתו מחדש. "כל פרט בסיפור חייה של טובה גרם לי להרגיש כמו שריטה בלב", אמרה דולב בהתרגשות. "אני מחבקת את השריטות הללו כי הן גרמו לי להיות אדם טוב, ערכי ושלם יותר. ללא התיעוד הדורות הבאים יהיו פחות טובים משום שלא יכירו את ההיסטוריה של העם היהודי". יוסף זלצר, דייר "בית רמת אביב", אמר שבמפגש הראשון עם הסטודנטים היה ספקן ולא האמין שניתן יהיה להסביר ולספר את כל ההיסטוריה, משום שהשואה היא נושא כואב, גדול, מורכב וקשה לעיכול. אך עם הזמן נוכח לדעת כי לפרויקט משמעות נעלה וכי הסטודנטים כמהים לספוג היסטוריה. זלצר הודה על יוזמה זו והביע משאלה שבמכללת סמינר הקיבוצים ימשך פרויקט זה גם בעתיד. 

בני משפחות הדיירים ציינו שבזכות הפרויקט נחשפו בני הדור השני, שקודם לכן התקשו לדבר עם הוריהם על ימי השואה, לתיעוד הילדות של הוריהם ולפרטים בהיסטוריה שלעולם לא הכירו. ד"ר תמר קטקו, רכזת התכנית אמרה: "גדלתי בבית של ניצולי שואה שסיפרו ושיתפו אותנו בהיסטוריה שלהם. הבטחתי להורי שאקדיש את חיי לתיעוד והקשבה. מאחורי כל אדם ישנו סיפור ואנו צריכים ללמוד להקשיב לו ולהעביר הלאה את ההיסטוריה שלנו, אחרת הדורות הבאים לא ידעו מהי." 

הדסה טרון, מרכזת היחידה למעורבות חברתית במכללה סיפרה שהיחידה למעורבות חברתית במכללת סמינר הקיבוצים, הוקמה כדי לאפשר לסטודנטים לאגור חוויות והתנסויות החורגות מההכשרה הקונבנציונלית. "ראשי המכללה סברו שכמוסד המכשיר מורים, חשוב לצייד את הסטודנטים גם ברגישות אנושית וחברתית, לא רק בהתמחות דיציפלינרית", אמרה. 

שמעון סבג מנהל "בית רמת אביב", הודה לסטודנטים על היוזמה ואמר שישמח להמשיך ולשתף פעולה בתיעוד סיפורי חיים של דיירים נוספים בבית.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
התעללות בקשישים
במאמר זה, נדבר על אחת התופעות הקשות והמטרידות ביותר אליהן אנחנו עדים בחברה הישראלית בשנים האחרונות – תופעת ההתעללות בקשישים. נסקור מקרים בולטים ונבין כיצד נתגונן מפני המצב הזה בצורה היעילה ביותר – בפני עצמנו או עבור הקרובים שלנו.
לקריאה
כך נהייתי עורך דין תעבורה מצליח
לאור המצב בכבישים בשנים האחרונות בישראל ועלייה ניכרת בתאונות דרכים, הדרישה לעורכי דין המתמחים בדיני תעבורה הולך וגובר. המסלול במסגרתו מוכשרים להיות עורך דין תעבורה הינו קשה וסיזיפי, אך בסופו מובטח מקצוע מספק, ערכי בעל חשיבות חברתית וכמובן, שכר הולם.
לקריאה
כך התמכרתי לאלכוהול ונגמלתי בגיל 70
התמכרות לאלכוהול אף פעם לא הייתה נושא שהטריד אותי. רק כאשר הגעתי לגיל הזהב הבנתי שמדובר על בעיה רצינית, שפוגעת לא רק בבריאותי אלא גם בסביבה הקרובה ובאנשים החשובים לי ביותר.
לקריאה
יש לכם סיפור חיים בקלטת וידאו אבל המכשיר כבר נהרס? המרת קלטות וידיאו זה הפתרון
קלטות הוידאו הישנות מכילות את הזיכרונות היפים ביותר שלכם
לקריאה
תהליך כתיבת אוטוביוגרפיה בגיל השלישי
רבים מאתנו מרגישים, בצדק, שסיפור החיים שלנו הוא סיפור אותו ראוי לספר – וראוי להעלות על הכתב. אנחנו מדברים על כתיבה של אוטוביוגרפיה, וחשוב לדעת איך להתחיל ואיך לבצע תהליך ארוך ומקיף שכזה – כבני ובנות הגיל השלישי, עם חיים ארוכים ומעניינים.
לקריאה
גירושין בגיל השלישי
תהליך גירושין הינו תהליך ארוך וקשה מאוד עבור בני הזוג, במיוחד כאשר מדובר בגירושין בגיל השלישי לאחר שנים רבות וארוכות של זוגיות. תהליך הגירושין מצריך עזרה מאנשי מקצוע רבים כגון: עורכי דין, חוקרים פרטיים, פסיכולוגים, מגשרים, ועוד.
לקריאה
סיבות לבגידה בגיל השלישי
בגידה במסגרת הנישואין היא לצערנו תופעה נפוצה, חוצת גילאים ומגזרים. במאמר הבא נסקור את הסיבות הנפוצות לבגידות בגיל השלישי.
לקריאה
"חייתי שתי מלחמות עולם"
סיפורה של צילה קוריס שנולדה במלחה"ע ה-1, ובשנייה שירתה בחיל הרפואה הבריטי
לקריאה
בני מאה בבית אבות בגבעת המורה
אצלנו בחצר, בצל ענפי הזית מגיעים לגיל המופלג מאה, עם טיפול מסור ומקצועי. שפרה דיירת בת 101 אמרה שכל כך נקי כאן, והיא חיה בגן עדן, וכשנקי בעין נקי גם בפנים.
לקריאה
תמונה משפחתית
תחרות "תמונה משפחתית" כחלק מאירועי חודש הקשיש. עמותת מטב בשיתוף עם אתר walla.
לקריאה
 
1 2 3
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.