forums

תיעוד סיפורי חיים של ניצולי שואה

פרויקט מרגש בין סטודנטים לדיירי משען בתי אבות, שנשא את הכותרת "אמץ ניצול ולוחם", שבמסגרתו נפגשו סטודנטים עם ניצולי שואה ותיעדו את סיפור חייהם, הגיע לשיאו במפגש שהתקיים בין דיירי "בית ברמת אביב", מרשת בתי הדיור המוגן של משען.
 
תיעוד סיפורי חיים של ניצולי שואה
במסגרת הפרויקט נפגשו סטודנטים ממכללת סמינר הקיבוצים במשך חודשים ארוכים עם שבעה מדיירי "בית ברמת אביב" מרשת משען. לאורך מפגשים אלה נוצר קשר חם בין הדיירים לסטודנטים ובזכות הקרבה שנוצרה נפתחו הדיירים רגשית וחשפו בפני הסטודנטים באופן אותנטי את חוויות הילדות, הפחדים, הלחימה, הבדידות, מאמצי ההישרדות, העלייה ארצה וההתאקלמות שלהם בארץ ישראל.

הסטודנטית ורד דולב, למשל, הודתה במסגרת המפגש שוב ושוב לדיירת טובה גרין, על שחלקה עמה את סיפור חייה, למרות הקושי בסיפורו וחווייתו מחדש. "כל פרט בסיפור חייה של טובה גרם לי להרגיש כמו שריטה בלב", אמרה דולב בהתרגשות. "אני מחבקת את השריטות הללו כי הן גרמו לי להיות אדם טוב, ערכי ושלם יותר. ללא התיעוד הדורות הבאים יהיו פחות טובים משום שלא יכירו את ההיסטוריה של העם היהודי". יוסף זלצר, דייר "בית רמת אביב", אמר שבמפגש הראשון עם הסטודנטים היה ספקן ולא האמין שניתן יהיה להסביר ולספר את כל ההיסטוריה, משום שהשואה היא נושא כואב, גדול, מורכב וקשה לעיכול. אך עם הזמן נוכח לדעת כי לפרויקט משמעות נעלה וכי הסטודנטים כמהים לספוג היסטוריה. זלצר הודה על יוזמה זו והביע משאלה שבמכללת סמינר הקיבוצים ימשך פרויקט זה גם בעתיד. 

בני משפחות הדיירים ציינו שבזכות הפרויקט נחשפו בני הדור השני, שקודם לכן התקשו לדבר עם הוריהם על ימי השואה, לתיעוד הילדות של הוריהם ולפרטים בהיסטוריה שלעולם לא הכירו. ד"ר תמר קטקו, רכזת התכנית אמרה: "גדלתי בבית של ניצולי שואה שסיפרו ושיתפו אותנו בהיסטוריה שלהם. הבטחתי להורי שאקדיש את חיי לתיעוד והקשבה. מאחורי כל אדם ישנו סיפור ואנו צריכים ללמוד להקשיב לו ולהעביר הלאה את ההיסטוריה שלנו, אחרת הדורות הבאים לא ידעו מהי." 

הדסה טרון, מרכזת היחידה למעורבות חברתית במכללה סיפרה שהיחידה למעורבות חברתית במכללת סמינר הקיבוצים, הוקמה כדי לאפשר לסטודנטים לאגור חוויות והתנסויות החורגות מההכשרה הקונבנציונלית. "ראשי המכללה סברו שכמוסד המכשיר מורים, חשוב לצייד את הסטודנטים גם ברגישות אנושית וחברתית, לא רק בהתמחות דיציפלינרית", אמרה. 

שמעון סבג מנהל "בית רמת אביב", הודה לסטודנטים על היוזמה ואמר שישמח להמשיך ולשתף פעולה בתיעוד סיפורי חיים של דיירים נוספים בבית.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
"חייתי שתי מלחמות עולם"
סיפורה של צילה קוריס שנולדה במלחה"ע ה-1, ובשנייה שירתה בחיל הרפואה הבריטי
לקריאה
בני מאה בבית אבות בגבעת המורה
אצלנו בחצר, בצל ענפי הזית מגיעים לגיל המופלג מאה, עם טיפול מסור ומקצועי. שפרה דיירת בת 101 אמרה שכל כך נקי כאן, והיא חיה בגן עדן, וכשנקי בעין נקי גם בפנים.
לקריאה
תמונה משפחתית
תחרות "תמונה משפחתית" כחלק מאירועי חודש הקשיש. עמותת מטב בשיתוף עם אתר walla.
לקריאה
חוגגת 100
שפרה בלום חוגגת 100, "לא יכולתי לחשוב על מקום שהייתי רוצה לחיות בו יותר מאשר כאן, ואני מאוד שמחה להיות פה". כך חוזרת ואומרת גב' שפרה בלום לכל המבקרים אותה בבית אבות משל"ב שבעפולה.
לקריאה
סיפורים קצרים על חיים ארוכים
שני סיפורי חיים של דיירי בית האבות משל"ב עפולה המשרת את תושבי העמק. מקום נדיר המאכלס דיירים עם סיפורי חיים מרגשים. סיפורו של נוחים ויסמן וצילה קוריס.
לקריאה
מצלמה עושה היסטוריה
מתוך הכתבה של דנה ויילר-פולק שהתפרסמה בעיתון "הארץ".
לקריאה
ערב יום הזיכרון
שיר לאדם בצר לו מאת קובי וינר ששכל את בנו שקד ז"ל
לקריאה
נולדתי בפעם השלישית
אברהם רוזנק יליד העיירה דזיאלושיץ Dzialozyce במערב פולין במחוז קלץ, מספר: נולדתי שלוש פעמים – בפעם הראשונה כאשר יצאתי לאוויר העולם, בפעם השנייה כאשר שרדתי את השואה (במאי 1945) ובפעם השלישית כאשר הגעתי לארץ. היה זה ב- 12 במרץ שנת 1947, כאשר דרכו רגלי על אדמת ארץ ישראל והתחלתי חיים חדשים.
לקריאה
סיפור חייך שווה ספר
שנים של תיעוד אישי ומשפחתי לימדו אותנו, שהדור הצעיר מבקש בלהט להתחבר אל שורשיו, לדעת על מוצאו ועל הדורות שקדמו לו במשפחה. הפתרון: הפקת ספר חיים
לקריאה
איזה עולם קטן
במהלך החיים כל אדם נתקל במקרי "איזה עולם קטן" שמואל דרורי מספר על המקרים שלו
לקריאה
 
1 2
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.