forums

דליפת שתן: מחזירים את השליטה

ריצה תכופה לשירותים, "בריחת שתן" בעת שיעול או צחוק, עלולים להצביע על אי שליטה במתן שתן. אל תתנו לבושה ולמבוכה למנוע מכם לטפל בבעיה
 
דליפת שתן: מחזירים את השליטה
 
 מאת: ד"ר אירנה סלזנב

 

אי שליטה במתן שתן הינה אחת הבעיות השכיחות בגיל השלישי, מעריכים כי היא פוגעת באחת מכל שלוש נשים מעל גיל שישים, אך גם גברים רבים סובלים ממנה. בסך הכול לוקים בה בין 15%-30% מבני 65 ומעלה. גם בגיל צעיר יותר התופעה קיימת, אך  היא נפוצה בעיקר בקרב נשים וקשורה לרוב ללידות מרובות.

 

הסימנים כוללים תכיפות (ריצה לשירותים הרבה פעמים), קימה חוזרת לשירותים גם בשעות הלילה וכמובן – "בריחת שתן" בעת שיעול, צחוק או ללא כל גורם מעורר. לבעיה השלכות על הבריאות הגופנית והמצב הנפשי, השלכות כלכליות בשל עלויות הטיפול כמו גם השלכות חברתיות, עקב הפחד או הבושה כי התופעה תקרה בחברה. הבעיה פוגעת משמעותית באיכות החיים משום שהיא מגבילה את יכולתו של הסובל ממנה לצאת לטיולים ולנסיעות ארוכות, פוגעת בקשריו החברתיים ובפעילותו היומיומית, מפחיתה את הערכתו העצמית ועלולה לגרום גם לאי תפקוד מיני.

 

למרות השכיחות הגבוהה של הבעיה, לא תמיד היא מאובחנת ומטופלת כיאות. לעיתים קרובות הסובלים מאי שליטה בשתן כלל לא מדווחים על הבעיה מתוך מבוכה או חוסר מודעות לבעיה ובעיקר עקב  אמונה שגויה כי ממילא לא ניתן לטפל בתופעה או לשפרה.

 

הגורמים לאי שליטה מגוונים וכוללים בתוכם:

1. מחלות כרוניות כגון: סוכרת, שבץ מוחי, ניתוחים אורתופדיים בעיקר פגיעות עמוד שדרה, שיטיון (דמנציה, אלצהיימר), צניחת רחם ו/או שלפוחית באישה ובעיות ערמונית בגבר,  ועוד.

2. שינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגיל המבוגר וקשורים לחולשה של השרירים, שינויים אנטומיים בנבנה הגוף וכד'.

3. תרופות – תופעות לוואי של תרופות עלולות לגרום להשתנת יתר ו/או פגיעה בשליטה על הסוגרים ( ריבוי תרופות, נטילה לא נכונה וטעויות במינון).

4. לידות – תופעה המתייחסת בעיקר לנשים צעירות שסובלות מהבעיה עקב שינויים אנטומיים ופגיעה במערכות שעלולה להופיע אחרי לידות מרובות.

 

חשוב להבין שניתן לטפל בתופעה, לשם כך צריך להתגבר על הבושה ולפנות לגורם מקצועי. ראשית, יש לעבור אבחון מקיף אצל מומחה לצורך קביעת האבחנה המדויקת הגורמת לאי שליטה  ובהתאם לכך קביעת הטיפול ההולם הכוללני. לעתים מדובר בניתוח או תרופות הפותרות את הבעיה לגמרי, אך בהרבה מקרים אמצעים פסיכולוגיים, פיזיותרפיים והתנהגותיים עשויים לפתור את הבעיה אף הם. 

 

טיפול התנהגותי מבוסס על בניית תכנית אישית של תרגילים המחזקים את שרירי האגן הקטן ושינוי הרגלים, ללא התערבות פולשנית או תרופתית. אחוזי ההצלחה של הטיפול עומדת על  בין 80%-90% (כמובן תלוי באבחנה באוכלוסייה הספציפית ובקיום בעיות נוספות). בכל מקרה, כדאי לאבחן ולהתחיל לטפל כמה שיותר מוקדם כדי להעלות את אחוז ההצלחה בטיפול ולהימנע מהצורך בהתערבות כירורגית.

 

לסיכום: אי שליטה במתן שתן היא תופעה שכיחה מאוד בקרב גברים ובעיקר נשים. בחלק לא מבוטל מהמקרים אפשר לפתור את הבעיה על ידי טיפול התנהגותי בלבד. לסובלים מהבעיה מומלץ להתייעץ עם מומחה בזמן שהתסמינים בתחילתם, על מנת להעלות את אחוזי הצלחת הטיפול. בכל מקרה מומלץ כבר מגיל צעיר לעבוד על תרגילים לחיזוק השרירים ולהימנע מהרגלי שתייה לא נכונים על מנת להפחית את הסיכוי לסבול מהתופעה בגילאים מבוגרים.

 

ד"ר אירנה סלזנב, מנהלת מחלקה שיקומית במרכז רפואי שהם 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.