forums

בעיות ראייה: אין סיבה להפסיק לקרוא

הספרייה המרכזית לעיוורים בישראל משרתת אלפי קוראים כבדי ראייה. תמצאו כאן הקלטות, ספרי ברייל וספרים בפונט גדול, כדי שכולם ייהנו מחוויית הקריאה
 
בעיות ראייה: אין סיבה להפסיק לקרוא
מאת: מערכת בגילנו
 
לעיוורים וכבדי ראייה רבים נדמה לפעמים כי בעקבות המגבלה, נגזר עליהם לחיות חיים נטולי ההנאה שבקריאה. תופעה זו בולטת בעיקר בקרב בני הגיל השלישי, שמאבדים את איכות ראייתם בגיל מאוחר ומשלימים עם העובדה שלא יוכלו להחזיק ספר או עיתון. בפועל לא כך הם פני הדברים, כיוון שבדיוק לצורך כך הוקמה בישראל הספרייה המרכזית לעיוורים, שבה מספר רב של חומרים מונגשים. הספרייה הינה מוסד ללא כוונת רווח, המייצר ומשאיל ספרים וכתבי עת בכתב ברייל, מוקלטים ובאותיות גדולות, במטרה להגשים את זכותם של כלל מנוייה לדעת.
 
כתב הברייל העברי

סיפורה של הספרייה מתחיל ב-1951, כאשר לאחר מלחמת העצמאות, אחת הבעיות המרכזיות שניצבה בפני בפני משרד הביטחון הייתה בעיית שיקום החיילים שעיניהם נפגעו במהלך הקרבות. בניסיון להיטיב את הטיפול בהם, הוזמן לארץ ד"ר לודוויג כהן מרוטרדם שבהולנד, אדם עיוור בעצמו, שהמליץ להקים ספריה ייעודית. מי שנענתה לאתגר הייתה הגב' חיה בם ז"ל, אשר ריכזה סביבה קבוצת מתנדבים. אלה למדו את כתב הברייל והחלו לתרגם ספרים לעיוורים וללמד אותם את השפה החדשה. למעשה, התפתחות כתב הברייל העברי הייתה כל כולה ביוזמת הספרייה.

לאחר ארבע שנות פעילות אינטנסיבית, הוקם ב-1955 בניין הספרייה הראשי ברחוב ההסתדרות שבנתניה. במרוצת השנים המשיכה הספרייה להוביל חידושים בכל הקשור להסבת חומרי קריאה, לעיוורים כבדי ראייה ומוגבלים. בשלב הראשון, בראשית שנות ה-60, עברה הספרייה להקלטת ספרים הניתנים להאזנה ברשם-קול (טייפ רקורדר). בשנות השבעים המוקדמות הוסב הספר המוקלט לקלטות ובשנת 1980 הוקם אולפן ההקלטות הראשון של הספרייה בתל-אביב. 

מהפכת המחשוב בספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים החלה כבר ב-1987, כאשר הופק לראשונה ספר ברייל באמצעות מחשב. בשלוש השנים שלאחר מכן, הפכה הספרייה את תהליך השאלת הספרים לממוחשב, והחלה בהקמת מדורי הפקה שונים שכללו גרפיקה מיוחדת, שרטוטים, תרשימים ומפות מובלטים וכן ספרים באותיות גדולות עבור כבדי הראייה. המעבר לטכנולוגיה החדשה, חייב גם התרחבות של הספרייה ואכן בשנת 1993 נחנכה שלוחה חדשה של הספרייה בתל אביב, הכוללת ספריית השאלה, חדרי עיון ואולפני הקלטה חדשים ומשוכללים, שהחליפו את האולפנים הקודמים. החל מהקמתה ועד לימים אלה, מקפידה הספרייה להמשיך ולהצטייד בטכנולוגיות החדישות ביותר בשוק וכיום ברשותה מדפסות הברייל המתקדמות ביותר, טכנולוגיית הקלטה דיגיטלית וספריית תקליטורים עשירה, המתעדכנת תדיר.

10 אלף איש כבר קוראים ונהנים

הספרייה, שבראשית דרכה מנתה רק מאות בודדות של מנויים, משרתת כיום כ-10,000 מנויים ופועלת להגדלת מאגר מנוייה, וחזונה הוא להגשים את זכותם של עיוורים, כבדי הראייה והמוגבלים לקרוא. צבי אנגל יו"ר הנהלת הספרייה: "הספרייה פועלת כל העת להנגשת יצירה ספרותית לבעלי מוגבלויות על ידי ייצור והשאלת ספרים וכתבי עת מוקלטים, בכתב ברייל, ובאותיות גדולות. אנו שואפים להרחיב את פעילות הספרייה ולהגיע ליותר ויותר קוראים עיוורים, מוגבלים וכבדי ראייה ולאפשר להם ליהנות ממגוון רחב של ספרי קריאה, עיון ולימוד, עיתונות יומית וכתבי עת שונים, כי כולנו קוראים".

אז אם גם אתם מכירים עיוורים, כבדי ראייה, לקויי למידה עם בעיות קריאה או בעלי מגבלה כלשהי המונעת או מקשה עליהם את הקריאה, כל שעליכם לעשות הוא להפנות לספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים.

לפרטים נוספים גלשו לאתר הספרייה. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
עוברים דירה? כך תעשו את זה נכון
הפכו את התקופה לחוויתית ומרתקת
לקריאה
טיפולי יופי שמתאימים לגיל השלישי
עולם האסתטיקה והיופי ומציע מגוון של טיפולים עבור גוף האדם. אך כאשר מגיעים לגיל השלישי עלינו לדעת מהם הטיפולים המומלצים לנו. כל התשובות בהמשך.
לקריאה
איך לשמור על איכות חיים בגיל השלישי
טיפים לשמירה על איכות חיים בגיל השלישי
לקריאה
ניקוי שטיחים ישנים
שטיחים מקיר לקיר הם פתרון עיצובי מומלץ שמתאים בעיקר לבתים ישנים. בעזרת שטיחים מן הסוג הזה ניתן ליצור אשליה אופטית של חלל פתוח ומזמין
לקריאה
רעיונות למתנה ליום הולדת זהב
ימי הולדת בגיל הזהב הם חוויה משפחתית ומשמחת, ואנחנו רוצים להעניק מתנות בהתאם
לקריאה
אובדן בן זוג בגיל הזהב
אובדן בן זוג, בכל גיל, הוא קשה מאוד. בכל שלב בחיים אובדן של בן זוג יקר עלול להוות נקודת מפנה משמעותית בחייו של בן הזוג שנותר בחיים, ולא תמיד לטובה.
לקריאה
חשיבות השהות בספא נקי ואיכותי בגיל הזהב
בכל גיל אנו רוצים ליהנות מטיפולי ספא איכותיים. אז כיצד תבחרו את הספא הטוב ביותר שיתאים לצרכים שלכם בגיל השלישי? כל התשובות בהמשך.
לקריאה
זרי אבל לאחר מות אהוב
לזרי פרחים הקשרים שונים בנורמות התרבותיות שלנו כיום, הם לרוב מזוהים עם רגשות של שמחה ואהבה וניתנים בהקשרים חיובים. אבל לא רק זה תפקידם, ניתן באמצעותם להביע גם רגשות שליליים של צער ויגון וישנם סוגים של זרים המזוהים עם אבל.
לקריאה
העלמת צלקות בגיל הזהב
עם השנים אנו אוספים צלקות על גופינו. בין אם אלו צלקות נפשיות ובין אם אלו צלקות הנראות על פנינו וגופינו. בגיל השלישי זה עוד לא מאוחר לטפל בהן ואף להעלימן.
לקריאה
הבטחת עתיד צאצאיכם בהגיעכם לגיל הזהב
בשנים האחרונות, יחד עם מגמת העלייה בתוחלת החיים, אנו רואים כי קשישים רבים, מחפשים בערוב ימיהם את השקט שנשאר. רק רוצים לדעת שילדים ונכדיהם מובטחים כלכלית לאחר לכתם. רבים מחליטים להשקיע בנדל"ן, בכדי שיהיה להם גם מה להוריש לצאצאיהם
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.