forums

תביעות סיעוד: מה מגיע לי?

לצד גמלת הסיעוד שניתן לבקש מהביטוח הלאומי, קיימים ביטוחים פרטיים רבים באמצעות חברות הביטוח. כל מה שצריך לדעת כדי להבטיח את עתידכם
 
 תביעות סיעוד: מה מגיע לי?
 מאת: עו"ד רפאל אלמוג

אל תשליכני לעת זיקנה. הזדקנות היא תהליך טבעי, ובחברות הקדומות הבלאי הביולוגי של תאי הגוף התרחש כבר בגילאים מוקדמים, לעתים אף לפני גיל 40. בחברה המודרנית, המתהדרת ברפואה מפותחת, מקובל להגדיר את תחילת תהליך ההזדקנות בסביבות גיל 50, כשהזיקנה עצמה מגיעה אחרי גיל 75.

הזיקנה היא התקופה האחרונה בחיים ומאופיינת ברוויה ובאתנחתא ממירוץ היומיום. תקופת ההזדקנות מאופיינת גם בירידה כללית בתפקוד כולל תסמינים שכיחים רבים כגון בעיות שיניים, היחלשות גופנית, התרופפות הזיכרון ועוד. עם זאת, מידת המוגבלות המאפיינת את תקופת ההזדקנות פוחתת בזכות הרפואה המתקדמת, דבר שמביא לעלייה בתוחלת החיים ולשיפור באיכותם. 

ואף על פי כן, פעמים רבות עם הגיל מתגבר הקושי בביצוע פעולות פשוטות, דוגמת הליכה, רחצה, ואפילו אכילה ושתייה ואנו נזקקים  לעזרה סיעודית.

זכאות לגמלת סיעוד של הביטוח הלאומי

קשישים רבים מביעים את רצונם להישאר בשנים האחרונות לחייהם בסביבתם הטבעית, על אף הקושי בתפקוד היומיומי. משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי מעודדים מגמה זו ועל פי חוק ביטוח הסיעוד, מי שהגיע לגיל פרישה ומתגורר בביתו, אך מתקשה בביצוע פעולות יומיומיות כגון רחצה, אכילה וניהול משק בית זכאי לגמלת סיעוד. גמלת הסיעוד ניתנת כסיוע בניהול משק הבית וסיוע בהתנהלות היומיומית, ולא כגמלה כספית.
כמו כן מקבלי הגמלה זכאים להשגחה בביתם למען בטיחותם.

ביטוחי סיעוד פרטיים: כיצד?

על אף האמור, יש המתקשים להתקיים באמצעות גמלת הסיעוד בלבד ואחרים שבקשתם לא מאושרת למרות צורכיהם הסיעודיים. מסיבה זו, פוליסות ביטוח סיעודי פרטיות הפכו נפוצות מאוד וכמעט להכרח. אך גם כאן אין מנוחה ונחלה לנזקקים הסיעודיים שכן לעתים חברות הביטוח דוחות את תביעות הסיעוד מטעמים שונים ומשונים. אחד הנימוקים העיקריים לדחיית תביעות הסיעוד מתבסס על הטענה כי המבקש איננו במצב סיעודי כפי שמוגדר בפוליסה, ולכן לא יוכל לקבל את הכסף.

עילה נוספת לדחיית תביעות סיעוד על ידי חברות הביטוח נוגעת לחובת גילוי המצב הרפואי של המבוטח לפני רכישת הפוליסה. למעשה, חברת הביטוח עלולה לטעון במקרה זה כי בעת רכישת פוליסת ביטוח סיעודית לא גילה המבוטח את כל הפרטים אודות מצבו הבריאותי. לפי חברת הביטוח, אם הייתה יודעת את המידע הרפואי במלואו, ספק אם הייתה מוכנה לבטח את תובע הקצבה.

נראה כי לחברות הביטוח כלים שונים שהן מפעילות כדי לדחות תביעות סיעוד בכל מחיר. על מנת להתמודד עם זאת מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה בתחום כבר בשלב רכישת הפוליסה. בשלב שבו מבקש המבוטח לממש את פוליסת הביטוח ולקבל את תגמולי הביטוח להם הוא נזקק, חשוב עוד יותר לקבל הדרכה באשר לאופן ההתנהלות הנכון מול חברת הביטוח.

חשוב לדעת כי גם במקרה שבו חברת הביטוח דוחה את תביעות הסיעוד של המבוטחים, אין מדובר בסוף פסוק. ניתן לערער על דחיות אלה של חברת הביטוח, ובמקרה הצורך אף להגיש תביעה נגד החברה. לסיכום, אל תאמרו נואש, אם חברת הביטוח דחתה תביעת סיעוד יש מה לעשות בנידון.

בואו לדבר על זה בפורום מימוש תביעות ביטוח וזכויות רפואיות.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
1.  4257
76376
72575 (30.1.12)
2.  4756756
7576
72575 (30.1.12)
3.  דכד ג ג גדע
כ כ ערכק עכע
72575 (30.1.12)
אולי יעניין אתכם גם :
היערכות ביטוחית לגיל הזהב
בני הגיל השלישי וגיל הזהב, כך תוכלו להבטיח את עתידכם הבריאותי, הרפואי והסיעודי באופן נבון ומושכל באמצעות הערכות מקדימה ותכנית ביטוחית כוללת המשלבת מספר פוליסות ביטוח – וגם לצעירים יותר, כך תתכנו העתיד הרחוק בצורה אחראית ונכונה.
לקריאה
חשיבות כתיבת ייפוי כוח מתמשך בגיל השלישי
ייפוי כוח יכול להישמע לכם כמו תהליך מסובך מאוד אך הוא פשוט מאוד, בעיקר נוכח החשיבות שלו להמשך חייכם. ייפוי כוח יכול להיות חשוב מאוד בכל מיני תחומים כמו למשל ייצוג במס הכנסה או בייצוג משפטי, אך הוא חשוב עוד יותר לבני הגיל השלישי. זה הזמן להבין עד כמה ייפוי הכוח חשוב.
לקריאה
יתרונות בהסכם לחיים משותפים בגיל השלישי
מי שרוצה לחתום על הסכם לחיים משותפים יכול לעשות זאת די בקלות, כל מה שהוא צריך זה לפנות לעורך דין משפחה ולדבר איתו על כל הסעיפים. התהליך גם ככה נחשב לפשוט אוד אך הוא עוד יותר פשוט אם מדובר על בני הגיל השלישי. מדוע יש הבדל ביניהם לבין זוגות צעירים ומהם היתרונות?
לקריאה
סוגי צוואות בקרב הגיל השלישי
יכול להיות שאתם בכוונה לא חושבים עלה צוואה כי אתם לא מעוניינים לחשוב על נושא כל כך עצוב, אך אם אתם מתקרבים לגיל 50 כדאי שכבר תתחילו לחשוב על זה. למעשה גם אם אתם צעירים יותר ויש לכם ילדים ורכוש קרב, כדאי שתתחילו לנסח את הצוואה שלכם.
לקריאה
הלוואות לגיל הזהב – איך עושים את זה?
כולנו, לא משנה באיזה גיל, זקוקים להלוואה מפעם לפעם ומתקופה לתקופה, בין אם לקראת הטיול של אחרי הצבא, לצורך מימון לימודי התואר, רכישת רכב או לרגל רכישת דירה חדשה.
לקריאה
התנהלות כלכלית בגיל הזהב
גיל הזהב הוא תקופה המזמינה את האדם ליהנות משפע זמן פנוי שיוכל לבלות אותו בחברת מכרים, חברים ובני משפחה, בעיסוק בתחביבים ישנים ואף בהיכרות עם עיסוקים ועם תחומי עניין חדשים. למצב הפיננסי יש השפעה ישירה על איכות החיים בגיל הזהב, ולכן כדאי להכין את עצמכם מראש לימי הפנסיה.
לקריאה
יתרונות יועץ פנסיוני או סוכן פנסיוני מומלצים בגיל הזהב
יועצים פנסיוניים מומלצים הם לא דבר פשוט למצוא בימינו. יש הרבה אנשי מקצוע שמספקים ייעוץ פנסיוני לא מקצועי, ולכן חשוב לדעת עם מי ליצור קשר ועל מי לסמוך.
לקריאה
ניהול כספים בגיל הזהב
העלייה בתוחלת החיים והיוקר במחייה, הופכים את קצבאות הפנסיה ללא רלוונטיות, מכיוון שלא בטוח שהם יספיקו על מנת שנוכל לחיות בכבוד כאשר נצא לפרישה מהעבודה.
לקריאה
הלוואה לכל מטרה – לגיל הזהב
מבוגרים רבים בגיל הזהב זקוקים לקבלת הלוואה לכל מטרה עבור מספר מטרות כמו למשל תרופות יקרות, דיור מוגן, מטפלים אישיים, בתי אבות ואפילו חופשות ארוכות טווח. הבנקים וחברות האשראי החוץ בנקאיות, מעניקים לגיל הזהב מספר הטבות להלוואות במיוחד עבור אותן מטרות שהוצגו קודם.
לקריאה
הלוואות שמומלץ לקחת עד שנפתחות תוכניות חיסכון
בגיל השלישי, עת היציאה לפנסיה, נפתחת האפשרות המחודשת לעשות דברים שזמן כה רב חלמתם עליהם ולא היה לכם מתי לבצע אותם. נסיעות לחו"ל, טיפוח הבית, חוגים שונים, פעילויות פנאי או מעבר לדיור מוגן הם מעטים מהדברים שיתאפשרו לכם עם ההגעה לגיל הנכסף.
לקריאה
 
1 2 3 4 5
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.