forums

גישור: מניעת סכסוך במשפחה

ענייני ירושה, מועד המעבר לבית אבות, שילוב ילדים בעסק המשפחתי - כדאי להתגבר על המחלוקות הצפויות מבעוד מועד
 
גישור: מניעת סכסוך במשפחה

מאת: עו"ד יונתן זלינגר, מגשר

הגיל השלישי מזמן לא פעם, ליחיד ולתא המשפחתי המורחב, שינויים משמעותיים. שינויים אלו יכולים להשפיע מהותית על חייהם של בני המשפחה ולעורר שאלות מורכבות בעלות פוטנציאל להיווצרות מתחים, תסכולים וסכסוכים קשים, בחיי המשפחה בהווה ובעתיד, ולערער את שלמות התא המשפחתי, החיוני לכל אחד מאיתנו.

התמודדות עם שינויים אלו בסיוע של מגשר שהוא צד שלישי מקצועי וניטרלי, שיסייע לבני המשפחה להתמודד עם סיטואציות מורכבות אלו תוך תכנון ומחשבה קדימה, באמצעות דיאלוג רחב ופתוח באשר לרצונות, לצרכים ולאפשרויות של כל אחד מבני המשפחה, יכולה לסייע ולמנוע סכסוכים מיותרים. מניעת הסכסוך מושגת על ידי יצירת מרחב תמרון רחב לגיבוש פתרונות מגוונים הנותנים מקום לצרכים ולרצונות של כלל בני המשפחה והמפחיתים באופן משמעותי את הסכנה להיקלע לסכסוכים משפחתיים בהווה ובעתיד.

הגישור המניעתי, מייצג התפתחות בתפיסת תפקידו של תהליך הגישור ככלי לגיבוש הסדרים מיטיבים שכאלו, באמצעות התאמת שיטות הגישור מכלי ליישוב סכסוכים לכלי לפתרון מצבים בעלי פוטנציאל קונפליקטואלי קיים או עתידי ומניעתם, עוד טרם הגעה למצב של סכסוך.

ככלל, הגישור כיום מתפתח ומתרחב לתחומים רבים של חיינו, חלק מהתפתחות זו הצמיחה את הגישור המניעתי. ייחודו של הגישור המניעתי בכך שהוא מפגיש צדדים לא לצורך פתרון סכסוך קיים, אלא לצורך קיום דיאלוג מקדים על מנת לגבש הבנות וכללים שימנעו מחלוקות עתידיות. פעולה מקדימה שכזו מאפשרת הידברות ממקום של שיתוף והבנה תוך שמירה על זכויותיהן האוטונומיות של המעורבים בהליך ובפרט של בני הגיל השלישי, ללא המטען הרגשי והחשדנות המתלווים למערכות היחסים בעת סכסוך פעיל.

הגיל השלישי: פוטנציאל לקונפליקט

• רצונו של הורה לדאוג במסגרת צוואתו לבן משפחה בעל צרכים מיוחדים היוצרת חלוקה בלתי שיוויונית בין כלל היורשים

• החלטות הקשורות לטיפול רפואי מיידי או עתידי שיינתן להורה בעת הצורך

• חלוקת האחריות בתוך המשפחה לטיפול ודאגה להורה

• ההתנהלות הכספית של המשפחה בקשר עם צרכיו של ההורה

• עתידו של עסק משפחתי בעת חילופי דורות

• עניינים הנוגעים לחלוקת הרכוש המשפחתי לאחר פטירת ההורה

• נושאי אפוטרופסות לרכוש ולגוף – מתי ואת מי ממנים וכיצד ימומשו סמכויות האפוטרופוס לאחר המינוי

• החלטה להעתיק את מקום המגורים של ההורים מביתם לדיור מוגן או לבית אבות

• נושאים הקשורים במימוש רצונו של ההורה לסיים את חייו על פי תפיסת עולמו בעתיד - צוואה בחיים, סידורי קבורה וכדומה

יתרונות הגישור המניעתי


הליך הגישור הוא הליך המוסדר בחוק בתי המשפט ובתקנות. ככלל, גם הגישור המניעתי שם את הצדדים במרכז והמגשר הוא איש מקצוע ניטרלי ובלתי תלוי הנעדר סמכות לכפות פתרון על הצדדים. ההליך תכליתי וממוקד ועוסק בהגדרת פתרונות פרקטיים ישימים המושתתים על הבנה וכבוד הדדי בין בני המשפחה ומוכוונים ליצור מערכת יחסים מתפקדת בחיי היום יום על בסיס הבנות ותיאום ציפיות מוקדם שימזער את הפוטנציאל לקונפליקט עתידי.

ההליך סודי ומאפשר לצדדים ללבן את הנושאים העומדים על הפרק תוך שמירה מרבית על פרטיותם. בנוסף, עצם ההחלטה להיכנס להליך גישור דורשת הסכמה של המעורבים, וגם לאחר שניתנה ההסכמה הצדדים רשאים להפסיק את ההליך ולפרוש ממנו בכל עת ומכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתם הבלעדי.

הסכמות אליהן מגיעים הצדדים מועלות על הכתב כהסכם בין הצדדים ובמקרים רלוונטיים אף יכולות לקבל תוקף של פסק דין אם הצדדים מעוניינים בכך.

יש לכם שאלות או אתם מעוניינים להתייעץ? פנו לעו"ד זלינגר במייל zelinger@gmail.com או בטלפון 03-6935310


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי
רבים מאתנו אינם מודעים לזכויות אשר מגיעות לנו, בין אם זה בעבודה ובין אם במצבים שונים בחיים. בפרט, הגיל השלישי – שאינו נגיש למידע בהשוואה לצעירים שהכל זמין להם לבדיקה. במאמר זה נדון אודות מימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי.
לקריאה
איתור נכסים בחו"ל לניצולי שואה
רבים לא יודעים, אך עד היום ניתן לאתר נכסים בחו"ל של ניצולי שואה. כיצד עושים זאת ולמי פונים? כל התשובות במאמר הבא לפניכם. מביצוע השבת הנכס ועד השבתו.
לקריאה
ניצול כלכלי של קשישים
רוצים לשמור על ההורים שלכם להימנע ממצב שבו הם מנוצלים כלכלית? ניצול כלכלי של קשישים זו מגפה של ממש, ויש מה לעשות בעניין. כך תפעלו במידה ועולים חשדות לניצול שכזה.
לקריאה
פיטורי עובד לפני גיל פרישה
הידעתם שפיטורי עובד לפני גיל פרישה יכול להיחשב לאפליה בשל גיל? דעו לכם שיש מה לעשות במקרה כזה. כך תפעלו במידה ופוטרתם מעבודתכם רגע לפני היציאה לגמלאות.
לקריאה
קבלת תשלומי פנסיה מארה"ב
תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה ועבדו בעברם אצל מעסיק אמריקאי בארה"ב שהפריש להם כספים לפנסיה ייתכן וזכאים להחזרי מס של אלפי דולרים, סקרנים? קראו את השורות הבאות ופנו להתייעץ עם רואה חשבון למיסוי אמריקאי למימוש זכאותכם.
לקריאה
השלכות משפטיות של זוגיות בגיל השלישי
העלייה בתוחלת ואיכות החיים יצרה שפע של זוגיות חדשות בקרב בני הגיל השלישי. זוגיות זו לרוב מפיחה חיים חדשים בקרב כל אחד מבני הזוג, יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את ההשלכות של זוגיות זו בכדי להימנע מסכסוכים ובעיות משפטיות.
לקריאה
זכויות ביטוח לאומי בגיל השלישי
גיל הזהב, עבור מרבית האנשים המבוגרים בישראל, הינו גיל בו הם נמצאים בשלב בחייהם בו הם אינם עובדים ואינם משתכרים לפרנסתם – מאידך זקוקים הם לכספים עבור ניהול חייהם השוטפים, כאשר בגיל זה ישנם צרכים שונים שמקורם לרוב בבעיות בריאות ובעיות זקנה.
לקריאה
זכויות עובדים זרים לסיעוד
עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
לקריאה
תג נכה לגיל השלישי
ישנו מגוון רחב של זכויות בעבור אזרחים ותיקים חלקן ניתנות לכל אזרח ותיק וחלקן מותנות. קבלת תג נכה הינה זכות השמורה לכל אדם העומד בחוק הקבוע עבור חניה לנכים.
לקריאה
מימון כיסאות גלגלים לבני הגיל השלישי
כיסא גלגלים כהכרח לאיכות חיים. חשוב להבין שהכיסא תומך ומקל בחיי היום יום של מבוגרים רבים. לכן חשוב לדעת מה הזכויות וכיצד ניתן להקל על ההוצאות הקשורות אליו.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.