forums

גישור: מניעת סכסוך במשפחה

ענייני ירושה, מועד המעבר לבית אבות, שילוב ילדים בעסק המשפחתי - כדאי להתגבר על המחלוקות הצפויות מבעוד מועד
 
גישור: מניעת סכסוך במשפחה

מאת: עו"ד יונתן זלינגר, מגשר

הגיל השלישי מזמן לא פעם, ליחיד ולתא המשפחתי המורחב, שינויים משמעותיים. שינויים אלו יכולים להשפיע מהותית על חייהם של בני המשפחה ולעורר שאלות מורכבות בעלות פוטנציאל להיווצרות מתחים, תסכולים וסכסוכים קשים, בחיי המשפחה בהווה ובעתיד, ולערער את שלמות התא המשפחתי, החיוני לכל אחד מאיתנו.

התמודדות עם שינויים אלו בסיוע של מגשר שהוא צד שלישי מקצועי וניטרלי, שיסייע לבני המשפחה להתמודד עם סיטואציות מורכבות אלו תוך תכנון ומחשבה קדימה, באמצעות דיאלוג רחב ופתוח באשר לרצונות, לצרכים ולאפשרויות של כל אחד מבני המשפחה, יכולה לסייע ולמנוע סכסוכים מיותרים. מניעת הסכסוך מושגת על ידי יצירת מרחב תמרון רחב לגיבוש פתרונות מגוונים הנותנים מקום לצרכים ולרצונות של כלל בני המשפחה והמפחיתים באופן משמעותי את הסכנה להיקלע לסכסוכים משפחתיים בהווה ובעתיד.

הגישור המניעתי, מייצג התפתחות בתפיסת תפקידו של תהליך הגישור ככלי לגיבוש הסדרים מיטיבים שכאלו, באמצעות התאמת שיטות הגישור מכלי ליישוב סכסוכים לכלי לפתרון מצבים בעלי פוטנציאל קונפליקטואלי קיים או עתידי ומניעתם, עוד טרם הגעה למצב של סכסוך.

ככלל, הגישור כיום מתפתח ומתרחב לתחומים רבים של חיינו, חלק מהתפתחות זו הצמיחה את הגישור המניעתי. ייחודו של הגישור המניעתי בכך שהוא מפגיש צדדים לא לצורך פתרון סכסוך קיים, אלא לצורך קיום דיאלוג מקדים על מנת לגבש הבנות וכללים שימנעו מחלוקות עתידיות. פעולה מקדימה שכזו מאפשרת הידברות ממקום של שיתוף והבנה תוך שמירה על זכויותיהן האוטונומיות של המעורבים בהליך ובפרט של בני הגיל השלישי, ללא המטען הרגשי והחשדנות המתלווים למערכות היחסים בעת סכסוך פעיל.

הגיל השלישי: פוטנציאל לקונפליקט

• רצונו של הורה לדאוג במסגרת צוואתו לבן משפחה בעל צרכים מיוחדים היוצרת חלוקה בלתי שיוויונית בין כלל היורשים

• החלטות הקשורות לטיפול רפואי מיידי או עתידי שיינתן להורה בעת הצורך

• חלוקת האחריות בתוך המשפחה לטיפול ודאגה להורה

• ההתנהלות הכספית של המשפחה בקשר עם צרכיו של ההורה

• עתידו של עסק משפחתי בעת חילופי דורות

• עניינים הנוגעים לחלוקת הרכוש המשפחתי לאחר פטירת ההורה

• נושאי אפוטרופסות לרכוש ולגוף – מתי ואת מי ממנים וכיצד ימומשו סמכויות האפוטרופוס לאחר המינוי

• החלטה להעתיק את מקום המגורים של ההורים מביתם לדיור מוגן או לבית אבות

• נושאים הקשורים במימוש רצונו של ההורה לסיים את חייו על פי תפיסת עולמו בעתיד - צוואה בחיים, סידורי קבורה וכדומה

יתרונות הגישור המניעתי


הליך הגישור הוא הליך המוסדר בחוק בתי המשפט ובתקנות. ככלל, גם הגישור המניעתי שם את הצדדים במרכז והמגשר הוא איש מקצוע ניטרלי ובלתי תלוי הנעדר סמכות לכפות פתרון על הצדדים. ההליך תכליתי וממוקד ועוסק בהגדרת פתרונות פרקטיים ישימים המושתתים על הבנה וכבוד הדדי בין בני המשפחה ומוכוונים ליצור מערכת יחסים מתפקדת בחיי היום יום על בסיס הבנות ותיאום ציפיות מוקדם שימזער את הפוטנציאל לקונפליקט עתידי.

ההליך סודי ומאפשר לצדדים ללבן את הנושאים העומדים על הפרק תוך שמירה מרבית על פרטיותם. בנוסף, עצם ההחלטה להיכנס להליך גישור דורשת הסכמה של המעורבים, וגם לאחר שניתנה ההסכמה הצדדים רשאים להפסיק את ההליך ולפרוש ממנו בכל עת ומכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתם הבלעדי.

הסכמות אליהן מגיעים הצדדים מועלות על הכתב כהסכם בין הצדדים ובמקרים רלוונטיים אף יכולות לקבל תוקף של פסק דין אם הצדדים מעוניינים בכך.

יש לכם שאלות או אתם מעוניינים להתייעץ? פנו לעו"ד זלינגר במייל zelinger@gmail.com או בטלפון 03-6935310


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
זכויות עובדים זרים לסיעוד
עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
לקריאה
תג נכה לגיל השלישי
ישנו מגוון רחב של זכויות בעבור אזרחים ותיקים חלקן ניתנות לכל אזרח ותיק וחלקן מותנות. קבלת תג נכה הינה זכות השמורה לכל אדם העומד בחוק הקבוע עבור חניה לנכים.
לקריאה
מימון כיסאות גלגלים לבני הגיל השלישי
כיסא גלגלים כהכרח לאיכות חיים. חשוב להבין שהכיסא תומך ומקל בחיי היום יום של מבוגרים רבים. לכן חשוב לדעת מה הזכויות וכיצד ניתן להקל על ההוצאות הקשורות אליו.
לקריאה
מה עובדים מבוגרים חייבים לדעת לפני יציאה לפנסיה
העבודה היא חיינו ולמרות שבמשך שנים רבות אנחנו חולמים על הרגע שבו נוכל לצאת לפנסיה, רבים מאיתנו בסופו של דבר לא רוצים לפרוש לגמלאות. אם אתם זקוקים למידע וסיוע בנושא הזכויות שלכם כדאי שתעיינו בטיפים שאספנו כאן עבורכם כי הם יוכלו לעזור לכם בהמשך.
לקריאה
זכויות בגיל השלישי בתחום הגריאטריה
תחום הגריאטריה הוא תחום שהולך והופך ליותר ויותר חשוב ומהותי, ככל שהרפואה המודרנית מתקדמת ותוחלת החיים שלנו עולה – כך שישנם יותר ויותר אנשים בגיל השלישי. כעת, נכיר את הזכויות שיש לנו כבני ובנות הגיל השלישי בתחום הרפואה הרלוונטי אלינו.
לקריאה
שירותים הניתנים בגיל הזהב בקופת חולים
קופת החולים שלנו היא קו ההגנה הראשון שלנו בכל הנוגע לשירותים רפואיים אותם אנחנו צריכים לקבל. משום כך, חשוב להכיר את מסגרת השירותים הניתנים לנו בקופת החולים ושמתאימים לכל גיל ולכל מצב בו אנחנו נמצאים – וודאי שהדבר חשוב גם בגיל הזהב
לקריאה
שירותי סיעוד מסובסדים לגיל השלישי
בשנים האחרונות אנו רואים עלייה מבורכת בתוחלת החיים, יחד עם זאת, אותם קשישים נאלצים להתחיל להתמודד עם קשיים רבים המונעים מהם לבצע באופן עצמאי את הפעולות היומיומיות. כיצד ניתן לקבל שירותי סיעוד מסובסדים בישראל?
לקריאה
תביעות סיעוד – איך לגרום להן להצליח?
ככל שמתבגרים ומגיעים לגיל הזהב, ישנן התמודדויות בריאותיות כאשר בריאות רעועה עשויה להוביל לקשיים תפקודיים שמולידים צורך בסיוע ו/או בהשגחה ועל כך ניתן לתבוע תביעת סיעוד. במאמר הנ"ל נרחיב על מה יש לעשות כדי שהתביעה תצליח.
לקריאה
כל מה שצריך לדעת על צוואות וירושות
מהי צוואה? הצוואה הינו מסמך שבאמצעותו נותן האדם הוראות, הן מוסריות לגבי ההנהגות אותן הוא מבקש מיורשיו לאמץ, והן לגבי מה ייעשה עם הרכוש אותו כמובן לא ייקח עמו אל הקבר.
לקריאה
שירותי נוטריון לגיל השלישי
במאמר זה אנו נסביר בקצרה מהם שירותי הנוטריון הניתנים לגיל השלישי ומה מיוחד דווקא בשירותי נוטריון הניתנים לבני קבוצת גיל זו. בפרט, נעסוק בשירותי נוטריון בספרדית לבני הגיל השלישי.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.