forums

למה זה קורה לי

מה גורם לדיכאון בקרב בני הגיל השלישי
 
למה זה קורה לי
תופעת הדיכאון היא הפרעת מצב רוח אשר שכיחה למדי בעולם המערבי, ובמיוחד בקרב קשישים. במאמר זה ננסה להסביר מה הופך אותם לרגישים יותר בהשוואה לשאר האוכלוסייה ונעמוד על דרכי הטיפול האפשריות. 

מה גורם לדיכאון בקרב בני הגיל השלישי? 

הסיבות לדיכאון קליני בגילאי הזהב הינן רבות: • הפרישה לגמלאות – לפתע מתפנה חלל וזמן פנוי שהקשישים מתקשים למלא אותו. כמו כן, אנשים שעד לא מזמן היה להם כוח בידיים ונחשבו לבעלי סמכות, לפתע הופכים להיות ל"אנשים פשוטים" ויותר וגרוע מכך, לאנשים שמרגישים כאילו לאף אחד לא אכפת מה הם חושבים, מרגישים ורוצים.

תחושת אובדן – הרבה קשישים מתחילים לאבד חברים טובים וקרובי משפחה, שנפטרו בעקבות מחלות שונות. כמו כן, הילדים עזבו כבר מזמן את הבית, מגדלים משפחה משלהם, עובדים ומנהלים משק בית וקשה להתראות איתם באופן תדיר. הגעגועים הופכים להיות מנת חלקם של הקשישים, ועל בסיס יומיומי. 

בעיות בריאותיות – ככל שעולים בגיל, הסיכוי ללקות במחלות עולה באופן ניכר. התלות באחרים ותחושת חוסר האונים הנלווית לבעיות הבריאותיות השונות גורמות להידרדרות במצב הרוח ובתחושת הרווחה.

הזדקנות הגוף – בחברה שמקדשת את אידיאל היופי ומעודדת אנשים להיראות צעירים לנצח, אין זה פשוט כלל וכלל להיות קשישים. רבים מהם מאבדים את תחושות הערך והביטחון העצמי ככל שחולפות השנים.

בעיות כלכליות – עם הגעה לגיל הזקנה הרווחה הכלכלית מצטמצמת באופן ניכר וככל שהזמן עובר, הדבר מורגש יותר ויותר בכיסם של הקשישים. רבים מהם צריכים לוותר על פינוקים שונים שבעבר הם כן היו מסוגלים להרשות לעצמם. עליהם להתרגל לאורח חיים צנוע הרבה יותר ממה שהיו רגילים אליו. כאשר כל הבעיות הנ"ל קורות בו-זמנית, תוך פרק זמן קצר יחסית, ובמידה ויש את כל הנתונים הגנטיים הדרושים על מנת לפתח דיכאון קליני, אין זה מפתיע ששכיחות התופעה בקרב אוכלוסיה זו הינה גבוהה כל כך, ואף מגיעה כמעט ל- 50% בגילאים מסוימים.

טיפול בדיכאון בקרב קשישים 

דיכאון יכול להיות מטופל באמצעות דרכים שונות, ולעתים דרוש שילוב ביניהן. שיטות אלה כוללות:

• אכילת מאכלים רבים אשר משפיעים על הפחתת תחושת הדיכאון. הם מאפשרים למוח לייצר הורמונים אשר יכולים לשפר באופן ניכר את מצב הרוח שלכם – אכלו מאכלים שעשירים באומגה 3 (דגים), בחומצה פולית (חסה, תרד, לפת, דגני בוקר, כבד) ובוויטמין 12B (מוצרי סויה, חטיפי חלב, עוף ובשר וחטיפי אנרגיה). כמו כן ישנם רכיבי מזון (סוכרים, קפאין, צבעי מאכל וחומרים משמרים) שמהם צריך להימנע או להפחית את כמות צריכתם על מנת להקל על תחושתכם.

• פעילות גופנית מכל סוג שהוא ולכל פרק זמן שהוא אף היא מעודדת את ייצורם של אותם הורמונים שאמורים לעודד אתכם. 

• תרופות רבות גורמות לתופעות לוואי, שאחת מהן היא הדיכאון. לכן, שינוי המינון שלהן בהחלט יכול לשפר את תחושתכם. 

• ניתן גם לקבל תרופות אשר מיועדות לטיפול בדיכאון. כיום, ניתן לקבל עבורן מרשם מרופא המשפחה ואין צורך בפנייה מיוחדת לפסיכיאטר. 

• פנייה לפסיכולוג והשתתפות בסדנאות או בקבוצות תמיכה יכולות גם כן לעזור. 

השתלבותו של מטפל סיעודי בחייכם הינה כדאית במיוחד, כיוון שהוא יכול לעזור מבחינת כל ההיבטים שציינו: הוא יעניק לכם חברה ואוזן קשבת, יכין עבורכם ארוחות המותאמות לתפריט הדיאטטי שלכם, יעזור לכם לבצע פעילות ספורטיבית המתאימה ליכולותיכם, יוודא שאתם לוקחים את התרופות שלכם כמו שצריך ואף ילווה אתכם למפגשים עם קרובי משפחה, חברים, קבוצות תמיכה ולכל מקום אחר שתצטרכו. 

המאמר נכתב באדיבות א.ש. שירותי סיעוד ורווחה 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.