forums

ייצור ושמירה נכונה על שיניים תותבות

שיניים תותבות מהוות תחליף נפוץ עבור אלו אשר איבדו את שיניהם. בכתבה זו תמצאו מידע על תהליך ההכנה של השיניים התותבות וכן טיפים להרגלי שמירה נכונים.
 
ייצור ושמירה נכונה על שיניים תותבות
לא מעט אנשים חוו תאונות, מחלות או בעיות גנטיות אשר הובילו לאובדן שיניים – תופעה שאין להקל בה ראש, כיוון שהיא עשויה לפגום בבריאות ואף בתחושת הביטחון העצמי. על כן, טוב לדעת שיש פתרון איכותי עבור בעיה מעין זו, ופה מדובר בשיניים תותבות – אחד הפתרונות היותר שכיחים ואהודים, ולו כיוון שההליך אינו דורש התעסקות פולשנית בחלל הפה וכיוון שמדובר בפתרון מהיר וזול יחסית.

 

תותבת מלאה או חלקית

 

בתחום התותבות יש להבדיל בין תותבת מלאה לבין תותבת חלקית. מהו ההבדל? ובכן, תותבת מלאה מכילה שיני פלסטיק או חרסינה, כאשר לרוב בסיס התותבת עשוי מחומר סינטטי. במקרים שכאלו יש לוודא מראש שכמות עצם הלחי מספקת, אחרת יש לפנות לפתרון מעט שונה. לצד התותבת המלאה ישנה התותבת החלקית, שתפקידה לגשר על פערים. גם כאן נמצא מספר מרכיבים, כאשר המרכיבים המרכזיים הינם השן המחליפה, בסיס התותבת והתקני הקיבוע שנבחרים בהתאם לשיטה בה מעגנים את השן.

 

הכנה ראשונית

 

על מנת ליצור כראוי את השיניים התותבות, יש לעבור אצל רופא שיניים ולוודא שהמטופל אינו סובל מדלקת חניכיים, יש להמתין שפצעים שנוצרו עקב עקירה יחלימו לגמרי ויש לבחון את מצב השיניים הנותרות (בעת הצורך יש להשחיז אותן על מנת שיאפשרו תמיכה ראויה). לאחר שנערך אפיון מקצועי, יש לדעת שעל הלקוח להתייצב בערך לשלושה מפגשים ושההכנה עצמה אינה אורכת יותר ממספר שבועות בודדים.

 

שלב המדידות

 

על מנת לקבל התאמה מלאה בין מבנה הפה לשיניים התותבות, הרי שיש למדוד כהלכה את חלל הפה, כאשר את הנתונים יש להעביר למכשיר מיוחד שמדמה את התנועות של הלסת התחתונה, תוך התייחסות ללסת העליונה (נמצאת באופן תמידי במצב סטטי). לאחר שנערך סידור ראשוני של השיניים התותבות, נהוג לערוך מדידה נוספת שתפקידה להבטיח תוצאות מדויקות ככול הניתן. מכאן הנתונים נשלחים לטכנאי והשיניים נבנות במעבדת שיניים מקצועית.

 

שלב ההרכבה

 

הליך הייצור נמצא בידיו של טכנאי שיניים, כאשר עליו לוודא שהתוצאה תתאים במדויק הן ללסת העליונה והן ללסת התחתונה. באופן כללי, ניתן לציין ששיניים תותבות מורכבות על גבי תותב ובאמצעות חלקי קיבוע ותמיכה ללסת, כאשר החיבור הסופי מתבצע באמצעות דבק ייעודי (מותאם לחבר בין הקרום הרירי שבחלל הפה לבין התותבות).

 

הרגלי שמירה נכונים

 

חשוב לדעת שגם למטופל יש חלק משמעותי בהצלחת ההליך, כלומר עליו לדעת כיצד לשמור נכונה על השיניים התותבות, וזאת על מנת למנוע אי נוחות ולהימנע מהופעת פטרת. על כן, יש להקפיד על ניקיון תדיר בעזרת מברשת וחומרי ניקיון ייעודיים, ואין לשכוח להמשיך לצחצח את השיניים הטבעיות. כמו כן, את הניקוי מומלץ לבצע מעל שיש או כיור, וזאת על מנת למנוע נפילה מגובה רב ושבירה. לבסוף נציין שיש להקפיד להגיע אל רופא שיניים כל חצי שנה על מנת לבדוק התאמה, לנקות באופן מקצועי ולטפל באבנית. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.