forums

התעללות בקשישים

במאמר זה, נדבר על אחת התופעות הקשות והמטרידות ביותר אליהן אנחנו עדים בחברה הישראלית בשנים האחרונות – תופעת ההתעללות בקשישים. נסקור מקרים בולטים ונבין כיצד נתגונן מפני המצב הזה בצורה היעילה ביותר – בפני עצמנו או עבור הקרובים שלנו.
 
התעללות בקשישים

תופעת ההתעללות בקשישים היא אחת התופעות הקשות והמטרידות ביותר בחברה שלנו

 

היחס שלנו כלפי האוכלוסייה המבוגרת בחברה שלנו היא אחד המדדים המשמעותיים ביותר לפיהם אנחנו צריכים למדוד את עצמנו כחברה. לא בכדי, "כבד את אביך ואת אמך" הוא דיבר מעשרת הדיברות של עמנו – בחברה הישראלית והיהודית כמו גם בכל חברה ברת תרבות בעולמנו כיום, היחס שלנו כלפי המבוגרים והקשישים הוא חלק משמעותי ביותר מהצורה שבה אנחנו מתייחסים לעצמנו ומהצדק והכבוד בחברה שלנו. משום כך, ולא רק משום כך, תופעת ההתעללות בקשישים היא מטרידה כל כך ואיומה כל כך – כשאנחנו רואים מקרים בהם מטפלים וגורמים שונים, במקום לסייע לקשיש שעל הטיפול בו הם אמונים, נוקטים בגישות של התעללות פיזית, ניצול ועוד תופעות מחרידות. מצבים כאלה, יותר מכל דבר אחר, צריך לדעת איך לזהות וצריך לדעת איך להתמודד איתם בצורה היעילה ביותר כמשפחות וכגורמים פרטיים – בכדי להבטיח שבגיל הזהב אנחנו והאנשים הקרובים אלינו מוגנים וזוכים לאיכות החיים והטיפול שמגיעה להם.

 

כמה מקרים בולטים של התעללות בקשישים שעלו בשנים האחרונות בכלי התקשורת

 

בשנים האחרונות עלו לא מעט מקרים של התעללות בקשישים, שהעלו סימן שאלה משמעותי באשר ליחס של מטפלים סיעודיים ככלל לאוכלוסייה שעליה הם אמונים. הדוגמה האחרונה ואולי המוכרת ביותר בתחום זה התרחשה ממש לא מזמן, בחודש פברואר 2017. נחשף כי בבית אבות בחיפה מטפלים התעללו והזניחו באופן עקבי את המטופלים הקשישים שלהם – החל בהזנחה של ההיגיינה שלהם, דרך שעות ארוכות של שינה על כיסא גלגלים בשל רשלנות ועצלנות של העובדים, וכלה באיומים ובהתעללות פיזית של ממש. מצב זה העלה שוב את נושא ההתעללות בקשישים על נס, כאשר בשנת 2015 טיפל משרד הרווחה בלא פחות מ-5,000 מקרים של התעללות בקשישים ברחבי המדינה, חלקם במוסדות שונות וחלקם ממש בתוך בית הקשיש, לפעמים על ידי האדם הקרוב אליו ביותר.

 

כיצד ניתן להתגונן מפני מצב של התעללות? למי צריך לפנות ומה צריך לעשות עבורנו ועבור קרובינו?

 

במצב של התעללות, הדבר החשוב ביותר שעלינו לדעת הוא כיצד עלינו להבין את המצב הזה ולאחר מכן גם כיצד להתגונן ממנו. קשישים, גם כאלה שאינם תקשורתיים וצלולים במאה אחוז, יכולים להראות סימנים של חשש מהמטפל בהם – בין אם מדובר בחשש מילולי ובין אם בדפוסי התנהגות כמו חשש ממגע איתם או התרחקות מהם כאשר מוגש אוכל, לדוגמה. בנוסף, במידה וישנו חשד שכזה יש לבדוק את הקשיש היטב מבחינת פיזית – להפשיל שרוולים וצווארון בכדי לזהות האם ישנם שטפי דם. במצבים אלה יש להתעמת עם המטפל ולראות מה התגובה שלו – לעתים קרובות התגובה הראשונית תהיה ביטול מוחלט של טענות הקשיש כדמנטי והתגוננות של ממש – ובמצב זה צריך לדעת לפנות לגורם מקצועי כחוקר פרטי שיכול לחשוף את האמת.

 

אנחנו צריכים להיות מוכנים וערניים למצבי התעללות, ולדעת כיצד להגיב במידה וישנו חשד לכך

 

אם יש לכם חשד באשר להתעללות בקשיש שקרוב אליכם, אתם צריכים לדעת שיש לכם למי לפנות. כך, פנייה פשוטה לחוקר פרטי יכולה לתת לכם את ההוכחות והראיות, כאשר חוקר פרטי מיומן יודע לתעד היטב את ההתעללות ולאפשר לכם להוציא את הקשיש ממצב ההתעללות, ולהבטיח שימוצה הדין עם הפושע המתעלל. כך, אנחנו מבטיחים לעצמנו ולקרובים אלינו את הכבוד המגיע להם בגיל הזהב. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
התעללות בקשישים
במאמר זה, נדבר על אחת התופעות הקשות והמטרידות ביותר אליהן אנחנו עדים בחברה הישראלית בשנים האחרונות – תופעת ההתעללות בקשישים. נסקור מקרים בולטים ונבין כיצד נתגונן מפני המצב הזה בצורה היעילה ביותר – בפני עצמנו או עבור הקרובים שלנו.
לקריאה
כך נהייתי עורך דין תעבורה מצליח
לאור המצב בכבישים בשנים האחרונות בישראל ועלייה ניכרת בתאונות דרכים, הדרישה לעורכי דין המתמחים בדיני תעבורה הולך וגובר. המסלול במסגרתו מוכשרים להיות עורך דין תעבורה הינו קשה וסיזיפי, אך בסופו מובטח מקצוע מספק, ערכי בעל חשיבות חברתית וכמובן, שכר הולם.
לקריאה
כך התמכרתי לאלכוהול ונגמלתי בגיל 70
התמכרות לאלכוהול אף פעם לא הייתה נושא שהטריד אותי. רק כאשר הגעתי לגיל הזהב הבנתי שמדובר על בעיה רצינית, שפוגעת לא רק בבריאותי אלא גם בסביבה הקרובה ובאנשים החשובים לי ביותר.
לקריאה
יש לכם סיפור חיים בקלטת וידאו אבל המכשיר כבר נהרס? המרת קלטות וידיאו זה הפתרון
קלטות הוידאו הישנות מכילות את הזיכרונות היפים ביותר שלכם
לקריאה
תהליך כתיבת אוטוביוגרפיה בגיל השלישי
רבים מאתנו מרגישים, בצדק, שסיפור החיים שלנו הוא סיפור אותו ראוי לספר – וראוי להעלות על הכתב. אנחנו מדברים על כתיבה של אוטוביוגרפיה, וחשוב לדעת איך להתחיל ואיך לבצע תהליך ארוך ומקיף שכזה – כבני ובנות הגיל השלישי, עם חיים ארוכים ומעניינים.
לקריאה
גירושין בגיל השלישי
תהליך גירושין הינו תהליך ארוך וקשה מאוד עבור בני הזוג, במיוחד כאשר מדובר בגירושין בגיל השלישי לאחר שנים רבות וארוכות של זוגיות. תהליך הגירושין מצריך עזרה מאנשי מקצוע רבים כגון: עורכי דין, חוקרים פרטיים, פסיכולוגים, מגשרים, ועוד.
לקריאה
סיבות לבגידה בגיל השלישי
בגידה במסגרת הנישואין היא לצערנו תופעה נפוצה, חוצת גילאים ומגזרים. במאמר הבא נסקור את הסיבות הנפוצות לבגידות בגיל השלישי.
לקריאה
"חייתי שתי מלחמות עולם"
סיפורה של צילה קוריס שנולדה במלחה"ע ה-1, ובשנייה שירתה בחיל הרפואה הבריטי
לקריאה
בני מאה בבית אבות בגבעת המורה
אצלנו בחצר, בצל ענפי הזית מגיעים לגיל המופלג מאה, עם טיפול מסור ומקצועי. שפרה דיירת בת 101 אמרה שכל כך נקי כאן, והיא חיה בגן עדן, וכשנקי בעין נקי גם בפנים.
לקריאה
תמונה משפחתית
תחרות "תמונה משפחתית" כחלק מאירועי חודש הקשיש. עמותת מטב בשיתוף עם אתר walla.
לקריאה
 
1 2 3
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.