forums

זכויות עובדים זרים לסיעוד

עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
 
זכויות עובדים זרים לסיעוד
היתר העסקה  - רק מעסיקים המחזיקים בהיתרי העסקה תקפים מרשות האוכלוסין וההגירה רשאים להעסיק עובדים זרים. עובד זר רשאי להיות מועסק במספר מוגבל של ענפי עבודה בישראל והם : טיפול סיעודי בקשיש/בגיל השלישי או נכה, עבודה באחד מענפי החקלאות והבניין או טבח בבישול אתני. העובד אינו רשאי לעבוד בסוג עבודה שאינה מותרת לפי הרישום באשרתו, גם לא בשעות פנאי וגם לא בסופי שבוע.

 

ביטוח בריאות- מעסיקי עובדים זרים מחויבים לספק להם ביטוח רפואי פרטי במשך כל תקופת העסקתם. ללא ביטוח זה אין לעובד כיסוי לביקור אצל רופא או אשפוז (העלול להיות יקר ביותר ללא ביטוח). יש חובה לספק לעובד סיכום של הפוליסה בשפה שהוא מבין.

 

ביטוח לאומי – תשלום למוסד לביטוח לאומי מעניק לעובד ביטוח תאונות עבודה (ביטוח בריאות פרטי לא מכסה פציעות הקשורות לעבודה), ביטוח אמהות, ופיצוי במקרה של אי תשלום שכר עבודה או תשלום פיצויי פיטורים עקב פשיטת רגל או פירוק חברה של המעסיק.

 

מגורים – מעסיק עובד זר מחויב לספק לעובד מגורים הולמים במשך כל תקופת העסקתו כולל 7 ימים מתום ההעסקה. התקנות קובעות כי המגורים חייבים לכלול את התנאים הבאים: מקום לינה בגודל שלא יפחת מ- 4 מ"ר (עם מקום לינה ללא יותר מ-6 עובדים בחדר אחד), ארון אישי ומיטה לכל עובד, חמום ואוורור, תאורה סבירה, נקודות חשמל בכל חדר, מים קרים וחמים בחדרי הרחצה ובמטבח,  ועוד...

 

חוזה עבודה בכתב – יש לערוך חוזה בכתב בשפתו של העובד. בחוזה יש לפרט את תנאי העבודה.

 

השכר ומרכיביו – עובד המועסק בישראל זכאי לשכר מינימום עבור עבודתו, נוסף על השכר המתעדכן מעת לעת יש לשלם לעובד שכר עבור שעות נוספות אם היו ודמי נסיעות (תשלומים אלו לא חלים במקרה של עובד סיעוד המתגורר בבית המעסיק בגיל השלישי או הנכה ). תשלום השכר חייב להתבצע עד ליום ה-9 של כל חודש עבור החודש החולף בהפקדה לחשבון בנק המתנהל על שם העובד.

 

זכויות סוציאליות  - העובד זכאי על פי חוק לתשלומים הבאים כחלק מהזכויות הסוציאליות המגיעות לו:  דמי הבראה, דמי חופשה שנתית, דמי חג, ימי מחלה, הפרשות לפנסיה ולפיצויים, הודעה מוקדמת (במקרה של פיטורין).  גובה התשלומים עבור זכויות אלו משתנה בהתאם לוותק העובד ולשכרו. העובד זכאי גם לתקופת מנוחה שבועית של 36 שעות לפחות (במקרה של עובד סיעוד המתגורר בבית המעסיק תקופת המנוחה השבועית הינה 25 שעות על פי פסיקת בית משפט).    

ניכויים מהשכר – המעסיק רשאי לנכות סכומים אלו משכר העובד:  תשלומים המתחייבים על פי החוק (לפי תנאים מסוימים) כמו- מס הכנסה וביטוח לאומי,  ניכויי מגורים, הוצאות נלוות וביטוח בריאות (לפי תקנות), סכומים על חשבון חובות העובד למעסיק (אם הסכים העובד בכתב לניכויים אלו).  

 

חשוב לציין כי בכל ענף העסקה יש זכויות, תנאים והגבלות מיוחדות הרלבנטיים אליו בנוסף לזכויות עובדים זרים הכתובות לעיל. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי
רבים מאתנו אינם מודעים לזכויות אשר מגיעות לנו, בין אם זה בעבודה ובין אם במצבים שונים בחיים. בפרט, הגיל השלישי – שאינו נגיש למידע בהשוואה לצעירים שהכל זמין להם לבדיקה. במאמר זה נדון אודות מימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי.
לקריאה
איתור נכסים בחו"ל לניצולי שואה
רבים לא יודעים, אך עד היום ניתן לאתר נכסים בחו"ל של ניצולי שואה. כיצד עושים זאת ולמי פונים? כל התשובות במאמר הבא לפניכם. מביצוע השבת הנכס ועד השבתו.
לקריאה
ניצול כלכלי של קשישים
רוצים לשמור על ההורים שלכם להימנע ממצב שבו הם מנוצלים כלכלית? ניצול כלכלי של קשישים זו מגפה של ממש, ויש מה לעשות בעניין. כך תפעלו במידה ועולים חשדות לניצול שכזה.
לקריאה
פיטורי עובד לפני גיל פרישה
הידעתם שפיטורי עובד לפני גיל פרישה יכול להיחשב לאפליה בשל גיל? דעו לכם שיש מה לעשות במקרה כזה. כך תפעלו במידה ופוטרתם מעבודתכם רגע לפני היציאה לגמלאות.
לקריאה
קבלת תשלומי פנסיה מארה"ב
תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה ועבדו בעברם אצל מעסיק אמריקאי בארה"ב שהפריש להם כספים לפנסיה ייתכן וזכאים להחזרי מס של אלפי דולרים, סקרנים? קראו את השורות הבאות ופנו להתייעץ עם רואה חשבון למיסוי אמריקאי למימוש זכאותכם.
לקריאה
השלכות משפטיות של זוגיות בגיל השלישי
העלייה בתוחלת ואיכות החיים יצרה שפע של זוגיות חדשות בקרב בני הגיל השלישי. זוגיות זו לרוב מפיחה חיים חדשים בקרב כל אחד מבני הזוג, יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את ההשלכות של זוגיות זו בכדי להימנע מסכסוכים ובעיות משפטיות.
לקריאה
זכויות ביטוח לאומי בגיל השלישי
גיל הזהב, עבור מרבית האנשים המבוגרים בישראל, הינו גיל בו הם נמצאים בשלב בחייהם בו הם אינם עובדים ואינם משתכרים לפרנסתם – מאידך זקוקים הם לכספים עבור ניהול חייהם השוטפים, כאשר בגיל זה ישנם צרכים שונים שמקורם לרוב בבעיות בריאות ובעיות זקנה.
לקריאה
זכויות עובדים זרים לסיעוד
עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
לקריאה
תג נכה לגיל השלישי
ישנו מגוון רחב של זכויות בעבור אזרחים ותיקים חלקן ניתנות לכל אזרח ותיק וחלקן מותנות. קבלת תג נכה הינה זכות השמורה לכל אדם העומד בחוק הקבוע עבור חניה לנכים.
לקריאה
מימון כיסאות גלגלים לבני הגיל השלישי
כיסא גלגלים כהכרח לאיכות חיים. חשוב להבין שהכיסא תומך ומקל בחיי היום יום של מבוגרים רבים. לכן חשוב לדעת מה הזכויות וכיצד ניתן להקל על ההוצאות הקשורות אליו.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.