forums

הפרעות דלוזיונליות בגיל השלישי

הפרעות דלוזיונליות הן הפרעות שיכולות להופיע בכל גיל, אך מתגברות במיוחד בסביבות הגיל השלישי. במאמר זה נסקור את פירושה של הפרעה זו ונסקור את הגורמים, התסמינים, האבחון ודרכי טיפול אפשריות בהפרעה
 
הפרעות דלוזיונליות בגיל השלישי

מהן הפרעות דלוזיונליות?

 

הפרעה דלוזיונלית היא הפרעה על הספקטרום של ההפרעות הנפשיות, אשר הלוקים בה נוטים לפתח מחשבות שווא. מחשבות שווא, דהיינו שאדם בטוח כי במציאות מתרחש משהו שבפועל אינו מתרחש בה. בניגוד לסכיזופרניה, לרוב מחשבות השווא הדלוזיונליות אינן מנותקות לחלוטין מהמציאות ואינן ביזאריות, כלומר ייתכן מצב כלשהו שבו הן היו מתקיימות במציאות הממשית. סוגים נפוצים של מחשבות כאלו הן למשל פרנויה ומחשבות רדיפה, "שיגעונות גדולה", מחשבות ארוטמניות ומחשבות קנאה. לעיתים מתבטאת התסמונת גם בצורה סומטית, כלומר דרך חוש הריח או חוש המישוש. חשוב לדעת כי הפרעות דלוזיונליות יכולות לעיתים להתפתח בשלב מאוחר יותר לסכיזופרניה או לדמנציה אולם אין הכרח שכך יקרה, וכל עוד ההפרעה מוגדרת דלוזיונלית משמעות הדבר שהתפקוד של הלוקים בה סביר ואינו משובש בצורה חריגה.

 

הפרעות דלוזיונליות בזקנה

 

  • גורמים – הפרעה דלוזיונלית איננה מחלה של הגיל השלישי בלבד, אך בזקנה אחוז הלוקים בהפרעות דלוזיונליות עולה באופן משמעותי, בייחוד אצל נשים. לא לגמרי ברור מהם הגורמים להתפרצות המחלה, אולם הוגדרו מספר גורמי סיכון להתפרצותה בסביבות הגיל השלישי. כך למשל, לעיתים רבות מופיעה התסמונת לאחר אירוע טראומתי בחייו של החולה, כדוגמת פטירת בן זוג, פגיעה בכושר הראייה או השמיעה, יציאה לפנסיה, שינוי גופני מהותי וכדומה.
 

  • תסמינים ואבחון – התסמינים של הפרעה דלוזיונלית הן כפי שציינו קיומן של מחשבות שווא. הנפוצות ביותר הן מחשבות רדיפה, כגון פחד ממשי שמישהו מנסה להרעיל את החולה או לפגוע בו בכל דרך אחרת. מחשבות מסוג זה ילוו ברגשות חרדה ופחד. סוג אחר של מחשבות שווא מלוות דווקא בתחושות אופוריה ואלו מחשבות מסוג "שיגעון גדלות". על מנת לאבחן את החולה, עליו לסבול ממחשבות שווא דומות במשך חודש לפחות, בצורה כזו שאינה פוגעת בתפקוד היומיומי שלו והמחשבות אינן ביזאריות לחלוטין. כאשר מאבחנים את ההפרעה כדלוזיונלית קריטי לבצע אבחנה מבדלת לדמנציה, סכיזופרניה ואפילו שימוש בסמים, על מנת שיוענק הטיפול הנכון.
 

  • טיפול – הטיפול בהפרעות דלוזיונליות בגיל השלישי עומד על שלוש רגליים. ראשית, טיפול תרופתי בתרופות אנטי פסיכוטיות שחשוב לזכור שלעיתים כרוך בתופעות לוואי ולא תמיד פועל ביעילות. שנית, טיפול פסיכותרפי על ידי גורם מקצועי שילווה את החולה באמצעות שיחות קבועות והבנת עולמו של המטופל. פעמים רבות מתמקד הטיפול הפסיכותרפי בשכנוע החולה כי יש לו הפרעה כלשהי, כי מחשבותיו הינן מחשבות שווא שאינן מעוגנות במציאות ושכנועו לשתף פעולה עם הטיפול התרופתי. לבסוף, הרגל השלישית של הטיפול היא הליווי סוציאלי על ידי עובדים סוציאלים או בני משפחה. כפי שציינו, פעמים רבות הגורם להתפרצות ההפרעה נובע משינוי פתאומי או צפוי באורח החיים – פטירתו של אדם קרוב, שינוי גופני, יציאה לגמלאות וכדומה. מכיוון שכך, חלק מהותי בטיפול הינו ליווי החולה על כל הצדדים של חייו, סיוע בהתמודדות טכנית ונפשית עם אובדן, ארגון סדר יום הכולל יציאה מהבית ומפגשים עם בני משפחה וחברים.
 

קבלת חוות דעת ממומחים

 

על מנת לדעת לאבחן במדויק ולקבל את הטיפול הטוב ביותר מכל הגורמים המעורבים, חשוב לפנות לקבל חוות דעת מומחה מקצועית. מעבר לסיוע שיכול להגיש כל איש מקצוע המומחה לענייני הפרעות כגון אלו, חוות דעת מקצועית כזו יכולה לסייע בקבלת זכויות החולה מול גופים בירוקרטיים ובבית המשפט, ובהכרה שלהם במצבו של החולה.  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
חרדה חברתית בגיל השלישי
חרדה חברתית זהו שילוב של בעיות התנהגותיות, מחשבתיות ופיזיולוגיות. כשזה מגיע לגיל השלישי, הטיפול חייב להיות עדין, מבין ובעל רגישות גבוהה לאוכלוסייה זו.
לקריאה
עיסוי רפואי אורתופדי לבני הגיל השלישי
אנשים בגילאים שונים חווים אירועים טראומטיים ואחרים אשר לאחריהם הם נזקקים לטיפולים שונים. אחדות מהמערכות החיוניות שעלולות להיפגע הן מערכת השלד והמערכות העוטפות ותומכות בה.
לקריאה
הפרעות דלוזיונליות בגיל השלישי
הפרעות דלוזיונליות הן הפרעות שיכולות להופיע בכל גיל, אך מתגברות במיוחד בסביבות הגיל השלישי. במאמר זה נסקור את פירושה של הפרעה זו ונסקור את הגורמים, התסמינים, האבחון ודרכי טיפול אפשריות בהפרעה
לקריאה
הקשר בין מגורים לאורח חיים בריא בגיל השלישי?
אורח חיים בריא בכלל, ובגיל השלישי בפרט, הוא אחד מהדברים היחידים שעליהם מצליחים להסכים כל המומחים מהתחומים השונים. עם זאת, על שאלת ההמשך "מהו אורח חיים בריא?" כבר נקבל אינספור תשובות אפשריות שונות ומנוגדות.
לקריאה
טיפול רפואי דחוף בגיל הזהב
גיל הזהב מביא איתו שינויים רבים בחיים. רוב האנשים אינם עובדים בתקופה זו, לרוב אין אחריות לקרובי משפחה צעירים יותר, אך עם החופש מגיעות לפעמים בעיות שיש לטפל בהן.
לקריאה
התמודדות של בני הגיל השלישי עם חודשי הקיץ
יסכימו כולם כי החום הכבד מסוכן לבריאות, ומדינת ישראל היא אחת המדינות החמות ביותר שיש. במאמר הבא נסקור בפירוט אודות התמודדות של אנשים מבוגרים עם החום של חודשי הקיץ.
לקריאה
הסכנות בחשיפה לרטיבות ועובש בגיל השלישי
האם תהיתם פעם מהו אותו עובש שאנחנו רואים בקירות ובחדר רחצה? עובש מעיד על כל שחלל לא מקבל את התחזוקה שהוא צריך, במאמר הבא נפרט אודות הסכנות בחשיפה של אנשים מבוגרים לרטיבות.
לקריאה
תחזוקת כלים סניטריים בבתי אבות
אחד המקומות הכי טובים לפרק האחרון של החיים הם בתי אבות. אמנם אנשים רבים לא יודעים מה הולך בבית אבות ולעתים מדמיינים דברים אחרים לחלוטין אך בתי אבות הם מקומות חברתיים מאוד שיכולים לתת למבוגרים בני הגיל השלישי בדיוק את מה שהם צריכים.
לקריאה
יתרונות הרפואה האלטרנטיבית לבני גיל הזהב
מרבית האנשים בגיל הזהב, סובלים מבעיות רפואות שונות. אלו מטופלות על ידי תכניות טיפול הכוללות שימוש בכדורים להורדת לחץ דם, להתמודדות עם כאבי פרקים אופייניים בגיל הזה והן משולבות עם תזונה מותאמת.
לקריאה
טיפול נמרץ בגיל השלישי
כפי שניתן להבין מהשם של מחלקות אלה, מחלקות לטיפול נמרץ הן מחלקות שצריכות לספק טיפול רפואי מידי ומהיר במצבי קיצון רפואיים. למחלקות אלה יש רלוונטיות גבוהה ומצערת לגיל השלישי, וכעת נכיר אותן ואת הטיפול בהן בצורה עמוקה יותר.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.