forums

חרדה חברתית בגיל השלישי

חרדה חברתית זהו שילוב של בעיות התנהגותיות, מחשבתיות ופיזיולוגיות. כשזה מגיע לגיל השלישי, הטיפול חייב להיות עדין, מבין ובעל רגישות גבוהה לאוכלוסייה זו.
 
חרדה חברתית בגיל השלישי

מהי חרדה חברתית לגיל השלישי?

 

החרדה החברתית היא מצב קשה מאוד כאשר קשה לפרט ליצור קשר עם סביבתו החברתית. הסביבה הזו בדרך כלל אינה מוכרת לו באופן יום יומי, כמו למשל ילדים או נכדים, בעיקר אם הם רואים את הקשיש יום יום, אך כבר תועדו מקרים מאוד בעייתיים גם במצבים אלו. לרוב חרדה חברתית מופיעה בקבוצות שונות שיכולות 'לאיים' על אותו מבוגר, כמו למשל חוג חברתי קרוב, שכנים וכולה. התופעה נובעת מהחשש של הפרט להיות מובך או מושפל, לא להשתלב בהתאם והיא מחמירה עם הגיל מסיבות התנהגותיות ופיזיולוגיות.

 

מדוע החרדה מופיעה ומאיזה גיל?

 

קשה מאוד לדייק לגבי הגיל שבהן תופעות כאלו צצות וגם כשהן צצות, קשה מאוד לשים את הדגש היכן יש בעיה, ממה היא נובעת ואם בכלל היא קיימת. לעתים המבוגר יכול להיות שתקן ולהתנהג בצורה מוזרה ואותם אנשים שנמצאים איתו בסיטואציה הזו, בין אם מדובר על קשישים נוספים או על בני משפחתו, לא תמיד יזהו זאת. החרדה מופיעה בדרך כלל מגיל 65 והיא מופיעה בגלל מספק סיבות שקשורות למצבו. היעדר פעילות גופנית שמשנה את הדרך בה הגוף פועל, תזונה לקויה, חרדות ומחשבות על המוות בעיקר בגלל סביבתו שכוללת לוויות ואובדנים רבים ועוד סיבות נוספות.

 

אלו תסמינים עלולים להופיע?

 

התסמינים הבולטים, אלו שבדרך כל לאפשר לראות הם התסמינים ההתנהגותיים. תסמינים אלו כוללים התבודדות, הימנעות מיצירת קשר עם אנשים אחרים ובוודאי לא כאשר הם בקבוצות גדולות ולעתים גם תנועות גוף לא כל כך ברורות שמעידות על חוסר שקט נפשי. לא תמיד ניתן לקשר בין התסמינים הללו אל מצבו של המטופל עד שלא שמים לב לתסמינים הפיזיולוגיים. תסמינים אלו כוללים נדודי שינה, חוסר תיאבון, קשיי נשימה, דופק מוגבר, כאבים בגוף, יובש בפה, מתח בשרירים ועוד.

 

האם ישנם תסמינים קוגניטיביים?

 

כיאה להפרעה שקשורה לצד הקוגניטיבי, הצד המחשבתי, יש תסמינים הולמים. חרדה חברתית זוהי הפרעה שמתרחשת במוח, במחשבות, ולכן כל התסריט הנוכחי מתרחש בתוך דמיונו של המבוגר, מה שמקשה עליו להבין שמחשבתיו והדברים שקורים בפועל אינם שווים. במצבים כאלו ניתן לראות מבוגר מבולבל, חרד למצבו, עצבני, מרגיש חסר אונים, מבולבל ועייף. אמנם לא תמיד קל לקשר מצבים כאלו למצב החברתי שלו, כאשר רוב התסמינים הללו מוגברים במפגשים חברתיים, אך הם תסמינים בולטים ונפוצים מאוד.

 

יש טיפול הולם למצב

 

כדי שחרדה חברתית תתחיל לקבל טיפול הולם יש צורך להבין שהיא קיימת. זו הסיבה מדוע אסור להזניח את הקשישים לעת זקנה, גם לא כשמדובר בבית אבות או בדיור מוגן מצוות המטפלים ובוודאי לא מצד המשפחה. כל קשיש יכול להגיע למצב כזה גם כשמצבו הבריאותי תקין לחלוטין אך כדי לוודא שהמצב הבריאותי והפיזיולוגי שלו תקין חשוב לדאוג שהוא לוקח את כל התרופות שחיוניות לו באופן רציף, לדאוג שהוא אוכל נכון, לדאוג שהוא מבצע פעילות גופנית שיכולה לשחרר הרבה לחצים וגם ליצור לו מסגרת חברתית וכל מה שיכול לעזור לו ובקשור ברקע לחייו.

 

לדבר עם הקשיש וליטוע בו חשיבה אופטימית

 

קשה מאוד לדבר עם אדם ולשכנע אותו שהמציאות שהוא חווה אינה המציאות האמיתית אך אם עושים זאת בצורה עדינה ותוך יצירת הזדהות וסימפתיה זה יכול לעבוד. למרות שפסיכולוגים ומטפלים מתאימים יכולים לסייע מספיק שבן משפחה או אדם בעל גישה נכונה ישוחח עם הקשיש וישמע את אשר על ליבו, זה יכול לעזור לו מאוד. חשיבה אופטימית ויצירת קשרים חברתיים משותפים יחד עם תמיכה מהצד המטפל יפתרו את הבעיה. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
חרדה חברתית בגיל השלישי
חרדה חברתית זהו שילוב של בעיות התנהגותיות, מחשבתיות ופיזיולוגיות. כשזה מגיע לגיל השלישי, הטיפול חייב להיות עדין, מבין ובעל רגישות גבוהה לאוכלוסייה זו.
לקריאה
עיסוי רפואי אורתופדי לבני הגיל השלישי
אנשים בגילאים שונים חווים אירועים טראומטיים ואחרים אשר לאחריהם הם נזקקים לטיפולים שונים. אחדות מהמערכות החיוניות שעלולות להיפגע הן מערכת השלד והמערכות העוטפות ותומכות בה.
לקריאה
הפרעות דלוזיונליות בגיל השלישי
הפרעות דלוזיונליות הן הפרעות שיכולות להופיע בכל גיל, אך מתגברות במיוחד בסביבות הגיל השלישי. במאמר זה נסקור את פירושה של הפרעה זו ונסקור את הגורמים, התסמינים, האבחון ודרכי טיפול אפשריות בהפרעה
לקריאה
הקשר בין מגורים לאורח חיים בריא בגיל השלישי?
אורח חיים בריא בכלל, ובגיל השלישי בפרט, הוא אחד מהדברים היחידים שעליהם מצליחים להסכים כל המומחים מהתחומים השונים. עם זאת, על שאלת ההמשך "מהו אורח חיים בריא?" כבר נקבל אינספור תשובות אפשריות שונות ומנוגדות.
לקריאה
טיפול רפואי דחוף בגיל הזהב
גיל הזהב מביא איתו שינויים רבים בחיים. רוב האנשים אינם עובדים בתקופה זו, לרוב אין אחריות לקרובי משפחה צעירים יותר, אך עם החופש מגיעות לפעמים בעיות שיש לטפל בהן.
לקריאה
התמודדות של בני הגיל השלישי עם חודשי הקיץ
יסכימו כולם כי החום הכבד מסוכן לבריאות, ומדינת ישראל היא אחת המדינות החמות ביותר שיש. במאמר הבא נסקור בפירוט אודות התמודדות של אנשים מבוגרים עם החום של חודשי הקיץ.
לקריאה
הסכנות בחשיפה לרטיבות ועובש בגיל השלישי
האם תהיתם פעם מהו אותו עובש שאנחנו רואים בקירות ובחדר רחצה? עובש מעיד על כל שחלל לא מקבל את התחזוקה שהוא צריך, במאמר הבא נפרט אודות הסכנות בחשיפה של אנשים מבוגרים לרטיבות.
לקריאה
תחזוקת כלים סניטריים בבתי אבות
אחד המקומות הכי טובים לפרק האחרון של החיים הם בתי אבות. אמנם אנשים רבים לא יודעים מה הולך בבית אבות ולעתים מדמיינים דברים אחרים לחלוטין אך בתי אבות הם מקומות חברתיים מאוד שיכולים לתת למבוגרים בני הגיל השלישי בדיוק את מה שהם צריכים.
לקריאה
יתרונות הרפואה האלטרנטיבית לבני גיל הזהב
מרבית האנשים בגיל הזהב, סובלים מבעיות רפואות שונות. אלו מטופלות על ידי תכניות טיפול הכוללות שימוש בכדורים להורדת לחץ דם, להתמודדות עם כאבי פרקים אופייניים בגיל הזה והן משולבות עם תזונה מותאמת.
לקריאה
טיפול נמרץ בגיל השלישי
כפי שניתן להבין מהשם של מחלקות אלה, מחלקות לטיפול נמרץ הן מחלקות שצריכות לספק טיפול רפואי מידי ומהיר במצבי קיצון רפואיים. למחלקות אלה יש רלוונטיות גבוהה ומצערת לגיל השלישי, וכעת נכיר אותן ואת הטיפול בהן בצורה עמוקה יותר.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.