forums

אפוטרופוס – על הכשרות המשפטית והליך המינוי

אנשים בקרב האוכלוסייה המבוגרת שבינינו, מבוגרים, קשישים, סיעודיים ואחרים עם מוגבלויות פיזיות ו/או נפשיות שונות נדרשים במרבית המקרים לקבל עזרה ותמיכה צמודה שתסייע להם בהתנהלות יומיומית השוטפת.
 
אפוטרופוס – על הכשרות המשפטית והליך המינוי

חוסר תפקוד

 

במקרים בהם אנשים מבוגרים אינם יכולים לתפקד בכוחות עצמם ואינם כשירים מבחינה משפטית לדאוג לצרכיהם האישיים, לכספיהם, גופם ורכושם ממנה בית משפט אפוטרופוס לטיפול בענייניהם. בתרחישים רבים, מעדיפים האנשים המבוגרים (חסויים במקרה הזה) או קרובי משפחתם לבחור במינוי אפוטרופוס שהינו קרוב משפחה.

 

מינוי אפוטרופוס

 

לרוב, מינוי אפוטרופוס נחשב להליך בעל משמעות רבה וחשובה לחסוי (האדם המבוגר/ האדם המוגבל). למעשה מדובר על  מהלך שגורם לחסוי לאבד שליטה על חייו, או לפחות, על חלק מהם ולכן ההליך עצמו חייב להיעשות ברגישות  מקסימאלית תוך כדי חשיבה על החסוי, על אורח חייו ועל אלמנטים מרכזיים חשובים עבורו. האפוטרופוס חייב להיבחר בהתאמה מרבית לחסוי מתוך מחשבה על צרכיו. משום כך, ישנה חשיבות גם לבחירת עו"ד מטפל נלווה שנדרש לגלות רגישות מרבית אל מול החסוי ובני משפחתו ולתרום מניסיונו והידע המקצועי שלו בתחום זה.

 

סוגי אפוטרופוסים

 

ניתן להבחין כיום עקרונית בשני סוגי אפוטרופוסים, להלן הסוגים קיימים:

 

אפוטרופוס טבעי

 

כאלו שהינם טבעיים דוגמת הורים לילד מוגבל שאמורים לקבל החלטות לגביו בשיתוף פעולה והסכמה מלאה. במידה ולא קיימת הסכמה מלאה ביניהם אזי להחלטה אין תוקף משפטי. במקרים דחופים, רשאי כל הורה לקבל החלטות תוך כדי הפעלת שיקול דעת באופן עצמאי. קיימים מקרים של סכסוכים בין הורים, מקרים אחרים של הורים החיים בנפרד, מקרים בהם ההורה אינו מסוגל לקיים חובותיו ומקרים נוספים.

 

אפוטרופוס מתמנה ע"י בית משפט

 

תפקיד זה מסוג אחר הוא זה שמתמנה על ידי בית משפט והדבר נעשה במקרים בהם ההורים אינם כשירים לשמש כאדם אחראי זה מסיבות מגוונות, כאשר אין הורים ומעוד סיבות. אפוטרופוסים יכולים להיות אנשים יחידים, מספר אנשים יחד, תאגידים דוגמת הקרן לטיפול בחסויים, וכן האפוטרופוס הכללי. בית המשפט גם מחליט אם  הטיפול שניתן לחסוי יהיה על רכושו או על גופו או על שניהם גם יחד. ניתן לקבוע תפקיד זה לתקופה זמנית או ארוכה בהתאם לצורך. בעיני החוק מינוי אפוטרופוס נועד להגנה על החסוי.

 

סיוע משפטי של עו"ד

 

במרבית המקרים, בני המשפחה הממנים אפוטרופוס לקרובם מעדיפים שהליך הטיפול בעניין יתבצע בסיוע עורך דין המוכר להם משנים קודמות של היכרות עם המשפחה והנחשב מהימן בעיניהם. לרוב,  עו"ד שכזה מכיר מקרוב את קורות חייהם וטיפל בנקודות בעייתיות ואחרות בתקופות שונות של חייהם.

 

אמינות ואתיקה

 

עורך דין העוסק בתחום זה נדרש להיות איש מקצוע אמין אשר מקפיד לפעול תחת כללי האתיקה הרשמיים והמקובלים בתחום כאשר הוא נחשב גם כחלק מהמערכת המשפטית ומחויב לה. משום כך וגם בשל ניסיון רב שרכש לרוב אל מול המשפחה הוא קרוב לוודאי יהיה האיש הנכון להסתייע בו למשימת מינוי האפוטרופוס כאשר בסופו של יום רק בית המשפט מוסמך לדון בנושא ולמנות את האפוטרופוס המיועד. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
מהם הסימנים לירידה בשמיעה אצל מבוגרים?
ירידה בשמיעה היא תופעה שכיחה בקרב בני ובנות הגיל השלישי, ופוגעת ב-30% מן המבוגרים לאחר גיל 65. הסיבות לירידה בשמיעה הן רבות ומגוונות, החל מסיבות גנטיות, סביבתיות דוגמת חשיפה ממושכת לרעשים חזקים, בריאותיות- עקב מחלה או פגיעה, כתוצאה מטיפול תרופתי מתמשך וסיבות נוספות.
לקריאה
איך להתמגן מווירוס הקורונה בגיל מבוגר?
וירוס הקורונה תקף את כולנו בחודשים האחרונים, אם בבידוד, בהשבתת העסק ועוד – אך כיצד לשמור על סבא וסבתא או כיצד להתמגן מפניו בגיל מבוגר רבים מאיתנו עוד שואלים.
לקריאה
בית אבות סיעודי
בתי אבות סיעודיים יכולים לשנות את איכות חייו של אהוב לבכם. אם אתם כבר לא מצליחים לעזור לו ויש גורמים רפואיים שממליצים לו להיות בבית אבות סיעודי כדאי לשקול זאת היטב. זה בדיוק הזמן להבין מהו, כיצד אפשר לבחור אותו נכון ולמה הוא כל כך חשוב לאיכות חיי המבוגר.
לקריאה
התנדבות בסיעוד לגיל השלישי
אם אתם נמצאים במצב שבו אתם מחפשים כיצד אפשר לתרום ולתת מעצמכם אז התנדבות לשירותי סיעוד לגיל השלישי יתאימו לכם, התנדבות כזו לגיל השלישי יאפשרו למטופלים לנהל את החיים בצורה הרבה יותר טובה, אז יהיה כדאי לכם לחשוב היטב על הבחירה שלכם ולשים לב שאתם עושים כל מה שאתם יכולים.
לקריאה
סימנים לסרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס הוא שם גולל לגידולים במעי הגס, ברקטום או בתוספתן. זהו סוג הסרטן השלישי בשכיחותו בעולם והשני בשכיחותו בישראל כשבכל שנה מתגלים בארץ כ-3500 חולים חדשים. במאמר הבא ננסה להבין את גורמי הסיכון והסימנים לזיהוי מוקדם שלו.
לקריאה
תכנית הסיעוד החדשה
חוק הסיעוד האחרון, אשר נחקק ב-2018 הביא עמו בשורה של ממש עבור האוכלוסייה הקשישה המדינה. הרפורמה כוללת שורה של תקנות שנועדו להיטיב עם אוכלוסייה זו הן מבחינת גובה הקצבאות והן מבחינת הגדלת מספר שעות הטיפולים הסיעודיים.
לקריאה
העסקת עובד סיעודי ישראלי או זר
כאשר אתם או בני משפחתכם זקוקים לטיפול סיעודי, ואתם זכאים לסיוע לפי חוק הסיעוד, אתם צריכים לבחור בין מטפל ישראלי למטפל זר. ההבדלים ביניהם גדולים מאוד, הן במחיר והן במאפיינים של המטפל, ובמאמר זה ננסה להציג כמה שיותר מידע שיעזור לכם לבחור בין העסקתם.
לקריאה
אפוטרופוס – על הכשרות המשפטית והליך המינוי
אנשים בקרב האוכלוסייה המבוגרת שבינינו, מבוגרים, קשישים, סיעודיים ואחרים עם מוגבלויות פיזיות ו/או נפשיות שונות נדרשים במרבית המקרים לקבל עזרה ותמיכה צמודה שתסייע להם בהתנהלות יומיומית השוטפת.
לקריאה
שירותי אמבולנס לגיל השלישי
אם אתם בגיל השלישי בטח נתקלתם בכך שהחברים שלכם מנויים אל שירותי אמבולנס פרטי. יותר ויותר אנשים בגיל השלישי לא מסתפקים בשירותים שנותן מד"א ובוחרים לסמוך ידיהם רק על אמבולנס פרטי. השאלה היא למה? המשיכו לקרוא את המאמר ותמצאו את התשובות לכך.
לקריאה
ניהול רפואי אישי עבור בני הגיל השלישי
נושא הבריאות בגיל השלישי הוא בראש סדר העדיפויות וחשוב לוודא שיש מי שמטפל בעניינים הרפואיים על הצד הטוב ביותר
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.