forums

מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי

רבים מאתנו אינם מודעים לזכויות אשר מגיעות לנו, בין אם זה בעבודה ובין אם במצבים שונים בחיים. בפרט, הגיל השלישי – שאינו נגיש למידע בהשוואה לצעירים שהכל זמין להם לבדיקה. במאמר זה נדון אודות מימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי.
 
מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי

חשיבות הכרת הזכויות בגיל השלישי

 

רבים מאתנו הצופים בטלוויזיה ובערוצי החדשות בפרט, וודאי נתקלו בלא מעט כתבות העוסקות בחסר הזכויות והשירותים הניתנים לבני הגיל השלישי במדינת ישראל. אולם, בהנחה שכמובן עדיין יש מה לשפר, ברצוננו להקדיש את המאמר הבא לזכויות שדווקא כן ניתנות לבני הגיל השלישי, זכויות שרבים מהקשישים או בני משפחותיהם לא מכירים כלל.

 

מימוש זכויות רפואיות מטעם הביטוח הלאומי

 

להלן אפשרויות למימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי מטעם ביטוח לאומי:

 

גמלת סיעוד

 

גמלה הניתנת לקשישים שזקוקים לסיוע בפעולות היומיום, כגון אכילה, רחיצה, הליכה ועוד. קיימים סוגים שונים של גמלאות המשתנות זו מזו בעיקר בתקופת התשלום, אולם תמיד ניתן לבקש הארכה של התקופה במידה והאדם הקשיש זקוק עדיין לסיוע. קבלת הגמלה תצריך מהאדם להגיש בקשה ייעודית לביטוח לאומי, בצירוף מסמכים רלוונטיים בהתאם למצבו של האדם ומאפייניו האישיים. לאחר האישור הראשוני מהביטוח הלאומי, האדם יצטרך לעבור בדיקות מסוימות על ידי בוחן מטעם הביטוח הלאומי וכן, אחות או עו"ס.

 

קצבת זקנה

 

מדובר בזכות שרבים מכירים, אולם חשוב להזכיר אותה כאן מכיוון שהיא ניתנת באופן אוטומטי בהתאם לגיל הקשיש. חשוב לציין שניתן לבדוק בקלות דרך האינטרנט את הזכאות לקצבה ואת התנאים להגשת הבקשה.

 

זכויות נוספות - הנחה ופטורים ברכישת תרופות

 

אזרחי מדינת ישראל שעברו את גיל 72, זכאים להנחה של 10% מגובה מחיר התרופות הכלולות בסל הבריאות. להנחה זו, מצטרפות זכויות אחרות בהתאם לעמידה בקריטריונים הבאים: ניצולי שואה ונכי מלחמה בנאצים שהיו זכאים למענק או קצבה בגין נרדפותם זכאים לפטור מתשלום על תרופות, ותיקי מלחמת העולם השניה המקבלים השלמת הכנסה זכאים להנחה בגובה של 75% ממחיר התרופות, כמו כן מקבלי קצבת זקנה עם בהשלמת הכנסה, מקבלי קצבת זקנה לנכה, מקבלי קצבת שאירים עם השלמת הכנסה ואסירי ציון זכאים להנחה של 50% ממחיר התרופות.

 

הנחה בארנונה

 

כל קשיש סיעודי או בעל אחוזי הינו בעל זכאות להנחה בארנונה מטעם הרשות המקומית בה הוא גר. מלבד ההנחה הבסיסית, מקבלי קצבאות שונות כמו קצבת שאירים או קצבת נכות בשל פגיעה בעבודה ועוד, זכאים להנחה בשיעור של 25% ממחיר הארנונה.

 

קצבת ניידות

 

מקבלי קצבת ניידות עוד בטרם הגעתם לגיל פרישה, עשויים להיות זכאים להמשך קבלת הקצבה בהתאם לעמידה בתנאים שונים, כמו: קבלת הלוואה עומדת (רק במקרים מסוימים), היותו של הגמלאי בעל רישיון נהיגה תקף וכיו"ב (יש לעמוד ב-3 מתוך התנאים המפורטים בביטוח לאומי).

 

לסיכום

 

מומלץ לכל אדם העובר את גיל הפרישה או למשפחתו, בייחוד כשמודבר בקשיש בגיל השלישי, לבדוק האם מימש את כל הזכויות והגמלאות המגיעות לו מהמוסדות השונים במדינת ישראל. בנוסף, מומלץ לעשות זאת בעזרת אנשי מקצוע המבינים בנושא, שכן מימוש זכויות רפואיות הוא הליך הכולל לרוב את הצורך לשלב בין כלל מאפייני הקשיש באופן מדויק ומכוון עבור כל גמלה או זכות ספציפית. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי
רבים מאתנו אינם מודעים לזכויות אשר מגיעות לנו, בין אם זה בעבודה ובין אם במצבים שונים בחיים. בפרט, הגיל השלישי – שאינו נגיש למידע בהשוואה לצעירים שהכל זמין להם לבדיקה. במאמר זה נדון אודות מימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי.
לקריאה
איתור נכסים בחו"ל לניצולי שואה
רבים לא יודעים, אך עד היום ניתן לאתר נכסים בחו"ל של ניצולי שואה. כיצד עושים זאת ולמי פונים? כל התשובות במאמר הבא לפניכם. מביצוע השבת הנכס ועד השבתו.
לקריאה
ניצול כלכלי של קשישים
רוצים לשמור על ההורים שלכם להימנע ממצב שבו הם מנוצלים כלכלית? ניצול כלכלי של קשישים זו מגפה של ממש, ויש מה לעשות בעניין. כך תפעלו במידה ועולים חשדות לניצול שכזה.
לקריאה
פיטורי עובד לפני גיל פרישה
הידעתם שפיטורי עובד לפני גיל פרישה יכול להיחשב לאפליה בשל גיל? דעו לכם שיש מה לעשות במקרה כזה. כך תפעלו במידה ופוטרתם מעבודתכם רגע לפני היציאה לגמלאות.
לקריאה
קבלת תשלומי פנסיה מארה"ב
תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה ועבדו בעברם אצל מעסיק אמריקאי בארה"ב שהפריש להם כספים לפנסיה ייתכן וזכאים להחזרי מס של אלפי דולרים, סקרנים? קראו את השורות הבאות ופנו להתייעץ עם רואה חשבון למיסוי אמריקאי למימוש זכאותכם.
לקריאה
השלכות משפטיות של זוגיות בגיל השלישי
העלייה בתוחלת ואיכות החיים יצרה שפע של זוגיות חדשות בקרב בני הגיל השלישי. זוגיות זו לרוב מפיחה חיים חדשים בקרב כל אחד מבני הזוג, יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את ההשלכות של זוגיות זו בכדי להימנע מסכסוכים ובעיות משפטיות.
לקריאה
זכויות ביטוח לאומי בגיל השלישי
גיל הזהב, עבור מרבית האנשים המבוגרים בישראל, הינו גיל בו הם נמצאים בשלב בחייהם בו הם אינם עובדים ואינם משתכרים לפרנסתם – מאידך זקוקים הם לכספים עבור ניהול חייהם השוטפים, כאשר בגיל זה ישנם צרכים שונים שמקורם לרוב בבעיות בריאות ובעיות זקנה.
לקריאה
זכויות עובדים זרים לסיעוד
עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
לקריאה
תג נכה לגיל השלישי
ישנו מגוון רחב של זכויות בעבור אזרחים ותיקים חלקן ניתנות לכל אזרח ותיק וחלקן מותנות. קבלת תג נכה הינה זכות השמורה לכל אדם העומד בחוק הקבוע עבור חניה לנכים.
לקריאה
מימון כיסאות גלגלים לבני הגיל השלישי
כיסא גלגלים כהכרח לאיכות חיים. חשוב להבין שהכיסא תומך ומקל בחיי היום יום של מבוגרים רבים. לכן חשוב לדעת מה הזכויות וכיצד ניתן להקל על ההוצאות הקשורות אליו.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.