forums

סוגי צוואות בקרב הגיל השלישי

יכול להיות שאתם בכוונה לא חושבים עלה צוואה כי אתם לא מעוניינים לחשוב על נושא כל כך עצוב, אך אם אתם מתקרבים לגיל 50 כדאי שכבר תתחילו לחשוב על זה. למעשה גם אם אתם צעירים יותר ויש לכם ילדים ורכוש קרב, כדאי שתתחילו לנסח את הצוואה שלכם.
 
סוגי צוואות בקרב הגיל השלישי
 

למה חשוב להכיר את כל הסוגים?

 

אם אתם לא רוצים לכתוב אותה עכשיו, לכל הפחות אתם צריכים להבין אלו סוגי צוואות יש ומדוע היא בכלל חשובה. למעשה היא הדבר האחרון שמותיר אדם אחרי שהוא הולך לעולמו והיא קובעת כיצד יתחלק רכושו. יש כל מיני סוגי צוואות שלהן משמעות משפטית שונה, וחשוב להכיר אותם כדי לדעת כיצד לבחור את הנכונה.

 

מה עושים כשאין צוואה מסודרת?

 

כדי שתפנימו טוב יותר מדוע צוואה היא דבר חשוב, יש להבין מה יקרה אם חלילה אדם יילך לעולמו ולא תהיה לו. במצב כזה יש מונח משפטי שנקרא 'ירושה על פי דין' כך שכל רכושו של המנוח מתחלק שווה בשווה בין ילדיו. ירושה על פי דין היא מצב שנשמע הגיוני לחלק ניכר מהאנשים אך צריך לזכור שיכול להיות שזה לא יהיה הדבר הכי צודק בעולם, שכן יש נכסים משותפים וחלוקה כזו לא תמיד תהיה פשוטה משפטית. יכול להיות שאם לא תהיה צוואה ברורה מצדו של הנפטר, הילדים שלו יריבו על הירושה וכמובן שהוא לא היה מעוניין בזה אילולא ידע שזה מה שיקרה.

 

צוואות בעל פה ובכתב יד

 

הפחות נפוצות הן אלו אשר נעשות בעל פה או אלו הנעשות בכתב יד. נתחיל מצוואה בעל פה שהיא הכי פחות נפוצה, אלו יכולות להינתן בעיקר כאשר אין זמן לעבור את כל הפרוצדורה עם עורך דין צוואות, שכוללת רישום הצוואה וחתימה שלה, לעתים בליווי עדים. אלו נמסרות בעל פה בדרך כלל לפני ניוח חירום מסוכן, בגיוס לפני יציאה למלחמה ועוד כמה מועדים דרמטיים. אלו שנעשות בכתב יד יותר נפוצות מאלו שנעשות בעל פה אך עדיין אינן פופולריות כיוון שלעתים הכתב לא ברור וכתב יד רק יוצר בעיות אחרות. צוואה כתב יד יכולה להיכתב לבד על ידי המנוח אך יש צורך בעדין או בחתימת עורך דין לאישורן.

 

צוואות עדים ונוטריון

 

שתי הצוואות הנפוצות ביותר הם של עדים ושל נוטריון. צוואת עדים היא למעשה נכתבת ללא עורך דין צוואות, אך למרות שזה נשמע כמו יתרון גדול בשל החיסכון הכספי וההתעסקות הפשוטה יותר בכלה עניינים הבירוקרטיים, בהמשך יכול להיות שהיא תהיה בעייתית. צוואה כזו מחייבת חתימה של שני עדין שיעידו על כך שמצבו הרפואי והקוגניטיבי של כותב נעשית בעת כתיבתה היה תקין לחלוטין, וכמובן שהיא עצמה צריכה להיכתב בתבנית המשפטית הנכונה, בלשון ציווי ללא משמעות כפולה. מסוג נוטריון נחתמת עם עורך דין צוואות ואין צורך בחתימה של עדים, כי יש חותמת נוטריון.

 

יש עוד אפשרויות לעריכת הצוואה

 

אחרי שהבנו אלו סוגי צוואות יש, יש צורך להבין איך לכתוב אותן כיוון שגם דרך העריכה שלהן יכולה לחלק אותן לעוד כמה סוגים שונים. למשל, אפשר להורות בצוואה בלשון ציווי בכל סעיף וסעיף וכך מה שכתוב זה מה שיתבצע, נקודה. יכול להיות שהצוואה תכלול סעיף של 'יורש במקום יורש' כלומר אם היורש שמוזכר נפטר, אז יהיה יורש אחריו. יורש על תנאי מפסיק הוא למעשה סעיף שקובע תנאי מסוים שבלעדיו הצוואה לא יכולה להיות מיושמת כלל, אלא אם היורש יעמוד בתנאי, וכן הלאה. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
היערכות ביטוחית לגיל הזהב
בני הגיל השלישי וגיל הזהב, כך תוכלו להבטיח את עתידכם הבריאותי, הרפואי והסיעודי באופן נבון ומושכל באמצעות הערכות מקדימה ותכנית ביטוחית כוללת המשלבת מספר פוליסות ביטוח – וגם לצעירים יותר, כך תתכנו העתיד הרחוק בצורה אחראית ונכונה.
לקריאה
חשיבות כתיבת ייפוי כוח מתמשך בגיל השלישי
ייפוי כוח יכול להישמע לכם כמו תהליך מסובך מאוד אך הוא פשוט מאוד, בעיקר נוכח החשיבות שלו להמשך חייכם. ייפוי כוח יכול להיות חשוב מאוד בכל מיני תחומים כמו למשל ייצוג במס הכנסה או בייצוג משפטי, אך הוא חשוב עוד יותר לבני הגיל השלישי. זה הזמן להבין עד כמה ייפוי הכוח חשוב.
לקריאה
יתרונות בהסכם לחיים משותפים בגיל השלישי
מי שרוצה לחתום על הסכם לחיים משותפים יכול לעשות זאת די בקלות, כל מה שהוא צריך זה לפנות לעורך דין משפחה ולדבר איתו על כל הסעיפים. התהליך גם ככה נחשב לפשוט אוד אך הוא עוד יותר פשוט אם מדובר על בני הגיל השלישי. מדוע יש הבדל ביניהם לבין זוגות צעירים ומהם היתרונות?
לקריאה
סוגי צוואות בקרב הגיל השלישי
יכול להיות שאתם בכוונה לא חושבים עלה צוואה כי אתם לא מעוניינים לחשוב על נושא כל כך עצוב, אך אם אתם מתקרבים לגיל 50 כדאי שכבר תתחילו לחשוב על זה. למעשה גם אם אתם צעירים יותר ויש לכם ילדים ורכוש קרב, כדאי שתתחילו לנסח את הצוואה שלכם.
לקריאה
הלוואות לגיל הזהב – איך עושים את זה?
כולנו, לא משנה באיזה גיל, זקוקים להלוואה מפעם לפעם ומתקופה לתקופה, בין אם לקראת הטיול של אחרי הצבא, לצורך מימון לימודי התואר, רכישת רכב או לרגל רכישת דירה חדשה.
לקריאה
התנהלות כלכלית בגיל הזהב
גיל הזהב הוא תקופה המזמינה את האדם ליהנות משפע זמן פנוי שיוכל לבלות אותו בחברת מכרים, חברים ובני משפחה, בעיסוק בתחביבים ישנים ואף בהיכרות עם עיסוקים ועם תחומי עניין חדשים. למצב הפיננסי יש השפעה ישירה על איכות החיים בגיל הזהב, ולכן כדאי להכין את עצמכם מראש לימי הפנסיה.
לקריאה
יתרונות יועץ פנסיוני או סוכן פנסיוני מומלצים בגיל הזהב
יועצים פנסיוניים מומלצים הם לא דבר פשוט למצוא בימינו. יש הרבה אנשי מקצוע שמספקים ייעוץ פנסיוני לא מקצועי, ולכן חשוב לדעת עם מי ליצור קשר ועל מי לסמוך.
לקריאה
ניהול כספים בגיל הזהב
העלייה בתוחלת החיים והיוקר במחייה, הופכים את קצבאות הפנסיה ללא רלוונטיות, מכיוון שלא בטוח שהם יספיקו על מנת שנוכל לחיות בכבוד כאשר נצא לפרישה מהעבודה.
לקריאה
הלוואה לכל מטרה – לגיל הזהב
מבוגרים רבים בגיל הזהב זקוקים לקבלת הלוואה לכל מטרה עבור מספר מטרות כמו למשל תרופות יקרות, דיור מוגן, מטפלים אישיים, בתי אבות ואפילו חופשות ארוכות טווח. הבנקים וחברות האשראי החוץ בנקאיות, מעניקים לגיל הזהב מספר הטבות להלוואות במיוחד עבור אותן מטרות שהוצגו קודם.
לקריאה
הלוואות שמומלץ לקחת עד שנפתחות תוכניות חיסכון
בגיל השלישי, עת היציאה לפנסיה, נפתחת האפשרות המחודשת לעשות דברים שזמן כה רב חלמתם עליהם ולא היה לכם מתי לבצע אותם. נסיעות לחו"ל, טיפוח הבית, חוגים שונים, פעילויות פנאי או מעבר לדיור מוגן הם מעטים מהדברים שיתאפשרו לכם עם ההגעה לגיל הנכסף.
לקריאה
 
1 2 3 4 5
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.