forums

העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי

ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
 
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
 

מה קורה כשיש תקלה בשסתומי הוורידים?

 

שסתומי הוורידים, שתפקידם להחזיר את הדם אל הלב, נמצאים על הדופן הפנימית של הוורידים ברגליים. השסתום נפתח רק בכיוון אחד כדי להעביר את הדם למעלה. כאשר קיימת פגיעה בשסתומים אלה, הדם מתחיל לזרום לאחור, למטה. כתוצאה מכך הדם נאגר באזור אחד בווריד עם השסתום הפגום, והווריד עצמו מתחיל להתנפח ולבלוט על פני שטח העור. מראה שאינו אסתטי לכול הדעות.

 

על הוורידים

 

לפני שנעסוק בדרכים להעלמת ורידים, כמה מילים על הוורידים עצמם.

 

תפקיד הוורידים

 

הוורידים הם כלי דם המעבירים חמצן וחומרים מזינים אחרים מחלקי הגוף החיצוניים חזרה אל הלב והריאות. כדי שהדם יוכל לזרום לכיוון הלב תוך שהוא מתגבר על כוח המשיכה, הוורידים מצוידים בשסתומים חד כיווניים, אשר יחד עם שרירי הרגלים, מונעים את זרימת הדם בכיוון ההפוך, אל הרגליים.

 

התפתחות דליות

 

כאשר הוורידים הופכים מוגדלים ועבים בצורה חריגה, ומתמלאים בפיתולים ועיקולים, הם נקראים דליות. תופעת הוורידים הבולטים יכולה להיווצר בכול מקום בגוף אבל מתרחשת לרוב באזור הרגליים. ורידים בולטים נוטים לעבור בתורשה אבל הם מתרחשים יותר ככול שהאדם מתבגר.

 

מהם התסמינים של וורידים בולטים ברגלים?

 

ורידים בולטים די קלים לזיהוי והם עלולים להוות מטרד קוסמטי עבור אנשים רבים. בעיה בוורידים עלולה לגרום לתסמינים כגון: וורידים בולטים בגוונים של כחול או סגול, וורידים מפותלים ומשורגים, רגליים כואבות, תחושה של כובד וגירוד, קושי לעמוד על הרגלים זמן ממושך וכאבים עזים בעמידה או התכווצויות ברגלים בשעות הלילה.

 

חשוב לשים לב

 

לפעמים הבעיה היא קוסמטית בלבד. אבל חשוב להבין שדליות מועדות לפתח קרישי דם ודלקת. ואסור להתבלבל בין ורידים בולטים לפקקת ורידים עמוקים (נוכחות של קריש דם), שהיא תופעה חמורה יותר בגלל הפוטנציאל של הקריש לנוע לכיוון הלב ולהשתקע בריאה (תסחיף ריאתי). מצב המחייב טיפול בבית החולים וטיפול תרופתי.

 

האם בגיל השלישי כדאי לי לפנות לרופא או לוותר?

 

ככל שאתם מתבגרים כך עלולים הוורידים להפוך לפחות גמישים ויותר מתוחים. השסתומים לפעמים נחלשים, מתבלים ומאבדים מיכולתם למנוע את זרימת הדם למטה. יש היום טיפולים חדשניים שיוכלו לסייע לכם. באופן כללי, תמיד מומלץ להיבדק אצל הרופא כך שתוכלו לשלול אפשרויות לקיומה של בעיה רצינית יותר מאשר בעיה שהיא בעיקרה אסתטית.

 

טיפולים עצמיים שיכולים לעזור

 

פעילות גופנית, שמירה על משקל בריא, הקפדה על תזונה עשירה בסיבים, גריבת גרב אלסטית, הרמת רגלים, הימנעות מנעילת נעלי עקב, הימנעות מעמידה או מישיבה ממושכות. שימו לב, גרבי דחיסה עשויים להיות הטיפול הלא כירורגי הטוב ביותר לוורידים בולטים כי הם מונעים את התבקעות העור ואת החמרת המצב. רוב האנשים שישתמשו בגרבי דחיסה יחושו ירידה בנפיחות ברגליים ופחות עייפות.

 

האם יש טיפולים לא כירורגיים להעלמת ורידים?

 

יש כמה שיטות טיפול להעלמת וריד בולט והן כרוכות בפולשנות מזערית בלבד, לדוגמה לייזר אנדווסקולרי - הטיפול בלייזר הוא טכניקה מקובלת המתבצעת בקליניקה בהרדמה מקומית. ההליך נמשך פחות משעה. קרן הלייזר מוקרנת לווריד בהדרכתו של מכשיר אולטרסאונד, הלייזר פוגע במספר נקודות על הוריד, ובכך גורם להצטמקותו עד לכדי היעלמות. הדם שזרם בווריד הפגוע מתחיל לזרום דרך הוורידים הבריאים.

 

טיפול נוסף - אבלציה רדיואקטיבית

 

טכניקה טיפולית הדומה לעיקרון הטיפול בלייזר, אך משתמשת בחום כדי להשמיד את הווריד. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית ונמשך כחצי שעה. התוצאות לטווח הקצר הן מצוינות. בשני סוגי הטיפולים, ההחלמה היא מהירה והכאב הוא ממש מינימלי. עד כה לא דווח על תופעות לוואי בטווח הקצר, בעקבות טיפולים בהליכים חדשניים אלה.

 

האם ניתן למנוע ורידים בולטים?

 

אמנם, אדם לא יכול לשנות את הגנים שלו, אבל הוא יכול בהחלט לשנות את התנאים הסביבתיים אשר ישפיעו על בריאותו. כלומר, הוא יכול לשמור על משקל תקין, על כושר גופני, על תזונה בריאה ועל לבישת בגדים נוחים ולא הדוקים מדי. למרבה הצער, כאשר יש נטייה גנטית לפיתוח ורידים בולטים, אלה עלולים להופיע למרות כל המאמצים הטובים שייעשו.

  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.