forums

התמודדות עם טראומות מהעבר בגיל השלישי

בגיל השלישי נראה כי יש לא מעט מבוגרים עם התמודדויות פיזיולוגיות ונפשיות הנובעות ממקרים והתמודדויות שונות מהעבר, במאמר הבא מפורטים הסברים שונים אודות הסיטואציות.
 
התמודדות עם טראומות מהעבר בגיל השלישי
הקדמה הרפואית והיכולות הטכנולוגיות הרבות, הביאו ועודן מביאות לעלייה הדרגתית בתוחלת החיים העולמית ויחד עמה גם התמודדויות חדשות שבעבר כמעט ולא העסיקו את החוקרים. אחת מהן היא של אנשי הגיל השלישי והתמודדותם עם טראומה נפשית והפרעת דחק פוסט טראומתית.

 

 

הגעה לטיפול בטראומה

על אף ההגעה לגילאים מופלגים, הרי שגישות חשיבה ולעתים דעות מן העבר, מנעו ולעתים עודן מונעות מבעדם של מבוגרים מלגשת לטיפול. חלקם אף פוסקים שאין כל טעם בטיפול ורואים בכך כ-’בזבוז זמן' או הוצאת מותרות שאיננה מועילה.

 

 

טיפול בטראומה בקרב קשישים

במחקר שפורסם ב-2011 באוניברסיטת קיימברידג', עלה שהעלייה בתוחלת החיים איננה עולה בקנה אחד עם יכולותיהן של מערכות הבריאות. דאגה שעלתה בקרב החוקרים נבעה מהעובדה שחסר ידע בהתמודדותם של קשישים עם טראומות נפשיות והפרעות דחק, זאת לעומת חתכים צעירים יותר באוכלוסייה.

 

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

משהתגברה ההבנה שאוכלוסיות קשישות אוצרות טראומות ומצוקות מבלי לפנות לטיפול פסיכולוגי החלו החוקרים לבחון את יעילותו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT. טיפול התנהגותי CBT, מנחה את המטופל לשינוי בתפיסת העולם ובתהליך הסקת המסקנות, דבר המאפשר להרגיש אחרת וכן להתנהג בהתאם. במקום תפיסה קטסטרופלית החווה אירוע בצורה שלילית בלבד, עם טיפול, ניתן להוביל לשינויים התנהגותיים במטופל אשר יאפשרו לראות את המציאות בגוונים נוספים.

 

 

תוצאות המחקר הקליני

במחקר קליני שפורסם ב-2012 במגזין Cognitive and Behavioral Practice, נמצא ש-CBT לקשישים הביא לתוצאות פחותות מאשר באוכלוסיות צעירות. ועם זאת, הסיקו החוקרים שאם הטיפול יכול לסייע במעט לתסמינים נפשיים, כולל ביטויים לחוויות טראומטיות, הרי שהוא יכול להוות ככלי אחד מיני רבים המתלווים לטיפול פסיכולוגי.

 

 

טיפול EMDR

במחקר שפורסם ב-2015 ב-European Psychiatry, הודגמו תוצאות חיוביות לטיפול בטראומה ופוסט טראומה באמצעות EMDR. שיטה זו מוכרת כיעילה ע"י ארגון הבריאות העולמי. הנחת היסוד של מודל ה-Adaptive Information Processing - AIP העומד מאחורי השיטה, הינה שאירועים מהעבר שלא עובדו דיים, ממשיכים להשפיע בהווה בצורה לא אדפטיבית. לכן, יש לערוך עיבוד מחדש של אירועים אלה.

 

 

הטכניקה אודות הטיפול EMDR

הטכניקה נעזרת בגרייה דו-צדדית של המוח ומתבצעת לרוב על-ידי תנועות עיניים. במהלך הטיפול עם המטפל אשר הוכשר ב- EMDR, אותם ארועים מעובדים מחדש. בעקבות כך, המטופל יוכל להתמודד בצורה אחרת ומועצמת יותר עם מאורעות ההווה, אשר כעת פחות מושפעים מהעבר. בנוסף, יוכל להתמודד ביתר קלות עם ארועים עתידיים, באם תיעשה עבודת עתיד.

 

 

אפקט דומינו

בקרב קשישים, נמצא כי לעתים ההתמודדות עם אובדן ומוות, יכול להוביל ל-’אפקט דומינו', טריגר המפעיל מחדש חוויות טראומתיות ישנות. תוצאות המחקר הנ״ל הראו שהנבדקים הפגינו ירידה בתסמינים, דוגמת תסמיני חרדה ושיפור בשינה. החוקרים הסיקו שהטיפול EMDR נמצא יעיל לשימוש עם אותה אוכלוסייה.

באם אתם חשים מצוקה מתמשכת או פתאומית, דעו כי אינכם לבד, וייעוץ מקצועי יכול להועיל. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
ערך תזונתי בטונה לגיל השלישי
דג הטונה מכיל חלבונים ונחשב לאחד המאכלים הבריאים ביותר לבני הגיל השלישי. מהן היתרונות של דג הטונה ומדוע הוא מומלץ לאכילה בכל דיאטה מאוזנת? פרטים במאמר הבא.
לקריאה
גורמים לצניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם הינה בעיה נפוצה ששכיחה בעיקר אצל נשים בגיל השלישי אך בהחלט עלולה להתרחש גם אצל נשים צעירות יותר. היא מתפתחת בעקבות היחלשות של הרקמות והשרירים שנמצאים באזור רצפת האגן.
לקריאה
פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) - תסמינים ואפשרויות טיפול
פיברומיאלגיה היא מחלת דאבת השרירים אשר באה לידי ביטוי בכאבים כרוניים בשלד ובשרירים, ברגישות שלהם, במגבלה בתנועת המפרקים, לחץ על הגידים ומכאובים קשים. תופעות נוספות המהוות חלק בלתי נפרד מן המחלה הן דיכאון, עייפות כרונית, כאבי ראש חוזרים ואף התקפי חרדה.
לקריאה
התמודדות עם טראומות מהעבר בגיל השלישי
בגיל השלישי נראה כי יש לא מעט מבוגרים עם התמודדויות פיזיולוגיות ונפשיות הנובעות ממקרים והתמודדויות שונות מהעבר, במאמר הבא מפורטים הסברים שונים אודות הסיטואציות.
לקריאה
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.