forums

טיפול בתחום הפסיכוגריאטריה

הפסיכוגריאטריה היא תחום שבו עוסקים בטיפול של פסיכיאטר לקשישים.
 
טיפול בתחום הפסיכוגריאטריה
זקנה יכולה להיות מלאה בחוויות נעימות ואושר, אך לרוב גם חולי, כאבים ולעיתים אפילו תסמינים נפשיים שפוגעים בתפקודם של קשישים ומונעים מהם את הנאות החיים. הפסיכוגריאטריה היא תחום שבו עוסקים בטיפול של פסיכיאטר לקשישים.


אפשר להתכונן ולנסות להגן על עצמנו מפני רוע הגזירה, אך גם כשעושים זאת בדרך המקובלת היום על ידי רכישת ביטוח מתאים כגון: ביטוח סיעודי, רצוי לוודא שהפוליסה כוללת כיסוי למקרים של פגיעה משמעותית בפעילות הקוגניטיבית, ירידה ביכולת האינטלקטואלית, ליקויים ביכולת השיפוט, ירידה בתפקוד הזיכרון, חוסר התמצאות ועוד. למעשה, כל מקרה הדורש השגחה מתמדת וטיפול של פסיכיאטר המתמחה בתחום פסיכוגריאטריה.


עמותות וארגונים שונים למען הקשיש פועלות בתחום זה במטרה לסייע בקושי של הציבור, ולהעמיק את המחקר בתחום ולספק סיוע לקשישים. זאת מאחר שהשירותים שניתנים על ידי המדינה מספקים פיתרון חלקי בלבד, שמותנה בזכאות לסיוע, תקציב ומקומות פנויים במוסדות האשפוז שמעניקים טיפול פסיכוגריאטרי. 


משפחות רבות של קשישים חשות תסכול רב כאשר לנגד עיניהן, רמת התפקוד של יקיריהם יורדת ודועכת. בשלב הראשון מנסים למצוא פתרונות רפואיים שנועדו לטפל בתסמינים הפיסיים מהם סובל החולה, ורק בשלב מאוחר יותר נוטים לפנות אל פסיכיאטר המתמחה בתחום פסיכוגריאטריה. 


האבחונים שמתבצעים במרכזים השונים הנם אבחונים רב מקצועיים, לרוב לקשישים הסובלים מבעיות נפשיות, או קוגניטיביות שנוצרו עם הגיעם לגיל הזקנה. בנוסף, פועלים מרכזי יום שונים המטפלים בחולים תשושי נפש, הסובלים מדמנציה וגם מרכזים לאשפוז מלא. לעיתים, לצד הטיפול הפסיכיאטרי ניתנים לחולה שירותים נוספים כמו טיפול באומנות, ריפוי בעיסוק, טיפול במוסיקה, פסיכודרמה, התעמלות, שיחות עם פסיכולוג ועוד. הטיפולים ניתנים על ידי תרפיסטים ופסיכולוגים מוסמכים וחשוב שיהיו מנוסים בעבודה עם קשישים.


חשוב לדעת שמדובר בטיפולים יקרים ומעטים הקשישים שיכולים לממנם מכיסם, או בסיוע של בני משפחה. לכן גם חשוב לבדוק את כל הזכויות הרפואיות לפני שמרימים ידיים. בחלק מהמקרים קיימת זכאות לטיפולים שונים בסבסוד המדינה ולעיתים פוליסות ביטוח שונות מכסות גם הן עלויות של טיפולי פסיכוגריאטריה, כמו ביטוח סיעודי, או ביטוחי השב"ן של קופות החולים.


אם ברצונכם לרכוש ביטוח סיעודי, וודאו שהפוליסה כוללת כיסוי למקרים של פגיעה משמעותית בפעילותכם הקוגניטיבית, ירידה ביכולתו האינטלקטואלית – כמו ליקויים ביכולת השיפוט, ירידה בתפקוד הזיכרון, חוסר התמצאות ועוד. למעשה, כל מקרה הדורש השגחה מתמדת וטיפול של פסיכיאטר המתמחה בתחום פסיכוגריאטריה.
 
קישור: מרכז ד"ר טל - מומחה לפסיכוגריאטריה.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.