forums

תת תזונה בקרב קשישי ישראל

25% מהקשישים בישראל מתים מתת תזונה, למרות שבישראל קיימת הגדרה של תת תזונה, לא משתמשים בה כמדד טיפולי
 
תת תזונה בקרב קשישי ישראל
למרות שבישראל קיימת הגדרה של תת תזונה, לא משתמשים בה כמדד טיפולי. כמו כן אין נוהל שמחייב רופאים ואחיות לשקול קשישים שנכנסים לאשפוז. כך נמסר במסיבת עיתונאים שהתקיימה במלון הילטון בתל אביב, בהנחייתו של ד"ר דרור וסרמן, מנהל ביה"ח לטיפול שיקומי והמשכי "בית בלב".

במסיבת העיתונאים, בה הציג פרופ' אליה מרינוס מאנגליה, את מאסט - כלי מדידה מיוחד למיון תזונתי שעוזר לזהות תת תזונה אצל קשישים – השתתפו גם פרופ' פייר זינגר – יו"ר החברה הישראלית לתזונה, 

ד"ר דנית שחר - חוקרת מאוניברסיטת הנגב לרפואה גריאטרית בהסתדרות הרפואית שערכה מחקר בנושא ההשפעה של המצב התזונתי על שימוש בשירותי אשפוז בישראל, ד"ר רונית אנדוולט – דיאטנית ראשית של מכבי שירותי בריאות ומרצה באוניברסיטת חיפה, ד"ר חיים בראל – המנהל הרפואי של רשת בית בלב, וד"ר יוספה כחל - רכזת בכירה, תחום תזונה בגריאטריה, משרד הבריאות.

המשתתפים התריעו על כך ש-25% מהקשישים בישראל מתים מתת תזונה ולא ממחלתם, כאשר את 15% מתוכם ניתן היה להציל עם טיפול תזונתי נכון. לדעת הדוברים הסיבה למותם של הקשישים נובעת מכך שמדינת ישראל מתעלמת מבעיית תת התזונה בקרבם. בין השאר: אין נוהל לשקילת קשישים שנכנסים לאשפוז. מסקר התזונה העולמי לבקרת מחלות של משרד הבריאות, גם עולה ששליש מהקשישים המתגוררים בבתיהם - מידרדרים למצב של תת תזונה. "למרות נתונים חמורים אלו מעדיפה המדינה להתעלם מהם, ומהעובדה שניתן למנוע לטפל בבעיית תת התזונה בקשישים, על ידי מספר בדיקות אלמנטאריות, כגון מעקב שקילה והערכת תיאבון", קובעת ד"ר שחר.

על פי הסקר, בגילים 65 עד 74 נמצאו 19% מהגברים ו-31% מהנשים בארץ בסיכון לתת תזונה. סיכון זה עולה עם הגיל ובקבוצת בני 75 עד 84, היו בסיכון לתת תזונה 27% מהגברים ו-37% מהנשים. מעל גיל 85 היו בסיכון לתת תזונה 37% מהגברים ו-51% מהנשים.

 פרופ' פייר זינגר, סבור ש"תת תזונה היא מחלה שלא נראית לעין ומוגדרת כאויב השקט של הגיל השלישי" ואילו ד"ר דנית שחר, קבעה ש"פלח הקשישים בישראל, שמהווה בסך הכול 10% מהאוכלוסייה - צורך למעשה יותר מ-40% משירותי הבריאות, ומהווה עול כלכלי כבד על מערכת הבריאות ובתי החולים".

משתתפי מסיבת העיתונאים סבורים שמעקב שקילה, או הערכת תיאבון - יכולים לחסוך למדינה מיליוני שקלים. "30% מאשפוזי הקשישים בבתי החולים היו יכולים להימנע, ולחסוך בכך למשרד הבריאות מיליוני שקלים כל שנה", סבור פרופ' זינגר. לדבריו חוסר הבהירות לגבי מי נושא באחריות שקילת הקשישים בעת אשפוזם - הרופאים או האחיות - גורמת לכך ש"החולים נופלים בין הכיסאות". 

"לימודי הרפואה באוניברסיטאות והאקדמיות השונות בישראל אינם כוללים בתכנית הלימודים את לימודי התזונה בצורה מובנית וכחלק מבחינות הגמר ברפואה", הוסיפה ד"ר דנית שחר. "לכן רוב הרופאים בישראל אינם יודעים לטפל או לזהות תת תזונה. גם לאחר זיהוי המצב התזונתי, המחסור בדיאטנים, או זמינות לשירותים אלה בקהילה - אינו מאפשרת טיפול ההולם בנושא".
 


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
חדשנות בטשטוש קמטים בגיל השלישי
הגיל השלישי הוא כבר מזמן לא גיל זקנה קלאסי. עבור נשים רבות זו הזדמנות להתפתח, לבלות ולנצל כל רגע. טיפולי האסתטיקה החדשים שמסייעים לטשטש את הקמטים עוזרים להן להרגיש נפלא ולממש את עצמן.
לקריאה
רכיבה על אופניים – קורס הכשרה לגמלאים
ספורט הרכיבה הוא ענף ספורט שקיבל תאוצה רבה בעשור האחרון. מספרם של רוכבי האופניים בארץ ובעולם הוא גדול מאד ואפשר לראותם בכל מקום. רכיבה על אופניים מתקיימת גם בקבוצות של אוהבי הרכיבה היוצרת ביניהם הווי משותף, חוויות נפלאות וידידות נהדרת.
לקריאה
המלצות לארוחת בוקר מזינה לבני הגיל השלישי
תזונה נכונה היא מרכיב חשוב מאוד ואפילו קריטי בבריאות מיטבית בכל שלבי החיים ובפרט כך כשמגיעים לגיל השלישי. חשוב להבין שכשאנחנו מתבגרים ישנם שינויים משמעותיים בכל מערכות הגוף וגם במבנה הגוף, וגם הרגלי התזונה חייבים להתעדכן.
לקריאה
יתרונות טיפולי הילינג בגיל השלישי
שיטות טיפול אלטרנטיביות שונות יכולות לסייע ולהקל על מטופלים בני הגיל השלישי. טיפולי הילינג, המתבססים על טיפול באמצעות אנרגיה ורוחניות יכולות להקל על מתחים ולחצים שונים בקרב הקשיש וכתוצאה מכך אף להקל על כאבים פיזיים.
לקריאה
טבעונות בגיל השלישי
בני הגיל השלישי המקפידים על תפריט טבעוני ושומרים על אורח חיים בריא נוטים לסבול פחות ממחלות האופייניות לגיל זה ונהנים מאיכות חיים גבוהה. למדו על היתרונות השונים של המזון הטבעוני במאמר הבא.
לקריאה
דיקור סיני למחלות עיניים בגיל השלישי
דיקור סיני נחשב לאחד הטיפולים היותר אפקטיביים בהפחתת חוסר נוחות וכאבים הנגרמים על ידי מחלות. אבל האם ידעתם שהוא יעיל גם בטיפול במחלות עיניים הנפוצות בגיל השלישי?
לקריאה
תזונה נכונה ובריאה בגיל השלישי
תזונה נכונה ובריאה חשובה בכל גיל, אך בגיל הזהב יש לה משמעות קריטית ויש להתאים את התזונה למצב הבריאותי, לשינויים הגופניים ולמצב התפקודי של הקשיש
לקריאה
יתרונות הדיקור הסיני בגיל השלישי
הדיקור הסיני הוא טיפול בעלת היסטוריה ארוכה ויעילות מוכחת. באמצעות דיקור סיני מטפלים לא רק בגוף אלא גם בנפש ולכן הטיפול בו יעיל למטרות שונות, גם עבור אנשי צעירים כגון נשים בגיל הפוריות וגם עבור אנשים בגיל השלישי הזקוקים לחיזוק ושיפור באורח החיים שלהם.
לקריאה
יתרונות השימוש במוצרים טבעיים בגיל הזהב
עד לא מזמן התבגרות וזקנה היו גזרות שלא ניתן היה להתמודד איתן. אך כיום, הודות לרפואה הטבעית והמוצרים הטבעיים, ניתן להקל, לשפר ולשדרג את חייהם של רבים.
לקריאה
טיפולים אלטרנטיביים לטיפול בפריצת דיסק בגיל הזהב
פריצת דיסק בגיל השלישי פוגעת במידה ניכרת באיכות החיים ויש לטפל בה בהקדם בנוסף לשיטות הטיפול המסורתיות המוכרות קיימים כיום טיפולים אלטרנטיביים אשר יעילים גם לטיפול, במאמר זה אביא אותם בפניכם.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.