forums

הכרה בזקנה עוזרת להתמודד איתה

הכחשת ההזדקנות היא מכשול בפני למידה ויישום השיטות שיכולות לעזור בהתמודדות רציונאלית ואפקטיבית עם השינויים הפיזיים, הקוגטיביים והנפשיים שמופיעים בצורה טבעית עם הגיל
 
הכרה בזקנה עוזרת להתמודד איתה
הכחשת ההזדקנות היא מכשול בפני למידה ויישום השיטות שיכולות לעזור בהתמודדות רציונאלית ואפקטיבית עם השינויים הפיזיים, הקוגניטיביים והנפשיים שמופיעים בצורה טבעית עם הגיל. כך גורס ד"ר גיל וינבאום, במאמר שהוא מפרסם באתר רידר. 

על פי ד"ר וינבאום, כל חוויה שלילית שאנו חווים - משפיעה על הנפש ומשאירה את חותמה גם על הגוף. כתוצאה מכך נוצרת ירידה בתפקוד הפיזי והמנטאלי של האדם. בין הקשיים שעמם מתמודד האדם המבוגר יש להזכיר גם את הצניחה במעמדו של הזקן בעולם המערבי המודרני, כחלק מתרבות הצריכה המשדרת לו מסרים שהוא "מיותר". פעמים רבות הזקן עצמו אינו מוצא דרך להרגיש "שייך" ו"רלוונטי".

בני אדם שונים נבדלים בצורה ניכרת ביכולתם להפיק את המיטב מגיל הזקנה, אומר ד"ר וינבאום. אנשים שהגיעו בימי חייהם לסיפוק ומימוש עצמי בתחום המקצועי והאישי, יכולים לנצל תקופה זו כדי ליהנות מפירות עמלם, להשלים משאלות וציפיות שלא הספיקו ב"מרוץ החיים" ולערוך סיכומים. לעומתם, אנשים אחרים, שלא מיצו את האפשרויות השונות לאורך חייהם, גיל הזקנה יעמוד בסימן של מרירות, קינאה ותחושת החמצה קשה.

למבנה האישיות הייחודי של כל אדם יש תפקיד משמעותי בקביעת יכולתו להתרגל לזקנה ולתפקד במסגרתה, מה גם שתכונות אופי רבות מתחדדות עוד יותר בגיל זה: אנשים חברותיים הופכים לחברותיים יותר, אנשים עקשנים הופכים לעקשנים יותר, אנשים עצבניים הופכים לנרגנים יותר.

למרות שהזקנה היא תהליך טבעי, כאשר אדם (ולא משנה מה גילו) חושב על המושג זקנה בדרך כלל עולות במוחו רק אסוציאציות שליליות, ולא אסוציאציות חיוביות. ד"ר וינבאום מביא תוצאות מחקר שנערך ב-2008 בדנמרק ושבו נתבקשו 500 אנשים מן הישוב לכתוב מה האסוציאציה שמעוררת בהם המילה "זקן". על פי התמונה העגומה שהתקבלה, התברר שזקן מעורר אסוציאציות של נבול, שחוק, עייף, מיושן, תשוש, מקומט, מנוון, סנילי, ישיש, עבר זמנו.

לכן אין זה מפתיע – אומר ד"ר וינבאום - שרבים מנסים להתכחש לזקנה ורוב האנשים (אם להיות קצת יותר מדויק, בעיקר נשים...) עושים זאת בשתי דרכים עיקריות: תכשירים קוסמטיים- בשימוש קבוע בתכשירים קוסמטיים וסרומים המבטיחים להעלים את קמטי הגיל מהפנים והגוף. ניתוחים פלסטיים- מתיחות פנים, הרמת עפעפיים (כפי שעברו לא מזמן הנשיא וראש הממשלה שלנו), שאיבות שומן, מתיחות בטן, הזרקות קולגן והזרקות של בוטוקס.

"יש בעיות אמיתיות שמופיעות עם התבגרות הגוף כמו: ירידה ביכולת המוטורית, פגיעה בצלילות החושים, מחושים וכאבים", קובע ד"ר וינבאום. "יש גם בעיות פסיכולוגיות כמו ירידה בזיכרון, בידוד חברתי ואובדן של אנשים הקרובים לליבנו. אולם הכחשת ההזדקנות היא מכשול בפני למידה ויישום השיטות שיכולות לעזור להתמודד בצורה רציונאלית ואפקטיבית עם השינויים הפיזיים, הקוגניטיביים והנפשיים שמופיעים בצורה טבעית עם הגיל".


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
1.  הרמת חזה
היי לכולן אני רוצה להגיד ולחזק את הכתולב במאמר זה! אני כבת 55 ואני לא מתכחשת לגלי אך גם לא נכנעת! ולמעשה אני כבר לאחר מתיחת פנים אחת, הרמת חזה, בוטוקס בשפתיים ולפני שאיבת שומן קלה, כמו כן אני צועדת בכל יום ואוכלת בריא וזה שאנחנו מזדקנים לא צריך לגרום לנו להפסיק להיראות יפים!
לאה (27.8.12)
אולי יעניין אתכם גם :
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.