forums

כשלא נוהגים, לא מבלים

נהגים מבוגרים עם ליקוי ראייה או ליקויים אחרים, מאמינים שאם יוכלו להמשיך לנהוג - יהיה באפשרותם לשמור על שליטתם העצמית ועל עצמאותם
 
כשלא נוהגים, לא מבלים
נהגים מבוגרים עם ליקוי ראייה או ליקויים אחרים, מאמינים שאם יוכלו להמשיך לנהוג - יהיה באפשרותם לשמור על שליטתם העצמית ועל עצמאותם. כך על פי דו"ח שפורסם על ידי משרד העבודה והרווחה. הדו"ח מסתמך על מחקר שנעשה בארצות הברית בקרב קשישים שחדלו לנהוג בשל ליקויי ראייה.

המחקר התבסס על עדויות של 162 מבוגרים מעל גיל 60, שנאלצו להפסיק לנהוג בשל לקות ראייה. המשתתפים, של-50% מהם היה ניוון מקולה גילי - חדלו לנהוג ביוזמתם ורובם לא נהגו כבר למעלה מחמש שנים. לשני שלישים מהמשתתפים היה לפחות אמצעי אחד של תחבורה ציבורית בקהילותיהם, אך רק שליש השתמשו באמצעי תחבורה כזה.

הסיבה הבסיסית לירידה בראייה בקרב משתתפי הסקר הייתה ניוון מקולה (50% מהנשאלים), ל-13.5% הייתה גלאוקומה, ל-7.4% היה רטיניטיס פיגמנטוזה, ל-6.2% הייתה רטינופתיה סוכרתית, ל-8% היה קטרקט, ול-20.9% היו מחלות עיניים בסיסיות אחרות.

באשר לסיבה להחלטתה לחדול מלנהוג, התברר ש-69.1% הסכימו עם ההצהרה: "החלטתי שאינני רואה מספיק טוב להמשיך לנהוג". ל-13.6% הודיע הרופא שהגיע הזמן לחדול לנהוג, 3.7% אמרו שילדיהם או בני משפחה אחרים אמרו להם שהגיע הזמן לחדול, ל-4.3% הייתה תאונה והם החליטו לחדול לנהוג, מ-3.1% נשלל רישיון הנהיגה על ידי משרד התחבורה ול-3.7% היו התנסויות אחרות, שגרמו להם להפסיק לנהוג, כגון אובדן ראייה פתאומי.

כאשר נשאלו משתתפי המחקר על שינוי בפעילות מאז חדלו לנהוג, דיווח פחות מאדם אחד מכל חמישה על השתתפות מוגברת בפעילויות שונות. לעומת זאת, השתתפות במועדוני קשישים וקבוצות מאורגנות עלתה לגבי 30.6% מהמשתתפים. הפעילות השנייה והשלישית שבוצעו לעתים קרובות יותר, היו טיולים לבד ועיסוק בתחביבים. מספר האנשים הגדול ביותר – 78% - ציין כי יצאו לבדם בלילה לעתים תכופות פחות, ובעקבותיהם 62% שהפחיתו את עיסוקם בתחביבים, 61% שנסעו לעתים תכופות פחות לבתי חבריהם, ו-48.6% שלא ביקרו אצל קרובים באותה תכיפות כפי שנהגו כשיכלו לנהוג.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
איך לסייע לקשיש לעבור את החורף בשלום
חיסונים בזמן, בית מחומם, בגדים מתאימים, תזונה נכונה, חשיפה לאור יום ועוד ישמרו על הקשישים בחורף
לקריאה
פרישה מוקדמת מאריכה חיים
מחקר מצביע על עובדה מפתיעה: ככל שעובדים פרשו בגיל מאוחר יותר, כך הם חיו פחות שנים
לקריאה
תת תזונה בגיל מבוגר
יש להכין תכניות התערבות תזונתית ברמה קהילתית, לשם העלאת המודעות לחשיבות התזונה בגיל המבוגר
לקריאה
B12 מונע הצטמקות המוח
ויטמין B12 יכול להגן מפני איבוד נפח מוח בקרב קשישים
לקריאה
גן לאריכות ימים - האמנם?
מדענים החוקרים את נושא ההזדקנות, טוענים שגילו גן הקשור לאריכות ימים וחיים בריאים
לקריאה
מחלות לב אצל נשים מאובחנות מאוחר יותר מגברים
בשנים האחרונות תועדו סדרות מחקר שמהן אפשר ללמוד שקיימת נטייה לאבחן באיחור מחלות לב בנשים לעומת גברים
לקריאה
חיתול למבוגרים
עצות לבחירת חיתול טוב למבוגרים
לקריאה
יוגה על כסא
יוגה על כיסא, המשלבת גוף ונפש, היא גישה זמינה להשגת רווחה מקסימאלית ומומלצת מאוד לאנשים מבוגרים
לקריאה
לא יתעמל לפני שיתרוקן - הרמב"ם
כיצד ישמרו קשישים על בריאותם לפי הלכות הרמב"ם?
לקריאה
האם משככי כאבים בונים שרירים?
אצל קשישים שהתאמנו ובנוסף צרכו נוגדי דלקת וכאב עלתה מסת השריר במידה ניכרת
לקריאה
 
1 2 3 4
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.