forums

טבע טרפיה, שיטה חדשה לעיבוד תהליך ההזדקנות

בית האבות שלנו, משל"ב, השוכן לרגלי גבעת המורה, מוקף דשאים ירוקים וגינות מטופחות. מסביבו, יחד עם העיר עפולה, משתרעים שדות, כרמים ומטעים של מושבי וקיבוצי העמק. כבר נאמר ע"י המשורר כי "האדם עץ השדה" ועוד נאמר "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו". שורות אלו, שכבר מזמן הפכו לקלסיקה, היו לנגד עיננו כאשר התחלנו "להכניס את הטבע הביתה" לפעילויות בקבוצות המשתלה.
 
טבע טרפיה, שיטה חדשה לעיבוד תהליך ההזדקנות
דיירי בית האבות בחלקם תושבי העמק שהורגלו במשך השנים להינות מהצבעים, הניחוחות והמראות בהתאם לגידולים השונים ולבלוב הפריחות, לצבעי השלכת – כמו גם לשדות המשנים צבעם – חרושים, ירוקים, קצורים ומכוסי שלף. חלק נכבד אחר של דיירי הבית הינם עולים חדשים שהנופים הללו חדשים להם אך למדו לחיות אתם בשנים האחרונות.  

משנאלצו הדיירים להיפרד מבתיהם ולעבור לבית האבות, השתנה מרחב המחיה שלהם ואף על פי שכל החדרים בבית האבות פתוחים אל מרחבי הדשא המקיף את הבית או למרפסות רחבות הפונות אל הנוף, מעדיפים הדיירים להישאר ספונים בחדריהם מרווחים ונעימים ככל שיהיו, הם ממעטים לצאת אל הסביבה הירוקה, הרוגעת והמרגיעה.


כאן נכנסנו אנו לפעולה, מפעילות תכנית התעסוקה של שלושת קבוצות הגינון בבית האבות: עובדת סוציאלית , מרפאה בעיסוק ועובדות תעסוקה. בתחילה בהיסוס, מתוך רצון לשנות ולגוון, ולאחר מספר ניסיונות מוצלחים, כשיטת עבודה קבועה, אחת לשבוע בשלושה מרכזים.
אנו מכניסות את השדה, הכרם והפרדס אלינו הביתה. בקבוצות מוסקים זיתים, קוטפים כותנה וגודדים תמרים בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו, בוצרים ענבים ומכינים יין, מקיימים פעילויות עם חמניות ותירס וקוטפים פרי הדר בחורף. החיטה הקצורה אף היא נושא לפעילות מקסימה "מהחיטה אל הלחם" ועוד ועוד.

באביב - פרחי הבר, הפורחים בשפע ובשלל צבעים בצידי הדרכים והכבישים, נראים נפלא בסידורים בתוך בקבוקי פלסטיק שעברו עיבוד בידי הדיירים מקבוצות הגינון והפכו לאגרטלים.


הרעיון המרכזי העומד מאחורי פעילויות אלו הוא ההנגשה המאפשרת גרייה של כל החושים: הצבעים, הריחות, הטעמים, מגע האדמה כמו גם הזיכרונות והתחושות שעולים עם המגעים המוכרים מן העבר.

בנוסף לכך קיימת גם הפעילות המוטורית העדינה וההדגשים על יציבה נכונה בזמן הפעילויות הנזכרות. כחלק מקבוצות הגינון וההתייחסות לעונות השנה, לחגים ולגידולים השונים, עוסקים הדיירים בפעילויות יצירה מחומרי טבע שונים (כגרעיני חמניות, שיבולים אצטרובלים, כפות תמרים ועוד) ויצירות אלו מקשטות את המחלקות ואת הבמה  המרכזית בלובי בית האבות.

כל קבוצת גינון כזו מתחילה בהצגת חומר תיאורטי, תמונות, מוזיקה ושירים התואמים את נושא הפעילות ומהווים גריה חושית לקראתה. שולחנות העבודה ערוכים כשעליהם מפוזרים פריטים הקשורים באותו נושא (לדוגמא במסיק הזיתים מונחים על השולחן ענפי זית, שמן זית, זיתים מעובדים בדרכים שונות מוצרים מגזע עץ הזית וכמובן סמל המדינה ויונת השלום). 

כהמשך טבעי לפעילות זו הנושא גולש גם לקבוצות האפייה שנערכות בסמוך לימי הגינון אנו מתייחסות לנאמר לעיל והדיירים אופים, בכל שלוש המחלקות מאפים הקשורים לנושאי הגינון: עוגיות תמרים, לחמניות זיתים, עוגיות פרי הדר ועוד.

המטרה היא להאיר מכיוונים שונים ולהדגיש את אפשרויות ההתייחסות לחוויית הטבע אותה אנו מציינות בהתאם לעונה, לחג או לגידולים החקלאיים האמורים.

לאחרונה מתפתחת שיטת הטבע-תרפיה. זוהי גישת טיפול חדשנית לפיה הטיפולים מתקיימים בטבע. השיטה מתייחסת אל הטבע כשותף בתהליך הטיפולי ומתאימה בעיקר לחולים הסובלים מדמנציה. כמובן ששיטה זו משלבת תחומי טיפול חדשניים ויצירתיים, אבל שואבת גם מהטקס המסורתי.

ואכן, בשתיים מתוך שלוש הקבוצות הפועלות במוסדנו, חלק מהפעילות, כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, נערכת מחוץ למחלקה, במרחבי הנוף הפתוח. המפגש עם חילופי העונות, שינויי מזג האוויר, שונות הפריחות – הם מבחינתנו חלק מהטקס המסורתי המתקיים בטבע, שכאמור גם עליו מתבססת הטבע-תרפיה.  מפגשי הפעילות בנוף המוכר והפתוח מאפשרים למשתתפים "להתחבר לתהליכי השינוי וההזדקנות.... ועוזרים להם לנרמל חוויות הזדקנות ולהתחבר לרצף של החיים" (דר' רונן ברגר, רונית שוורץ, דורות, פברואר 2010).

שיטת הטבע-תרפיה חיזקה בנו את האמונה, שבתחילת הדרך היתה מבוססת על אינטואיציה, ניסוי וטעיה, כי אנו עובדות נכון וכי ניתן לגייס את הטבע הסובב אותנו על כל מרכיביו ולעשותו שותף טיפולי במובן החווייתי. על כך יעידו התגובות החמות של הדיירים המשתתפים שאינם מחמיצים אף מפגש וכן תוצאות הפעילויות השונות המוצגות בכל רחבי הבית.

טובה כרמלי – עובדת סוציאלית ותמימה שנפ – מרפאה בעיסוק, בית אבות משל"ב עפולה.

  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.