forums

זכויות המטופל בבית אבות סיעודי

אנשים רבים נכנסים לבית אבות במצב מצוין, ונהנים משנים ארוכות של פעילות חברתית ומאיכות חיים גבוהה בתנאים בטוחים ומרגיעים.
 
זכויות המטופל בבית אבות סיעודי
כל עוד זה המצב, הם עומדים בקלות על זכויותיהם ודואגים לקבל את המגיע להם. השאלה מורכבת יותר כאשר הדיירים נמצאים במצב סיעודי – שהרי זהו בדיוק המצב שעליו הם משתדלים לחשוב מעט ככל האפשר. בני המשפחה והדיירים עצמם אינם מודעים בהכרח לזכויות שמגיעות להם לפי חוק ולפי שורת ההיגיון והצדק, והם עשויים להתקשות לעמוד על שלהם ולדאוג לרווחתו המלאה של המטופל.

 

זכויות מטופל סיעודי בבית אבות
 

במקרים מסוימים המצב הסיעודי עצמו גורם לכך שהמטופל מגיע אל בין כתליו של בית אבות סיעודי מכיוון שהוא אינו מסוגל עוד לנהל את חייו ללא עזרה. הזכות הראשונה שעומדת לו במצב הזה היא הזכות לתהליך קבלה רגיש, אמפטי ואוהד. מדובר בטלטלה לא פשוטה של אובדן יכולות ביחד עם אובדן בית ומעבר מורכב לתנאי חיים חדשים לחלוטין. את המטופל יפגוש צוות מלא: רופא, אחות, מנהל המוסד, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק ודיאטן. תפקידו של הצוות המרשים הזה להרגיע את המטופל ולהבטיח לו שהוא בידיים טובות ושעתידו ינוהל היטב.

 

כל בדיקה שתבוצע באותו מעמד ובהמשך השהות דורשת הסכמה של המטופל או של בני משפחתו. אין לטפל באדם שמסרב לטיפול, ומותר למטופל או לבני משפחתו לבקש ולדאוג לחוות דעת נוספת לגבי כל טיפול וטיפול. תנאי המגורים – גם כאשר הם משותפים – יהיו מכבדים ונוחים. היחידות יהיו נקיות, שמו של הדייר יופיע על דלת חדרו והאשפה תפונה. בתי האבות נדרשים לתחזוקה מיטבית וכמובן להבטחה של כל תנאי הנגישות לפי חוק. זכות נוספת שעשויה להישכח היא הזכות לשקט – הדייר רשאי לבקש שקט בסביבתו המידית והסובבים אותו חייבים לכבד את הדרישה. מובן שהמטופלים רשאים לסדר את אזור המחיה שלהם ולצייד אותו באלמנטים שיעניקו להם הרגשה של בית.

 

מעבר לתנאי המגורים, בית האבות חייב לספק לדייריו מקום נוח שבו יוכלו להיפגש בפרטיות עם בני משפחתם. כאשר הם יוצאים מן המבנה יש לצייד אותם בהסברים וכללים שיאפשר להם לחזור בשלום. לכל דייר מומלץ למנות מראש מיופה כוח מטעמו שיפעל במקומו במקרה הצורך, וכמובן ששמורה לו הזכות להתלונן במשרד הבריאות או במשרד הרווחה על כל נזק או עוולה שנגרמו לו.

 

הזכויות הללו חשובות כל כך מכיוון שלמטופל עצמו אין לפעמים את היכולות הנדרשות להביע את רצונותיו. זוהי הסיבה לכך שהזכויות נקבעו והוגדרו על מנת לקבוע רף סביר של התנהגות מכבדת ונעימה כלפי אדם שנמצא בשלב מורכב ומאתגר של חייו. בית אבות סיעודי הוא מקום שרבים מאתנו חוששים להגיע אליו, ולכן הידיעה על כך שישנן זכויות בסיסיות שאין להתעלם מהן יכולה להרגיע מעט את החששות. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
מימוש זכויות רפואיות בגיל השלישי
רבים מאתנו אינם מודעים לזכויות אשר מגיעות לנו, בין אם זה בעבודה ובין אם במצבים שונים בחיים. בפרט, הגיל השלישי – שאינו נגיש למידע בהשוואה לצעירים שהכל זמין להם לבדיקה. במאמר זה נדון אודות מימוש זכויות רפואיות בקרב הגיל השלישי.
לקריאה
איתור נכסים בחו"ל לניצולי שואה
רבים לא יודעים, אך עד היום ניתן לאתר נכסים בחו"ל של ניצולי שואה. כיצד עושים זאת ולמי פונים? כל התשובות במאמר הבא לפניכם. מביצוע השבת הנכס ועד השבתו.
לקריאה
ניצול כלכלי של קשישים
רוצים לשמור על ההורים שלכם להימנע ממצב שבו הם מנוצלים כלכלית? ניצול כלכלי של קשישים זו מגפה של ממש, ויש מה לעשות בעניין. כך תפעלו במידה ועולים חשדות לניצול שכזה.
לקריאה
פיטורי עובד לפני גיל פרישה
הידעתם שפיטורי עובד לפני גיל פרישה יכול להיחשב לאפליה בשל גיל? דעו לכם שיש מה לעשות במקרה כזה. כך תפעלו במידה ופוטרתם מעבודתכם רגע לפני היציאה לגמלאות.
לקריאה
קבלת תשלומי פנסיה מארה"ב
תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה ועבדו בעברם אצל מעסיק אמריקאי בארה"ב שהפריש להם כספים לפנסיה ייתכן וזכאים להחזרי מס של אלפי דולרים, סקרנים? קראו את השורות הבאות ופנו להתייעץ עם רואה חשבון למיסוי אמריקאי למימוש זכאותכם.
לקריאה
השלכות משפטיות של זוגיות בגיל השלישי
העלייה בתוחלת ואיכות החיים יצרה שפע של זוגיות חדשות בקרב בני הגיל השלישי. זוגיות זו לרוב מפיחה חיים חדשים בקרב כל אחד מבני הזוג, יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את ההשלכות של זוגיות זו בכדי להימנע מסכסוכים ובעיות משפטיות.
לקריאה
זכויות ביטוח לאומי בגיל השלישי
גיל הזהב, עבור מרבית האנשים המבוגרים בישראל, הינו גיל בו הם נמצאים בשלב בחייהם בו הם אינם עובדים ואינם משתכרים לפרנסתם – מאידך זקוקים הם לכספים עבור ניהול חייהם השוטפים, כאשר בגיל זה ישנם צרכים שונים שמקורם לרוב בבעיות בריאות ובעיות זקנה.
לקריאה
זכויות עובדים זרים לסיעוד
עובד זר בישראל זכאי לאותם תנאי עבודה שעובד ישראלי זכאי להם. נוסף על זכויות בסיסיות אלו מעסיקים חייבים לספק לעובדיהם הזרים הסכם עבודה בכתב, ביטוח בריאות פרטי ומגורים הולמים.
לקריאה
תג נכה לגיל השלישי
ישנו מגוון רחב של זכויות בעבור אזרחים ותיקים חלקן ניתנות לכל אזרח ותיק וחלקן מותנות. קבלת תג נכה הינה זכות השמורה לכל אדם העומד בחוק הקבוע עבור חניה לנכים.
לקריאה
מימון כיסאות גלגלים לבני הגיל השלישי
כיסא גלגלים כהכרח לאיכות חיים. חשוב להבין שהכיסא תומך ומקל בחיי היום יום של מבוגרים רבים. לכן חשוב לדעת מה הזכויות וכיצד ניתן להקל על ההוצאות הקשורות אליו.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.