forums

מיניות ואהבה בגיל מבוגר

פעילות מינית רצויה בכל גיל ובכל מצב, בשל תרומתה לביטחונו העצמי של האדם ולבריאותו
 
מיניות ואהבה בגיל מבוגר
"התייחסות למיניות כמילה נרדפת לקיום יחסי מין, היא תפיסה צרה ודלה. מיניות היא כוח פנימי שדוחף אותנו במשך כל חיינו למצוא אהבה, מגע ואינטימיות, והקרבה בין שני אנשים תורמת לחוזק הנפשי בכל גיל". כך אומר ד"ר רונן רוב, אורולוג מומחה ומנהל המרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי הלל יפה.

בראיון באתר העמותה למען הקשיש והגמלאי בנתניה מסביר ד"ר רוב כי מחקרים שונים הוכיחו כי פעילות מינית רצויה בכל גיל ובכל מצב, בשל תרומתה לביטחונו העצמי של האדם ולבריאותו. עם זאת, קשה להתעלם מכך שבגיל המבוגר והקשיש קיימים קשיים פיזיים, נפשיים ותדמיתיים המונעים מרבים לקיים יחסים אינטימיים ומיניים תקינים. 

ד"ר רוב מדגיש שחשוב להבין שהמיניות אינה נעלמת בזקנה והתפיסות הסטריאוטיפיות הקיימות בנידון אמנם שכיחות, אך אינן מחויבות מציאות. "אנשים מבוגרים בהחלט מסוגלים להגיע לרמה גבוהה של קשרים אינטימיים והצרכים הרגשיים שלהם אינם שונים מהצרכים של הצעירים: אדם בכל גיל זקוק לקרבה ולאהבה. אלא שקיימות דעות קדומות דווקא אצל קשישים ומבוגרים שמפריעות להם להגיע להגשמה המינית שלהם בגילאים מתקדמים וגורמות להם לאבד את ביטחונם ולדכא את רגשותיהם הארוטיים", אומר ד"ר רוב. 

לדבריו, במידה שקיימת הבנה והכרה של הגורמים המשפיעים על השינויים שיוצרת ההזדקנות על הפעילות המינית, במקביל לקבלתן של מגבלות פיזיולוגיות והסרתן של מגבלות "הבושה" והתקשורת בנושא, אין סיבה ממשית לוותר על פעילות מינית בגיל המבוגר. גם אם הפעילות המינית בגיל המבוגר מצטמצמת לפעולות כגון גילויי חיבה ורגשות, חשוב להבין שפעילות מינית משמשת בגיל המבוגר, כבכל גיל, כאמצעי חשוב להוכחת יכולת תפקוד, שמירה על זהות וחיזוק הביטחון העצמי וההנאה הפיזית הכרוכה בפעילות.

 על סוגי ההפרעות בתפקוד המיני בגיל המבוגר והטיפול בהן, מסבירה מירי קרייזמן, מטפלת מינית מוסמכת: "החל מגילאי 50-40 אנו נתקלים במצבים בלתי נמנעים של הזדקנות גופנו. התופעות והשינויים הפיזיולוגיים העלולים להופיע בגיל המבוגר שונות ודומות בין הגברים לנשים. אצל הגבר עלולה להופיע פגיעה במנגנון הזקפה של איבר המין כתוצאה מהסתיידות העורקים המספקים דם לפין, או עקב מחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. הזקפה יכולה להיחלש, או במקרים קיצוניים להיעלם באופן מוחלט. במקרים אלו חשוב לבצע בירור רפואי שיכלול בדיקה גופנית, בדיקות דם ובדיקות ספציפיות לפי הצורך. בדומה, תרופות מסוימות עלולות לפגוע בזקפה ולכן חשוב לברר גם נקודה זו. 'מוריד חשק' נוסף קשור לירידה ברמת הטסטוסטרון בגוף וגם בשינוי דימוי הגוף של הגבר בעיני עצמו לאורך השנים. 

"באישה – כתוצאה משינויים הורמונאליים של גיל המעבר, בעיקר עקב ירידה בהפרשת הורמון האסטרוגן, עלול להופיע יובש בנרתיק שיקשה ואף יגרום לכאב בעת קיום מגע מיני. גם בגבר וגם באישה יכולה להופיע ירידה בחשק המיני זאת עקב מצבי חולי, חרדה ודיכאון. ישנן נשים, שמסיבות שונות נאלצות לעבור ניתוח לכריתת הרחם. ניתוח מסוג זה גורם לירידה ניכרת ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בשל פגיעה באספקת דם לשחלות וכך גם לירידה בחשק המיני. " 

בגיל המבוגר, מסבירה קרייזמן, אנו מתמודדים פעמים רבות עם מוות של בן זוג וקושי במציאת בן זוג חדש או בבנייה של מערכת זוגית חדשה עם בן זוג חדש, וכך גם קושי בביסוס קיום יחסים אינטימיים ומיניים מסודרים. בנוסף, זוגות הנמצאים יחד שנים נתקלים לא אחת בירידה משמעותית בתשוקה המינית. חוקרים מצאו שלנשים המצויות במערכת זוגית בעייתית שנים רבות, ישנה מניעה פיזית בלתי נמנעת של הגוף מלשוב למצב של פעילות מינית רגילה. לעומתן, נשים אסרטיביות מבחינה מינית, הנמצאות במערכת זוגית טובה ומאתגרת יכולות למצוא עצמן חושקות במגע מיני כשהן נהנות ומסופקות ממנו ברמות דומות לאלה שהיו מנת חלקן בצעירותן.

על מנת להאט ולעכב תופעות של הזדקנות או ניוון, אומר ד"ר רוב, ניתן לנקוט במספר פעולות המפחיתות את הסיכויים להופעתן של מחלות ניווניות שעשויות גם להאריך תוחלת החיים. בין השאר: הימנעות מעישון ועודף משקל, עיסוק בפעילות גופנית ותזונה עשירה בסוכרים ובשומנים מהחי ועוד. "כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים, תרופתיים וטיפוליים וישנה מודעות רבה יותר יחסית לתופעות של גיל המעבר, הגיל המבוגר ולכן גם להתייחסות אליו גם בהקשר המיני"" מסכם ד"ר רוב. "לכן יש מבוגרים וקשישים שמקיימים פעילות מינית וחווים הנאה רבה מכך, ואם הבעיה היא בעיקרה פיזיולוגית - אזי פגישה עם איש מקצוע יכולה להיות פתרון פשוט ביותר". 
 

  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
1.  תגובה
מינה צ (8.9.09)
2.  תגובה
מינה צ (8.9.09)
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.