forums

טיפול נמרץ בגיל השלישי

כפי שניתן להבין מהשם של מחלקות אלה, מחלקות לטיפול נמרץ הן מחלקות שצריכות לספק טיפול רפואי מידי ומהיר במצבי קיצון רפואיים. למחלקות אלה יש רלוונטיות גבוהה ומצערת לגיל השלישי, וכעת נכיר אותן ואת הטיפול בהן בצורה עמוקה יותר.
 
טיפול נמרץ בגיל השלישי

על מחלקות טיפול נמרץ באופן כללי, ואופי הטיפולים הרפואיים במחלקות אלה

 

מחלקות טיפול נמרץ הן מחלקות שלמעשה מהוות את אחת מאבני היסוד הבסיסיות ביותר בכל בית חולים. הסיבה לכך היא פשוטה ומובנת – התפקיד המידי של בתי חולים בהצלת חיים מתרחש בדרך כלל כאשר יש צורך בטיפולים מידיים ומהירים שתפקידם להציל את חיי המטופלים המגיעים במצבי קיצון דחופים – ואלה בדיוק המצבים בהם מחלקות לטיפול נמרץ מטפלות. אופי הטיפולים הזה משתנה ממחלקה למחלקה, כאשר ישנן מחלקות טיפול נמרץ כלליות, מחלקות לילדים, מחלקות טיפול נמרץ קרדיולוגי, נוירוכירורגי, נשימתי ועוד. בכל מקרה, המכנה המשותף של מרבית המחלקות לטיפול נמרץ הוא הרלוונטיות שלהן לגיל הזהב, כאשר את הקשר הזה חשוב להכיר היטב כמערכת רפואה וכאזרחים פרטיים גם יחד. כעת, נכיר את הקשר הזה בצורה עמוקה יותר.

 

יחידות טיפול נמרץ והגיל השלישי 

 

הקשר בין מחלקות לטיפול נמרץ לבין אנשים בגיל הזהב הוא קשר הדוק, כאשר מבחינה סטטיסטית מעל לשלושים אחוזים מהמטופלים במחלקות טיפול נמרץ בכל עת הם מעל לגיל 75, ובנוסף לכך הגיל הממוצע במחלקות אלה בארץ הוא 61. פירוש הדבר הוא פשוט – מרבית האנשים המגיעים למחלקות אלה הם בגילאים מבוגרים, והאוכלוסייה הזאת זקוקה לסוגים מסוימים של טיפולים אליהם המחלקות צריכה להיערך בצורה נכונה. מבחינה פרקטית, פירוש הדבר הוא שרופאים במחלקות טיפול נמרץ צריכים להיות בעלי ידע נרחב בכל מה שנוגע לטיפול באוכלוסייה מבוגרת, בין אם מדובר בטיפולים כמו דיאליזה או הזנה ובין אם מדובר בכל סוג אחר של טיפול. המטרה של מחלקות אלה היא כמובן להציל חיים ולהאריך חיים, מה שאומר שהנתונים החשובים ביותר בכל מחלקה שכזו הם נתונים תמונה – וחשוב לדעת מה הם הנתונים האלה וכיצד משפרים אותם.

 

מה משפיע על התמותה במחלקות טיפול נמרץ, והאם תמיד יש צורך בטיפול נמרץ?

 

הגורמים המשפיעים על נתוני התמונה במחלקות טיפול נמרץ הם לא מועטים. בבתי חולים ברחבי העולם ובארץ בפרט יש חשיבות גבוהה במיוחד לכל מה שנוגע בזיהומים – חלק ניכר ממקרי התמותה בבתי חולים, באשפוז בגיל השלישי וכמובן שבמיוחד במחלקות טיפול נמרץ הם תוצאה של זיהומים. הזיהומים האלה מגיעים כתוצאה מסטנדרטים לא מספיק גבוהים של סטריליות מצד הצוותים הרפואיים ומצד המבקרים – מה שגורם לעלייה במקרי התמונה שהדרך היחידה להתמודד איתה היא מודעות והקפדה. מעבר לכך, ישנה גם השפעה של כמות המיטות – כשמחלקות לטיפול נמרץ גדושות עד אפס מקום ואין מקום למאושפזים חדשים, הדבר גורם לעיכוב בטיפולים דחופים וכך לעלייה בנתוני תמותה.

 

אשפוז במחלקות לטיפול נמרץ כפתרון אחרון ומידי במצבי קיצון 

 

אשפוז במחלקת לטיפול נמרץ צריך להתבצע בצורה אחראית, ולא תמיד יש בו צורך גם אם נדמה שכן. רק במצבים של קריסה – כמו לדוגמה אי ספיקת כליות, דום לב או שבץ מוחי, יש צורך בשירות איכותי של אמבולנס שיפנה ישירות למחלקת טיפול נמרץ שבה יעשו כל שניתן בכדי להציל חיים – אך במצבים אחרים ודחופים פחות, האשפוז במחלקות אלה יכול גם להיות מסוכן בפני עצמו, וחשוב להבין האם הוא נחוץ באמת.

 

המאמר באדיבות אמבולנס חולון והמרכז 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
שיאצו לגיל השלישי
מחפשים טיפול שיאצו לגיל השלישי? רוצים להקל על יקיריכם? בואו להכיר ולהתנסות בשיטות טיפול פשוטות ובו זמנית מעמיקות, המתבססות על טכניקות מגע, עם תוצאות בריאותיות לטווח הארוך.
לקריאה
יתרונות רפואיים של ספא בגיל הזהב
תועלות טיפולי ספא עבור אוכלוסיית גל הזהב הן רבות ואינן מסתכמות בפינוק ורוגע בלבד. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות מול מחלות, בעיות גופניות שונות ואף מחזקות את הנפש ורמת האנרגיה.
לקריאה
טיפול בעקמת בגיל השלישי
עקמת - סקוליוזיס היא תופעה שמחמירה עם הגיל ואין לה טיפול חד פעמי. הפתרון עבור מבוגרים הוא לשקול טיפול פיזיותרפי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. במאמר הבא נביא את כל הפרטים
לקריאה
טיפולי שיניים לחולים בסיכון בגיל השלישי
עם ההשתייכות למשפחת הגיל השלישי נדמה כי כל הדברים הופכים מורכבים הרבה יותר. טיפול השיניים, שסיימת תוך דקות ספורות בעבר, דורש מלאכת מחשבת ורופא שיניים המומחה ברפואת הפה.
לקריאה
יוגה בגיל השלישי
טרנד היוגה נכנס לחיינו רק בשנים האחרונות. פעילות זו נחשבת כספורט ואימון גופני מומלץ מאוד לצורך הבריאות, שיפור מצב הרוח ואורח חיים בריא. ניתן לומר בנוסף שספורט זה היא לא רק אימון גופני אלא גם אמון רוחני-נפשי.
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.