forums

טיפול בעקמת בגיל השלישי

עקמת - סקוליוזיס היא תופעה שמחמירה עם הגיל ואין לה טיפול חד פעמי. הפתרון עבור מבוגרים הוא לשקול טיפול פיזיותרפי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. במאמר הבא נביא את כל הפרטים
 
טיפול בעקמת בגיל השלישי
עקמת נקראת בעגה המקצועית סקוליוזיס והיא עלולה להופיע בכל גיל. הדרך הטובה לטפל בה בגיל השלישי היא להכיר את הסימפטומים הנפוצים, להבין את הסיבות ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. כמו כן, רצוי לשקול שינוי באורח החיים על מנת למנוע מהתופעה להחמיר.

מהי עקמת ?

 

 מדובר בתופעה שבאה לידי ביטוי בליקוי יציבה בעמוד השדרה. הליקוי ניכר בסטייה של עמוד השדרה וניתן לזהות אותו באמצעות הבדלי גובה בין הכתף הימנית והשמאלית, מרחק לא שווה בין השכמות מעמוד השדרה וחוסר איזון בין עצמות האגן. מלבד המאפיינים הכלליים, הסיכוי להופעתה עולה עם הגיל וניכר בעיקר בקרב קשישים ומבוגרים.

 

סיבות להופעתה

 

השכיחות של עקמת  גבוהה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים ונטייה ימינה של חוט השדרה נפוצה יותר מאשר נטייה שמאלה. בתוך כך, ניתן להצביע על כמה סיבות להופעת עקמת בגיל השלישי ובכלל:

 

עמוד השדרה

 

 לרוב מתפתחת תופעה של סקוליוזיס בגלל אי סימטריה כלשהי משני הצדדים של עמוד השדרה. אי הסימטריה עלולה להתפתח באגן ובכוח השרירים.

 

שינוי במבנה

 

עם העלייה בגיל ישנם שינויים במבנה החוליות או במבנה של מספר חוליות בלבד. כמו כן, התפתחות מבנים פנימיים א-סימטריים מעלים גם הם את הסיכוי להופעתה.

 

תורשה

 

יש המון אנשים שסובלים מסימפטומים של התופעה בגלל סיבות תורשתיות. תורשה שגורמת לסקוליוזיס לא פחות חמורה מאשר תופעות שנגרמות בגלל א-סימטריה באגן, שינויים במבנה של החוליות וכן הלאה.

 

הופעת עקמת בגילאים צעירים

 

גילוי בגיל צעיר בדרך כלל מעיד על כך שתתפתח הפרעה חמורה יותר בעתיד. במילים אחרות, קשישים שלא נתגלתה אצלם התופעה נמצאים בסיכון נמוך יותר מאשר קשישים שאצלם זוהתה עקמת כבר בילדות או בגיל ההתבגרות. בנוסף, תינוקות שנולדים עם ההפרעה סובלים גם הם מסיכויים גבוהים יותר לפתח סקוליוזיס חריפה בהמשך חייהם.

 

טיפול בקשישים

 

לא ניתן ליישר את עמוד השדרה לאחר שהוא מתעקם וזאת בלי שום קשר לגיל או למצב הבריאותי. זו הסיבה בגללה צריך לבדוק את המצב כבר בגילאים מוקדמים ולשקול התערבות רפואית לאבחון מקצועי. מנגד, ניתן למנוע התעקמות נוספת של עמוד השדרה בגיל השלישי והחמרה של הליקוי. את זה עושים בגיל השלישי באמצעות טיפול פיזיותרפי מיוחד. הטיפול מבוצע על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו לכך ובפיקוח אורטופדי.

 

תהליך פנייה לרופא

 

קשישים ומבוגרים שסובלים צריכים לפנות לרופא המשפחה, לרופא גריאטרי או לרופא אורטופדי. הם יכולים להתייעץ עם רופא המשפחה טרם המשך הטיפול כדי לקבל ממנו הפניה, והם גם יכולים להתייעץ עם אנשי מקצוע ברפואה הפרטית. חשוב מאוד לבצע בדיקה יסודית טרם הפניה לטיפול פיזיותרפי וכך לזהות את הסיבה לעקמת ואת הפתרונות המתאימים.

 

שינוי באורח החיים

 

רוב הקשישים והמבוגרים שסובלים מסקוליוזיס ומגלים זאת בשלב מאוחר מנצלים את ההזדמנות על מנת לערוך שינויים באורח החיים. שינויים מן הסוג הזה מתייחסים להחלפת תנוחות בישיבה ובשינה, לביצוע פעילות גופנית שמחזקת את הגב ולהתאמות מסוימות בסביבת המחיה. שינוי באורח החיים קריטי לשמירה על הגב בגיל השלישי ולרוב הוא מלווה בעוד יתרונות אפקטיביים. כמו כן, במסגרת טיפול פיזיותרפי ניתן לבצע אבחון שמטרתו לאתר את הגורמים והסיבות להופעת סקוליוזיס. לאחר האבחון מותאמת תכנית טיפול פרטנית לגיל השלישי ומבוצע מעקב. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.