forums

אלצהיימר ואינטימיות

חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.
 
אלצהיימר ואינטימיות
חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר. כך קובעת ד"ר לימור בלוקמן-מייקלמן, סקסולוגית ויועצת זוגית בחברת 'סקיולייף' למתן שירותי סיוע לבני גיל הזהב.

הצורך באינטימיות קיים בכל גיל או מצב גופני והסובלים ממחלת האלצהיימר אינם יוצאים מן הכלל, אומרת ד"ר בלוקמן-מייקלמן. על פי הערכות עדכניות, שכיחות מחלת האלצהיימר או סוגים אחרים של דמנטיה, עלתה מ-2% בקרב בני ה-65-69 ל-40% בבני ה-85 ומעלה.

 ד"ר בלוקמן-מייקלמן מונה מספר נקודות חשובות בזוגיות ובמיניות של חולי אלצהיימר: 

1. התאמת צרכים - השינוי המהותי בתכיפות המגעים עשוי ליצור קונפליקט ובלבול בין החולים ובני זוגם. מצד אחד, המחלה עשויה להביא עמה עלייה מסוימת בצרכים מיניים: כ-14 אחוזים מחולי האלצהיימר הוגדרו על ידי בני זוגם כמשופעי ליבידו. מאידך גיסא, עלולה לחול ירידה בליבידו כתוצאה מדיכאון. כ-23 אחוזים דיווחו על אפתיות מינית. טיפול תרופתי בתסמיני הדיכאון ישפר את הליבידו.

2. עכבות - המחלה עשויה להביא להסרת עכבות ומעצורים שהיו חלק מן ההתנהגות הנורמטיבית של החולה, לפני פרוץ המחלה. ביטוי הצורך באינטימיות עלול להיות מכוון כלפי אנשים זרים שאינם מעוניינים בכך, או להתקיים במקומות ציבוריים שאינם ראויים. בסיטואציות מסוג זה, יש להעיר על התנהגות לא ראויה בעדינות רבה. כדאי לנסות ולהסב את תשומת לב החולה לפעילות אחרת ולשלב מגע של חיבה ועידוד ביומיום: עיסוי, שילוב ידיים וחיבוק הם מגעים חמים שעשויים להרגיע את הצורך של החולה בחיפוש אחר פעולות אגרסיביות יותר.

3. שכחה - בני הזוג הבריאים נאלצים להתמודד עם העובדה שהאדם עימו חיו שנים רבות, אינו מזהה אותם עתה. הקושי הוא רב ודורש התערבות חיצונית של איש משפחה מסור, או איש מקצוע.

4. תפקידים - בן הזוג הבריא הופך למטפל סביב השעון. האינטנסיביות הזו לעיתים יוצרת איבוד עניין בביטויי חיבה או מיניות בעקבות שינוי התפקידים, מאישה או מבעל - למטפל סיעודי.

5. גיל מנטלי - בעקבות איבוד יכולות קוגנטיביות, ייתכן ויתעוררו סממנים של רגרסיה המזכירים חזרה לינקות.

בכל מקרה חשוב לזכור:
• הצורך במיניות איננו נעלם עם הופעת הדמנטיה.
• לא כל החולים הדמנטיים הם מעל גיל 65.
• לא כל חולי אלצהיימר או דמנטיה הם הטרוסקסואלים.
• לא כל החולים מעוניינים במגע מיני.
• חולים המנהלים חיים מיניים וזוגיים עם בני זוגם, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.


קישורים נוספים:
מרכז ד"ר טל 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
שיאצו לגיל השלישי
מחפשים טיפול שיאצו לגיל השלישי? רוצים להקל על יקיריכם? בואו להכיר ולהתנסות בשיטות טיפול פשוטות ובו זמנית מעמיקות, המתבססות על טכניקות מגע, עם תוצאות בריאותיות לטווח הארוך.
לקריאה
יתרונות רפואיים של ספא בגיל הזהב
תועלות טיפולי ספא עבור אוכלוסיית גל הזהב הן רבות ואינן מסתכמות בפינוק ורוגע בלבד. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות מול מחלות, בעיות גופניות שונות ואף מחזקות את הנפש ורמת האנרגיה.
לקריאה
טיפול בעקמת בגיל השלישי
עקמת - סקוליוזיס היא תופעה שמחמירה עם הגיל ואין לה טיפול חד פעמי. הפתרון עבור מבוגרים הוא לשקול טיפול פיזיותרפי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. במאמר הבא נביא את כל הפרטים
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.