forums

אלצהיימר ואינטימיות

חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.
 
אלצהיימר ואינטימיות
חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר. כך קובעת ד"ר לימור בלוקמן-מייקלמן, סקסולוגית ויועצת זוגית בחברת 'סקיולייף' למתן שירותי סיוע לבני גיל הזהב.

הצורך באינטימיות קיים בכל גיל או מצב גופני והסובלים ממחלת האלצהיימר אינם יוצאים מן הכלל, אומרת ד"ר בלוקמן-מייקלמן. על פי הערכות עדכניות, שכיחות מחלת האלצהיימר או סוגים אחרים של דמנטיה, עלתה מ-2% בקרב בני ה-65-69 ל-40% בבני ה-85 ומעלה.

 ד"ר בלוקמן-מייקלמן מונה מספר נקודות חשובות בזוגיות ובמיניות של חולי אלצהיימר: 

1. התאמת צרכים - השינוי המהותי בתכיפות המגעים עשוי ליצור קונפליקט ובלבול בין החולים ובני זוגם. מצד אחד, המחלה עשויה להביא עמה עלייה מסוימת בצרכים מיניים: כ-14 אחוזים מחולי האלצהיימר הוגדרו על ידי בני זוגם כמשופעי ליבידו. מאידך גיסא, עלולה לחול ירידה בליבידו כתוצאה מדיכאון. כ-23 אחוזים דיווחו על אפתיות מינית. טיפול תרופתי בתסמיני הדיכאון ישפר את הליבידו.

2. עכבות - המחלה עשויה להביא להסרת עכבות ומעצורים שהיו חלק מן ההתנהגות הנורמטיבית של החולה, לפני פרוץ המחלה. ביטוי הצורך באינטימיות עלול להיות מכוון כלפי אנשים זרים שאינם מעוניינים בכך, או להתקיים במקומות ציבוריים שאינם ראויים. בסיטואציות מסוג זה, יש להעיר על התנהגות לא ראויה בעדינות רבה. כדאי לנסות ולהסב את תשומת לב החולה לפעילות אחרת ולשלב מגע של חיבה ועידוד ביומיום: עיסוי, שילוב ידיים וחיבוק הם מגעים חמים שעשויים להרגיע את הצורך של החולה בחיפוש אחר פעולות אגרסיביות יותר.

3. שכחה - בני הזוג הבריאים נאלצים להתמודד עם העובדה שהאדם עימו חיו שנים רבות, אינו מזהה אותם עתה. הקושי הוא רב ודורש התערבות חיצונית של איש משפחה מסור, או איש מקצוע.

4. תפקידים - בן הזוג הבריא הופך למטפל סביב השעון. האינטנסיביות הזו לעיתים יוצרת איבוד עניין בביטויי חיבה או מיניות בעקבות שינוי התפקידים, מאישה או מבעל - למטפל סיעודי.

5. גיל מנטלי - בעקבות איבוד יכולות קוגנטיביות, ייתכן ויתעוררו סממנים של רגרסיה המזכירים חזרה לינקות.

בכל מקרה חשוב לזכור:
• הצורך במיניות איננו נעלם עם הופעת הדמנטיה.
• לא כל החולים הדמנטיים הם מעל גיל 65.
• לא כל חולי אלצהיימר או דמנטיה הם הטרוסקסואלים.
• לא כל החולים מעוניינים במגע מיני.
• חולים המנהלים חיים מיניים וזוגיים עם בני זוגם, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.


קישורים נוספים:
מרכז ד"ר טל 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
גורמים לצניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם הינה בעיה נפוצה ששכיחה בעיקר אצל נשים בגיל השלישי אך בהחלט עלולה להתרחש גם אצל נשים צעירות יותר. היא מתפתחת בעקבות היחלשות של הרקמות והשרירים שנמצאים באזור רצפת האגן.
לקריאה
פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) - תסמינים ואפשרויות טיפול
פיברומיאלגיה היא מחלת דאבת השרירים אשר באה לידי ביטוי בכאבים כרוניים בשלד ובשרירים, ברגישות שלהם, במגבלה בתנועת המפרקים, לחץ על הגידים ומכאובים קשים. תופעות נוספות המהוות חלק בלתי נפרד מן המחלה הן דיכאון, עייפות כרונית, כאבי ראש חוזרים ואף התקפי חרדה.
לקריאה
התמודדות עם טראומות מהעבר בגיל השלישי
בגיל השלישי נראה כי יש לא מעט מבוגרים עם התמודדויות פיזיולוגיות ונפשיות הנובעות ממקרים והתמודדויות שונות מהעבר, במאמר הבא מפורטים הסברים שונים אודות הסיטואציות.
לקריאה
עיסוי לשיכוך כאבי מפרקים בגיל השלישי
כאבי פרקים הינם תופעה שכיחה בקרב הגיל השלישי, וגורם ישיר לתלונות על ירידה משמעותית באיכות החיים. עתה, מחקר חדש מראה כי ייתכן שלצד טיפול תרופתי, עיסוי מקצועי עשוי להועיל בשיכוך הכאב ובהרחבת טווח התנועה.
לקריאה
מוצרים חדשניים טכנולוגיים למבוגרים
עם ההתקדמות וההתפתחות המשמעותית שעברה הרפואה בשנים האחרונות, עלתה גם תוחלת החיים. חלקה של האוכלוסייה המבוגרת בעולם, כולל בישראל, הוא גדול יותר. לכן, ישנו כל הזמן פיתוח מוצרים חדשניים שיסייעו לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות בהן ישנו קושי, מה שיאפשר להעלות את איכות החיים. בין מוצרים אלה:
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
ניתוח ארטרוסקופיה בגיל השלישי
כאבי רגליים בגיל השלישי עלולים להעיד במקרים מסוימים על הצורך בניתוח ארטרוסקופיה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את הניתוח הזה, כיצד הוא מונע כאבים ומה כולל הטיפול
לקריאה
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.