forums

אלצהיימר ואינטימיות

חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.
 
אלצהיימר ואינטימיות
חולי אלצהיימר שמנהלים חיים מיניים וזוגיים, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר. כך קובעת ד"ר לימור בלוקמן-מייקלמן, סקסולוגית ויועצת זוגית בחברת 'סקיולייף' למתן שירותי סיוע לבני גיל הזהב.

הצורך באינטימיות קיים בכל גיל או מצב גופני והסובלים ממחלת האלצהיימר אינם יוצאים מן הכלל, אומרת ד"ר בלוקמן-מייקלמן. על פי הערכות עדכניות, שכיחות מחלת האלצהיימר או סוגים אחרים של דמנטיה, עלתה מ-2% בקרב בני ה-65-69 ל-40% בבני ה-85 ומעלה.

 ד"ר בלוקמן-מייקלמן מונה מספר נקודות חשובות בזוגיות ובמיניות של חולי אלצהיימר: 

1. התאמת צרכים - השינוי המהותי בתכיפות המגעים עשוי ליצור קונפליקט ובלבול בין החולים ובני זוגם. מצד אחד, המחלה עשויה להביא עמה עלייה מסוימת בצרכים מיניים: כ-14 אחוזים מחולי האלצהיימר הוגדרו על ידי בני זוגם כמשופעי ליבידו. מאידך גיסא, עלולה לחול ירידה בליבידו כתוצאה מדיכאון. כ-23 אחוזים דיווחו על אפתיות מינית. טיפול תרופתי בתסמיני הדיכאון ישפר את הליבידו.

2. עכבות - המחלה עשויה להביא להסרת עכבות ומעצורים שהיו חלק מן ההתנהגות הנורמטיבית של החולה, לפני פרוץ המחלה. ביטוי הצורך באינטימיות עלול להיות מכוון כלפי אנשים זרים שאינם מעוניינים בכך, או להתקיים במקומות ציבוריים שאינם ראויים. בסיטואציות מסוג זה, יש להעיר על התנהגות לא ראויה בעדינות רבה. כדאי לנסות ולהסב את תשומת לב החולה לפעילות אחרת ולשלב מגע של חיבה ועידוד ביומיום: עיסוי, שילוב ידיים וחיבוק הם מגעים חמים שעשויים להרגיע את הצורך של החולה בחיפוש אחר פעולות אגרסיביות יותר.

3. שכחה - בני הזוג הבריאים נאלצים להתמודד עם העובדה שהאדם עימו חיו שנים רבות, אינו מזהה אותם עתה. הקושי הוא רב ודורש התערבות חיצונית של איש משפחה מסור, או איש מקצוע.

4. תפקידים - בן הזוג הבריא הופך למטפל סביב השעון. האינטנסיביות הזו לעיתים יוצרת איבוד עניין בביטויי חיבה או מיניות בעקבות שינוי התפקידים, מאישה או מבעל - למטפל סיעודי.

5. גיל מנטלי - בעקבות איבוד יכולות קוגנטיביות, ייתכן ויתעוררו סממנים של רגרסיה המזכירים חזרה לינקות.

בכל מקרה חשוב לזכור:
• הצורך במיניות איננו נעלם עם הופעת הדמנטיה.
• לא כל החולים הדמנטיים הם מעל גיל 65.
• לא כל חולי אלצהיימר או דמנטיה הם הטרוסקסואלים.
• לא כל החולים מעוניינים במגע מיני.
• חולים המנהלים חיים מיניים וזוגיים עם בני זוגם, מתחזקים ומתמודדים עם המחלה בצורה טובה יותר.


קישורים נוספים:
מרכז ד"ר טל 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.