forums

אלרגיה ללא גיל

האלרגיה יכולה להופיע בכל גיל. מחלה ויראלית, בעיקר בגיל מבוגר, עלולה לשמש טריגר למחלת אלרגיה שלא הופיעה עד כה.
 
אלרגיה ללא גיל
ד"ר אנה בלנט*

כמיליון וחצי אנשים בישראל סובלים מתופעות אלרגניות בתקופת האביב. האלרגיות באות לידי ביטוי בהתעטשויות, נזלת, עיניים אדומות ודומעות, גרד בעיניים ובאף, ובמקרים קשים יותר אף בקשיי נשימה, שיעול והתקף אסתמה.

התגובה האלרגית מוגדרת כרגישות יתר של המערכת החיסונית כנגד גורם זר המכונה אלרגן. האלרגנים (גרגרי אבקת פרחים) נישאים ברוח ועל ידי חרקים, חודרים לריריות העיניים, האף ולדרכי הנשימה ומעוררים אצל אנשים אלרגיים תגובה מהירה, קשה ומטרידה, אשר פוגעת קשות באיכות החיים ובתפקוד היומי. אם אתם סובלים מידי שנה מתופעות חוזרות או שלפתע השנה אתם מתעטשים ועיניכם צורבות ודומעות, ייתכן שפיתחתם אלרגיה אביבית.

אלרגיה ללא גיל 

מחלת האלרגיה אינה תורשתית, אך קיים קשר גנטי. אדם שאחד מהוריו סבל ממחלת אלרגיה, הוא בעל סיכוי של 30% לחלות באלרגיה. אדם ששני הוריו אלרגיים, סיכוייו לחלות עולים ל-50%.

האלרגיה יכולה להופיע בכל גיל. מחלה ויראלית, בעיקר בגיל מבוגר, עלולה לשמש טריגר למחלת אלרגיה שלא הופיעה עד כה.
ניתן לאבחן את מחלת האלרגיה ולטפל בה. בביקור הראשון במרפאת אלרגיה ואימונולוגיה יערכו לפונה סדרת טסטים על העור כדי לאבחן האם הוא אלרגי ולמה. כאשר מגלים את הגורמים לאלרגיה, ניתן לשקול מספר אפשרויות לטיפול, פרט לתרופות הרגילות האנטי-היסטמיניות.

דרכי טיפול 

ניתן לטפל בפונה באמצעות סדרת זריקות של החומר שאליו הוא רגיש בריכוזים נמוכים ובכמויות קטנות. לאורך תקופת הטיפול, מגדילים את המינון ומגדילים את טווח זמן הטיפולים עד לפעם בחודש במשך שלוש שנים. שיטת טיפול זו הוכיחה את יעילותה ב-80-70 אחוזים מהמקרים.

אל תדבר אליי בפרחים

עונת האלרגיה מושפעת מפריחת הצמחים, לכל צמח יש עונת פריחה משלו. עונת האלרגיה האביבית מתחילה בפברואר עם פריחת הברושים. הברושים פורחים כל השנה, אך שיא פריחתם מתרחש בחודש פברואר ומסתיים באפריל. בחודש מארס הדשאים מתחילים ללבלב ותקופת הפריחה נמשכת עד סוף האביב. בנוסף, בתקופה זו פורחים האקציה, הפקאן, האקליפטוס ועשבים כמו סרפד.

בסוף מארס פורחת קוטלית יהודה, צמח נפוץ ביותר באזורנו ושכיח בערים. הצמח גורם לקשיים בנשימה לאלרגיים הסובלים מאסתמה.
בעונות המעבר יש התרבות של קרדית האבק. מזג האוויר החם הוא כר פורה להתרבות הקרדית והיא הגורם השכיח ביותר להתפתחות תופעות האלרגיה.

* ד"ר אנה בלנט היא מנהלת מרפאת אלרגיה ואימונולוגיה במרכז הרפואי זיו

הכתבה במלואה מופיעה באתר דוקטורס

תמונה: אפרת ציון


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.