forums

אלרגיה ללא גיל

האלרגיה יכולה להופיע בכל גיל. מחלה ויראלית, בעיקר בגיל מבוגר, עלולה לשמש טריגר למחלת אלרגיה שלא הופיעה עד כה.
 
אלרגיה ללא גיל
ד"ר אנה בלנט*

כמיליון וחצי אנשים בישראל סובלים מתופעות אלרגניות בתקופת האביב. האלרגיות באות לידי ביטוי בהתעטשויות, נזלת, עיניים אדומות ודומעות, גרד בעיניים ובאף, ובמקרים קשים יותר אף בקשיי נשימה, שיעול והתקף אסתמה.

התגובה האלרגית מוגדרת כרגישות יתר של המערכת החיסונית כנגד גורם זר המכונה אלרגן. האלרגנים (גרגרי אבקת פרחים) נישאים ברוח ועל ידי חרקים, חודרים לריריות העיניים, האף ולדרכי הנשימה ומעוררים אצל אנשים אלרגיים תגובה מהירה, קשה ומטרידה, אשר פוגעת קשות באיכות החיים ובתפקוד היומי. אם אתם סובלים מידי שנה מתופעות חוזרות או שלפתע השנה אתם מתעטשים ועיניכם צורבות ודומעות, ייתכן שפיתחתם אלרגיה אביבית.

אלרגיה ללא גיל 

מחלת האלרגיה אינה תורשתית, אך קיים קשר גנטי. אדם שאחד מהוריו סבל ממחלת אלרגיה, הוא בעל סיכוי של 30% לחלות באלרגיה. אדם ששני הוריו אלרגיים, סיכוייו לחלות עולים ל-50%.

האלרגיה יכולה להופיע בכל גיל. מחלה ויראלית, בעיקר בגיל מבוגר, עלולה לשמש טריגר למחלת אלרגיה שלא הופיעה עד כה.
ניתן לאבחן את מחלת האלרגיה ולטפל בה. בביקור הראשון במרפאת אלרגיה ואימונולוגיה יערכו לפונה סדרת טסטים על העור כדי לאבחן האם הוא אלרגי ולמה. כאשר מגלים את הגורמים לאלרגיה, ניתן לשקול מספר אפשרויות לטיפול, פרט לתרופות הרגילות האנטי-היסטמיניות.

דרכי טיפול 

ניתן לטפל בפונה באמצעות סדרת זריקות של החומר שאליו הוא רגיש בריכוזים נמוכים ובכמויות קטנות. לאורך תקופת הטיפול, מגדילים את המינון ומגדילים את טווח זמן הטיפולים עד לפעם בחודש במשך שלוש שנים. שיטת טיפול זו הוכיחה את יעילותה ב-80-70 אחוזים מהמקרים.

אל תדבר אליי בפרחים

עונת האלרגיה מושפעת מפריחת הצמחים, לכל צמח יש עונת פריחה משלו. עונת האלרגיה האביבית מתחילה בפברואר עם פריחת הברושים. הברושים פורחים כל השנה, אך שיא פריחתם מתרחש בחודש פברואר ומסתיים באפריל. בחודש מארס הדשאים מתחילים ללבלב ותקופת הפריחה נמשכת עד סוף האביב. בנוסף, בתקופה זו פורחים האקציה, הפקאן, האקליפטוס ועשבים כמו סרפד.

בסוף מארס פורחת קוטלית יהודה, צמח נפוץ ביותר באזורנו ושכיח בערים. הצמח גורם לקשיים בנשימה לאלרגיים הסובלים מאסתמה.
בעונות המעבר יש התרבות של קרדית האבק. מזג האוויר החם הוא כר פורה להתרבות הקרדית והיא הגורם השכיח ביותר להתפתחות תופעות האלרגיה.

* ד"ר אנה בלנט היא מנהלת מרפאת אלרגיה ואימונולוגיה במרכז הרפואי זיו

הכתבה במלואה מופיעה באתר דוקטורס

תמונה: אפרת ציון


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
שיאצו לגיל השלישי
מחפשים טיפול שיאצו לגיל השלישי? רוצים להקל על יקיריכם? בואו להכיר ולהתנסות בשיטות טיפול פשוטות ובו זמנית מעמיקות, המתבססות על טכניקות מגע, עם תוצאות בריאותיות לטווח הארוך.
לקריאה
יתרונות רפואיים של ספא בגיל הזהב
תועלות טיפולי ספא עבור אוכלוסיית גל הזהב הן רבות ואינן מסתכמות בפינוק ורוגע בלבד. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות מול מחלות, בעיות גופניות שונות ואף מחזקות את הנפש ורמת האנרגיה.
לקריאה
טיפול בעקמת בגיל השלישי
עקמת - סקוליוזיס היא תופעה שמחמירה עם הגיל ואין לה טיפול חד פעמי. הפתרון עבור מבוגרים הוא לשקול טיפול פיזיותרפי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. במאמר הבא נביא את כל הפרטים
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.