forums

דרושה אבחנת גיל חדשה

יש לקיים הבחנה בין בני 'גיל שני' - מגילאי החמישים ועד לשלוש הספרות - שמבחנם ההגדרתי הוא בשימור תפקודם הפיזי והמנטאלי, לבין בני הגיל השלישי - הקשישים, שהזקנה כבר נתנה בהם את אותותיה המלאים.
 
דרושה אבחנת גיל חדשה
יש לקיים הבחנה בין בני 'גיל שני' - מגילאי החמישים ועד לשלוש הספרות - שמבחנם ההגדרתי הוא בשימור תפקודם הפיזי והמנטאלי, לבין בני הגיל השלישי - הקשישים, שהזקנה כבר נתנה בהם את אותותיה המלאים. כך מציע יעקב בן שאול, במסגרת הרצאות שהוא מקיים בנושא "מגה חיים".

בן שאול, שכתב, בין השאר, את הספר "מחזור החיים השני - החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה", סבור שההיגיון לפיו מושג הזקנה מוצמד למצב הפיזי והמנטאלי - היה צריך להכתיב הגדרה גמישה למתבגרים החדשים, על פי העלייה בתוחלת החיים. אולם מועד היציאה האוניברסאלי לגמלאות, של 65, הידוע כגיל הפנסיה, קיבע גם את הגדרת גיל הזקנה.

 "מועד היציאה לפנסיה לשכירים על 65 שנה, שנקבע בימי הקנצלר ביסמרק לפני למעלה ממאה, ארע כאשר תוחלת החיים הממוצעת הייתה 46 שנה בלבד לגברים ו- 48 שנה לנשים, כ- 30 שנה פחות מהמצב כיום", מזכיר בן שאול. "כתוצאה מכך, קיימת בעייתיות כאשר גופים שונים מתייחסים לכלל האוכלוסייה המתבגרת כמקשה אחת, חלקם כבר מגיל חמישים פלוס, ואילו המדינה בדוחותיה הרשמיים מציגה יחדיו את כל גילאי ה"65+".

בן שאול טוען שהמציאות התפקודית של הזקנים הצעירים אינה מאפשרת להגדרה להישאר רלוונטית. "ארגון הבריאות הבינלאומי יצר פשרה, לפיה זקנים הם אמנם מגילאי 60 - 74 שנה, אך הם מובחנים מהזקנים מאד, הקשישים במובנם הסטריאוטיפי של זקנה, ונסיגה ביכולתם עד הפיכתם לחסרי יכולת של תפקוד עצמאי", מסביר בן שאול ונותן דוגמאות מהמציאות הישראלית:

"די אם נדגים בעזרת שר הביטחון אהוד ברק כזקן לפי ההגדרה הנוכחית ואת נשיא המדינה כזקן מאד - כדי שנבין את הבעייתיות בהצמדת התואר זקן לפי הגישה המקובלת - במיוחד כש70%  מבני השבעים כיום עדיין פעילים גם במובן התעסוקתי. לכן קיים צורך בהצגת תואר שיאבחן מול המצב התפקודי. הוא קיים כאשר אנו מבחינים בין תינוק, ילד או נער והא קיים, גם אצל קשישים, אלא שרק במצבם הנסוג".

בספרו "מחזור החיים השני", מציע בן שאול הגדרה גילאית שונה שמותאמת למצב תוחלת החיים המתקרב אלינו והמכונה על ידו מגה חיים.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.