forums

דרושה אבחנת גיל חדשה

יש לקיים הבחנה בין בני 'גיל שני' - מגילאי החמישים ועד לשלוש הספרות - שמבחנם ההגדרתי הוא בשימור תפקודם הפיזי והמנטאלי, לבין בני הגיל השלישי - הקשישים, שהזקנה כבר נתנה בהם את אותותיה המלאים.
 
דרושה אבחנת גיל חדשה
יש לקיים הבחנה בין בני 'גיל שני' - מגילאי החמישים ועד לשלוש הספרות - שמבחנם ההגדרתי הוא בשימור תפקודם הפיזי והמנטאלי, לבין בני הגיל השלישי - הקשישים, שהזקנה כבר נתנה בהם את אותותיה המלאים. כך מציע יעקב בן שאול, במסגרת הרצאות שהוא מקיים בנושא "מגה חיים".

בן שאול, שכתב, בין השאר, את הספר "מחזור החיים השני - החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה", סבור שההיגיון לפיו מושג הזקנה מוצמד למצב הפיזי והמנטאלי - היה צריך להכתיב הגדרה גמישה למתבגרים החדשים, על פי העלייה בתוחלת החיים. אולם מועד היציאה האוניברסאלי לגמלאות, של 65, הידוע כגיל הפנסיה, קיבע גם את הגדרת גיל הזקנה.

 "מועד היציאה לפנסיה לשכירים על 65 שנה, שנקבע בימי הקנצלר ביסמרק לפני למעלה ממאה, ארע כאשר תוחלת החיים הממוצעת הייתה 46 שנה בלבד לגברים ו- 48 שנה לנשים, כ- 30 שנה פחות מהמצב כיום", מזכיר בן שאול. "כתוצאה מכך, קיימת בעייתיות כאשר גופים שונים מתייחסים לכלל האוכלוסייה המתבגרת כמקשה אחת, חלקם כבר מגיל חמישים פלוס, ואילו המדינה בדוחותיה הרשמיים מציגה יחדיו את כל גילאי ה"65+".

בן שאול טוען שהמציאות התפקודית של הזקנים הצעירים אינה מאפשרת להגדרה להישאר רלוונטית. "ארגון הבריאות הבינלאומי יצר פשרה, לפיה זקנים הם אמנם מגילאי 60 - 74 שנה, אך הם מובחנים מהזקנים מאד, הקשישים במובנם הסטריאוטיפי של זקנה, ונסיגה ביכולתם עד הפיכתם לחסרי יכולת של תפקוד עצמאי", מסביר בן שאול ונותן דוגמאות מהמציאות הישראלית:

"די אם נדגים בעזרת שר הביטחון אהוד ברק כזקן לפי ההגדרה הנוכחית ואת נשיא המדינה כזקן מאד - כדי שנבין את הבעייתיות בהצמדת התואר זקן לפי הגישה המקובלת - במיוחד כש70%  מבני השבעים כיום עדיין פעילים גם במובן התעסוקתי. לכן קיים צורך בהצגת תואר שיאבחן מול המצב התפקודי. הוא קיים כאשר אנו מבחינים בין תינוק, ילד או נער והא קיים, גם אצל קשישים, אלא שרק במצבם הנסוג".

בספרו "מחזור החיים השני", מציע בן שאול הגדרה גילאית שונה שמותאמת למצב תוחלת החיים המתקרב אלינו והמכונה על ידו מגה חיים.


 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.