forums

גיל המעבר אצל גברים

טסטוסטרון עוזר לגברים הסובלים מתופעות גיל המעבר
 
גיל המעבר אצל גברים
אתה בן 50 פלוס, מזיע, עצבני, וגל חום בלתי נסבל פוקד אותך זו הפעם השלישית השבוע? תתפלא, אבל לא מדובר בהכרח בהתקף לב. ייתכן שמדובר בתופעות האופייניות לגיל המעבר. כך אומר ד"ר משה שליו, רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי מאיר.

במחקר שנעשה בנושא הפיזיולוגיה של הגברים בגיל המתבגר – מפרט ד"ר שליו - נימצא שהחל מגיל 40 מתחילה ירידה איטית אך עקבית בהפרשת הורמונים אנדרוגניים (הורמוני מין גבריים), שהעיקרי בהם הוא הטסטוסטרון. בשל שינויים הורמונאליים אלה, כבר בגיל 50 מתחילים להופיע אצל אוכלוסיית הגברים תופעות שונות ובהן:

הפרעות בדרכי שתן תחתונות (הגדלת הערמונית), ירידה בחשק המיני, הפרעות בתפקוד המיני, ירידה בחיוניות, ירידה במסת השרירים וכתוצאה מכך ירידה בכוח הגס, ירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס), אנמיה וגלי חום והזעות לילה בדומה לנשים בגיל זה. עם זאת, בניגוד למה שקורה אצל נשים, התופעות מופיעות בצורה הדרגתית יותר ואיטית יותר, זאת בשל הירידה האיטית ברמות הטסטוסטרון המתפרשת לאורך שנים רבות.

סקר שנערך בקרב גברים בארצות הברית, הראה שאחד מכל 200 גברים מעל גיל 60 - סובל מתופעות האופייניות לירידה ברמות הטסטוסטרון. "ניתן לטפל ולמנוע חלק מתופעות אלו של גיל המעבר, על ידי מתן תוספות של ההורמון", אומר ד"ר שליו. "טיפול זה יכול גם להיכנס לקטגוריה של רפואה מונעת, בעיקר בכל מה שמדובר באוסטיאופורוזיס אצל גברים.

 "מבחינה זו, הוכח כי גברים שטופלו בטסטוסטרון הראו עליה במסת השריר וירידה במסת שומנים מהמאגרים האופייניים לגבר המבוגר. בנוסף, טיפול בטסטוסטרון הוכיח עליה בחשק המיני, בחיוניות וירידה בתדירות ועוצמת גלי חום. גם חולים סוכרתיים הראו יכולת איזון סוכרת טובה יותר, כאשר קיבלו תוספות של טסטוסטרון. 

ד"ר שליו מדגיש שטיפול בטסטוסטרון מחייב מעקב ואישור ראשוני של אורולוג, על מנת שאפשר יהיה לוודא שאין סכנה של גידול ממאיר בערמונית. מחקרים רבים מראים כי הורמון הטסטוסטרון לכשעצמו אינו גורם להופעת סרטן הערמונית, אך הוא בהחלט יכול לגרום לשגשוג של סרטן ערמונית קיים. עוד עולה מהמחקרים, שטיפול בהורמון זה אינו מחריף תסמינים בדרכי שתן תחתונות ואינו גורם להגדלה משמעותית בנפח הערמונית. עם זאת, מהרגע שקיים חשד להופעת סרטן הערמונית - יש להפסיק את הטיפול בטסטוסטרון. 

לדעתו של ד"ר שליו, גיל הגברים המתאים ביותר לקבלת טיפול בטסטוסטרון הוא מעל 50 - גיל שבו, לרוב, קיימים התסמינים האופייניים לגיל המעבר. על מנת להתחיל בטיפול, יש לפנות לאורולוג לביצוע בדיקה גופנית מתאימה, וכן לבצע בדיקות דם המאשרות מצב של ירידה בהפרשה של הורמוני המין וירידה בריכוז הטסטוסטרון הפעיל בדם. כמו כן חשוב לבצע בדיקת דם ל־PSA על מנת לשלול חשד לממאירות בערמונית. "בכל מקרה, אין סיבה לסבול מתופעות אלו של גיל המעבר, במיוחד כשקיים פתרון שיכול להקל במידה ניכרת, ולאפשר לגבר איכות חיים מתאימה בגיל הנחשב היום אמצע החיים", מסכם ד"ר שליו. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.