forums

גיל המעבר אצל גברים

טסטוסטרון עוזר לגברים הסובלים מתופעות גיל המעבר
 
גיל המעבר אצל גברים
אתה בן 50 פלוס, מזיע, עצבני, וגל חום בלתי נסבל פוקד אותך זו הפעם השלישית השבוע? תתפלא, אבל לא מדובר בהכרח בהתקף לב. ייתכן שמדובר בתופעות האופייניות לגיל המעבר. כך אומר ד"ר משה שליו, רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי מאיר.

במחקר שנעשה בנושא הפיזיולוגיה של הגברים בגיל המתבגר – מפרט ד"ר שליו - נימצא שהחל מגיל 40 מתחילה ירידה איטית אך עקבית בהפרשת הורמונים אנדרוגניים (הורמוני מין גבריים), שהעיקרי בהם הוא הטסטוסטרון. בשל שינויים הורמונאליים אלה, כבר בגיל 50 מתחילים להופיע אצל אוכלוסיית הגברים תופעות שונות ובהן:

הפרעות בדרכי שתן תחתונות (הגדלת הערמונית), ירידה בחשק המיני, הפרעות בתפקוד המיני, ירידה בחיוניות, ירידה במסת השרירים וכתוצאה מכך ירידה בכוח הגס, ירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס), אנמיה וגלי חום והזעות לילה בדומה לנשים בגיל זה. עם זאת, בניגוד למה שקורה אצל נשים, התופעות מופיעות בצורה הדרגתית יותר ואיטית יותר, זאת בשל הירידה האיטית ברמות הטסטוסטרון המתפרשת לאורך שנים רבות.

סקר שנערך בקרב גברים בארצות הברית, הראה שאחד מכל 200 גברים מעל גיל 60 - סובל מתופעות האופייניות לירידה ברמות הטסטוסטרון. "ניתן לטפל ולמנוע חלק מתופעות אלו של גיל המעבר, על ידי מתן תוספות של ההורמון", אומר ד"ר שליו. "טיפול זה יכול גם להיכנס לקטגוריה של רפואה מונעת, בעיקר בכל מה שמדובר באוסטיאופורוזיס אצל גברים.

 "מבחינה זו, הוכח כי גברים שטופלו בטסטוסטרון הראו עליה במסת השריר וירידה במסת שומנים מהמאגרים האופייניים לגבר המבוגר. בנוסף, טיפול בטסטוסטרון הוכיח עליה בחשק המיני, בחיוניות וירידה בתדירות ועוצמת גלי חום. גם חולים סוכרתיים הראו יכולת איזון סוכרת טובה יותר, כאשר קיבלו תוספות של טסטוסטרון. 

ד"ר שליו מדגיש שטיפול בטסטוסטרון מחייב מעקב ואישור ראשוני של אורולוג, על מנת שאפשר יהיה לוודא שאין סכנה של גידול ממאיר בערמונית. מחקרים רבים מראים כי הורמון הטסטוסטרון לכשעצמו אינו גורם להופעת סרטן הערמונית, אך הוא בהחלט יכול לגרום לשגשוג של סרטן ערמונית קיים. עוד עולה מהמחקרים, שטיפול בהורמון זה אינו מחריף תסמינים בדרכי שתן תחתונות ואינו גורם להגדלה משמעותית בנפח הערמונית. עם זאת, מהרגע שקיים חשד להופעת סרטן הערמונית - יש להפסיק את הטיפול בטסטוסטרון. 

לדעתו של ד"ר שליו, גיל הגברים המתאים ביותר לקבלת טיפול בטסטוסטרון הוא מעל 50 - גיל שבו, לרוב, קיימים התסמינים האופייניים לגיל המעבר. על מנת להתחיל בטיפול, יש לפנות לאורולוג לביצוע בדיקה גופנית מתאימה, וכן לבצע בדיקות דם המאשרות מצב של ירידה בהפרשה של הורמוני המין וירידה בריכוז הטסטוסטרון הפעיל בדם. כמו כן חשוב לבצע בדיקת דם ל־PSA על מנת לשלול חשד לממאירות בערמונית. "בכל מקרה, אין סיבה לסבול מתופעות אלו של גיל המעבר, במיוחד כשקיים פתרון שיכול להקל במידה ניכרת, ולאפשר לגבר איכות חיים מתאימה בגיל הנחשב היום אמצע החיים", מסכם ד"ר שליו. 
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
טיפול בחומצה היאלורונית בגיל השלישי
חומצה היאלורונית יכולה לתרום רבות לבני הגיל השלישי, במיוחד בדורנו שהגיל השלישי ארוך בשנים וכן לרובם יש את הצורך להישאר צעירים בנפש, ברוח ובמראה החיצוני.
לקריאה
קורס עזרה ראשונה לגמלאים
קורס עזרה ראשונה, הינו קורס שבד"כ רצוי ואף חובה לכל אדם באשר הוא לעבור, וכן גם לגיל השלישי או לגמלאים כדאי ללמוד לימודים אלו זה אשר יכול להשפיע ולסייע רבות במהלך החיים.
לקריאה
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.