forums

שמירה על בריאות השיניים בגיל הזהב

גיל הזהב הוא גיל שבו הגוף עובר הליכי שינוי משמעותיים, מה שעלול להביא לשורה ארוכה של סיבוכים שאינם בהכרח נעימים.
 
שמירה על בריאות השיניים בגיל הזהב
אחת ההשלכות על כך היא על בריאות השיניים, הפה והלסת, תחום בו עלולות להיווצר לא מעט בעיות. המאמר הבא מתייחס לסיכונים שמעמיד הגיל המבוגר יותר, מהבחינה הזו, כמו גם טיפים להתמודדות ראויה עם המצב.

 

נקודת המוצא: מספר הבעיות האפשריות רחב יחסית

המציאות מראה כי שמירה על בריאות השיניים הופכת למשימה מורכבת פי כמה בגיל הזהב. סיבה ראשונה לכך היא שמחקרים מגוונים הצביעו על יחס הקיים בין מחלות שונות בגוף, דוגמת מחלות לב או כלי דם, לבין מחלות חניכיים. היות ואחוז המבוגרים הסובלים מבעיות אלה גבוה ביחס לאוכלוסיה הממוצעת, גדלים הסיכויים אצלם לבעיות דנטליות, חלקן חמורות. לכך ניתן להוסיף בעיות שיניים אשר קיימות אצלם כבר עשרות שנים, שכמובן שלא נוטות להיעלם: אדרבא, בהיעדר טיפול בזמן הנזק רק הולך וגודל למימדי ענק.

תרחיש נפוץ נוסף הוא זה בו הקשישים סובלים מיובש כרוני בפה, כשלעצמו עלול להיגרם עקב מחלות כרוניות, תרופות מסוימות שהם נוטלים ושאר גורמים. לקשישים הסובלים מכך מומלץ מאד להרבות בשתיית מים ובשטיפת הפה שלהם, כשאפשרויות אחרות הן שימוש בתחליפי רוק, שימוש במשחות שיניים הכוללות ריכוז גבוה של פלואור והימנעות ממזונות הנחשבים ליבשים.

 

הבעיה: השמירה על השיניים לא פשוטה

לכל אלה, יש להוסיף גורמים אחרים המקשים על מלאכת צחצוח השיניים בפרט, והשמירה על בריאות השיניים בכלל. קשישים רבים סובלים מבעיות תפקודיות מגוונות, המביאות לקושי פיזי מהותי בביצוע פעולות הנראות פשוטות על הנייר. זאת ועוד, מחלות שונות, דוגמת דלקות מפרקים, מקשות על צחצוח השיניים באופן יסודי, מה שעלול להביא לנזקים המצטברים להפוך לחמורים עוד יותר.

 

הקושי הפיזי ממנו סובלים המבוגרים מונע לעיתים גם גיחות למרפאות השיניים, סיטואציה המביאה להביא לדחיית טיפולים הכרחיים. לכך ניתן להוסיף קושי כלכלי המאפיין לא מעט מבוגרים בישראל, הנמצאים בתקופה בה הם כבר לא עובדים – ומכאן שהם לא יכולים להרשות לעצמם הוצאות מסוימות, כולל אלה הנדרשות עבור טיפולי שיניים.

 

אז מה עושים?

בכל זאת, כאשר מקפידים על מספר דגשים ניתן להפוך את ההתמודדות לפשוטה יותר. חשוב להקפיד לצחצח שיניים לאחר כל אחת מהארוחות ולמצוא דרכים להתגבר על הקושי הפיזי הכרוך בכך. בהמשך לכך, יש להשתמש בחוט דנטלי ולהקפיד לבקר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה לפחות. בגיל הזהב, הרבה יותר מאשר בגילאים אחרים, חשוב מאד שלא לדחות טיפולים, ולו מכיוון שהדבר עלול להפוך את המצב הדנטלי לחמור פי כמה.

 

כיום, מוצע מגוון רחב מאד של טיפולים לשיקום הפה, מה שעשוי לאפשר להחזיר לתפקוד מלא את השיניים והלסת. טיפולים משקמים, דוגמת השתלת שיניים ביום אחד או השמת שיניים תותבות, יכולים לחולל הבדל משמעותי ולשפר את איכות החיים של בני גיל הזהב, כמו גם את הבריאות שלהם, בעשרות מונים.

  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
טיפול הומאופתיה בגיל השלישי
יותר ויותר אנשים מעבר לגיל הפרישה חיים בבריאות טובה יותר. מה הכוונה? תנאי החיים הממוצעים והטיפולים המשופרים במחלות זיהומיות ואחרות נחשבות בדרך לסיבות העיקריות לכך.
לקריאה
העלמת ורידים ברגליים בגיל השלישי
ורידים בולטים ברגליים היא בעיה בריאותית שכיחה במדינות המערב, והשכיחות שלה עולה עם הגיל. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שלרבע מהאוכלוסייה הבוגרת יש בעיית ורידים ברגלים, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים (30%-25%) מאשר בקרב גברים (20%-10%).
לקריאה
בעיות בעיכול בקרב הגיל השלישי
מערכת העיכול היא אזור מסועף בגוף ואנשים רבים סובלים במרוצת השנים מבעיות עיכול. אלה מתעוררות בעיקר כשיש קושי בספיגת המזון בגוף והתוצאה היא כאבי בטן, עצירות או שלשולים.
לקריאה
טיפול הידרותרפיה ושיקום לקשישים
בשנים האחרונות הפכו טיפולי הידרותרפיה למקובלים מאוד בקרב קבוצות גיל שונות. שיטה זו נעשית בבריכה טיפולית ובליווי מדריכים מקצועיים (או פיסיותרפיסטים שעברו הכשרה בתחום). הטיפול נמצא מתאים מאין כמוהו גם לבני גיל הזהב, בריאים או אפילו סיעודיים. איך זה עובד?
לקריאה
החלפת מפרק ירך בגיל מבוגר
מפרק הירך נשחק במהלך השנים ובאופן משמעותי לאחר גיל 50. במידה ואתם סובלים מכאבים ובעיות במפרק הירך חשוב לדעת כי ניתן להיפטר מבעיות אלו ולחזור לשגרת חיים רגילה באמצעות ניתוח החלפת מפרק ירך, אשר נחשב כיום לשכיח ובטוח יותר עבור המנותח.
לקריאה
כורסאות טלוויזיה לבני הגיל השלישי
כורסאות טלוויזיה נוחות יכולות לשפר את איכות החיים של בני הגיל השלישי. אך איזו כורסה תתאים לאוכלוסיה זו? במאמר זה נלמד לבחור כורסה בעל פיצ'רים מיוחדים המספקים מענה אופטימליים עבור הצרכים של אוכלוסיית גיל הזהב.
לקריאה
סדנת בריאות טבעית לגיל השלישי
איזה סדנאות בריאות קיימות עבור בני הגיל השלישי? למה צריך ללכת סדנאות בריאות ומה אפשר להפיק מהן? את כל התשובות תמצאו במאמר הבא ובין הסדנאות השונות תוכלו להתרשם גם מתזונה נכונה וגם משילוב ספורט.
לקריאה
השתלה בזאלית בגיל השלישי
בעידן שבו תוחלת החיים גדלה משמעותית, נדרשים פתרונות מתקדמים יותר בכל מה שקשור לרפואה בגיל השלישי, אחד התחומים ברפואה הדורשים פתרונות מתקדמים לגיל השלישי הוא תחום השיניים. השתלת שיניים בזאלית היא הפתרון הטוב ביותר שיש לרפואה להציע בתחום רפואת השיניים.
לקריאה
ניתוח אורתוגנטי בקרב הגיל השלישי
לקריאה
רפואה סינית לכאבי גב בקרב גמלאים
רפואה סינית היא רפואה עתיקת יומין המוכיחה את יעילותה הרבה בכל טיפול. במקרים רבים במקרים שהרפואה הקונבנציונלית אינה מוצאת פתרונות, הרפואה הסינית היא זו שמשפרת את איכות החיים.
לקריאה
 
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.