forums

שמירה על בריאות השיניים בגיל הזהב

גיל הזהב הוא גיל שבו הגוף עובר הליכי שינוי משמעותיים, מה שעלול להביא לשורה ארוכה של סיבוכים שאינם בהכרח נעימים.
 
שמירה על בריאות השיניים בגיל הזהב
אחת ההשלכות על כך היא על בריאות השיניים, הפה והלסת, תחום בו עלולות להיווצר לא מעט בעיות. המאמר הבא מתייחס לסיכונים שמעמיד הגיל המבוגר יותר, מהבחינה הזו, כמו גם טיפים להתמודדות ראויה עם המצב.

 

נקודת המוצא: מספר הבעיות האפשריות רחב יחסית

המציאות מראה כי שמירה על בריאות השיניים הופכת למשימה מורכבת פי כמה בגיל הזהב. סיבה ראשונה לכך היא שמחקרים מגוונים הצביעו על יחס הקיים בין מחלות שונות בגוף, דוגמת מחלות לב או כלי דם, לבין מחלות חניכיים. היות ואחוז המבוגרים הסובלים מבעיות אלה גבוה ביחס לאוכלוסיה הממוצעת, גדלים הסיכויים אצלם לבעיות דנטליות, חלקן חמורות. לכך ניתן להוסיף בעיות שיניים אשר קיימות אצלם כבר עשרות שנים, שכמובן שלא נוטות להיעלם: אדרבא, בהיעדר טיפול בזמן הנזק רק הולך וגודל למימדי ענק.

תרחיש נפוץ נוסף הוא זה בו הקשישים סובלים מיובש כרוני בפה, כשלעצמו עלול להיגרם עקב מחלות כרוניות, תרופות מסוימות שהם נוטלים ושאר גורמים. לקשישים הסובלים מכך מומלץ מאד להרבות בשתיית מים ובשטיפת הפה שלהם, כשאפשרויות אחרות הן שימוש בתחליפי רוק, שימוש במשחות שיניים הכוללות ריכוז גבוה של פלואור והימנעות ממזונות הנחשבים ליבשים.

 

הבעיה: השמירה על השיניים לא פשוטה

לכל אלה, יש להוסיף גורמים אחרים המקשים על מלאכת צחצוח השיניים בפרט, והשמירה על בריאות השיניים בכלל. קשישים רבים סובלים מבעיות תפקודיות מגוונות, המביאות לקושי פיזי מהותי בביצוע פעולות הנראות פשוטות על הנייר. זאת ועוד, מחלות שונות, דוגמת דלקות מפרקים, מקשות על צחצוח השיניים באופן יסודי, מה שעלול להביא לנזקים המצטברים להפוך לחמורים עוד יותר.

 

הקושי הפיזי ממנו סובלים המבוגרים מונע לעיתים גם גיחות למרפאות השיניים, סיטואציה המביאה להביא לדחיית טיפולים הכרחיים. לכך ניתן להוסיף קושי כלכלי המאפיין לא מעט מבוגרים בישראל, הנמצאים בתקופה בה הם כבר לא עובדים – ומכאן שהם לא יכולים להרשות לעצמם הוצאות מסוימות, כולל אלה הנדרשות עבור טיפולי שיניים.

 

אז מה עושים?

בכל זאת, כאשר מקפידים על מספר דגשים ניתן להפוך את ההתמודדות לפשוטה יותר. חשוב להקפיד לצחצח שיניים לאחר כל אחת מהארוחות ולמצוא דרכים להתגבר על הקושי הפיזי הכרוך בכך. בהמשך לכך, יש להשתמש בחוט דנטלי ולהקפיד לבקר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה לפחות. בגיל הזהב, הרבה יותר מאשר בגילאים אחרים, חשוב מאד שלא לדחות טיפולים, ולו מכיוון שהדבר עלול להפוך את המצב הדנטלי לחמור פי כמה.

 

כיום, מוצע מגוון רחב מאד של טיפולים לשיקום הפה, מה שעשוי לאפשר להחזיר לתפקוד מלא את השיניים והלסת. טיפולים משקמים, דוגמת השתלת שיניים ביום אחד או השמת שיניים תותבות, יכולים לחולל הבדל משמעותי ולשפר את איכות החיים של בני גיל הזהב, כמו גם את הבריאות שלהם, בעשרות מונים.

  
כותרת:
שם:
תוכן התגובה:
 
אולי יעניין אתכם גם :
צניחת רחם בגיל השלישי
צניחת רחם היא אחת מהתופעות המוכרות ביותר והיא יכולה לעתים גם להיות מסוכנת. אפשר למנוע אותה על ידי טיפול מונע ושגרת חיים בריאה יותר וגם כאשר היא כבר קרתה, יש אפשרות לטפל בה ביעילות. מה קורה כאשר ישנה צניחת רחם בגיל השלישי? הנה כמה הסברים חשובים על הנושא.
לקריאה
איזון תרופתי בגיל השלישי עקב מחלות כרוניות
הגיל השלישי מציב בפני המין האנושי שלל אתגרים. תשומת הלב לכך התעצמה מאוד בעשור האחרון, שכן תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה משמעותית, כך ששלב זה בחיים הופך ארוך יותר ובנוסף גם בני ובנות ה-60 פלוס וה-70 פלוס ואפילו אלה שעברו את ה-80 וה-90 מבקשים לא רק לחיות אלא גם ליהנות מחיים עם איכות.
לקריאה
סוגי בריחת שתן והתמודדות אצל מבוגרים
בעיות בשלפוחית השתן הינן שכיחות מאוד בעולם המערבי, יותר ממאה אלף ישראלים חווים באופן קבוע דליפה מהשלפוחית (בריחת שתן). אנו נסביר אילו סוגים של בריחת שתן קיימים ומה הם דרכי ההתמודדות המומלצים:
לקריאה
טיפול בקשישים חולי פרקינסון
מחלת הפרקינסון מביאה להפרעה במערכת המוטורית. התסמינים: נוקשות בגוף ורעידות, אי יציבות, איטיות בתנועה וקואורדינציה לקויה. כאשר התסמינים מחריפים, החולה חווה קשיים בדיבור ובהליכה ולעתים אף בביצוע מטלות פשוטות.
לקריאה
מחלות נפוצות בגיל השלישי
מצב סיעודי מאפיין את שכבת הגיל השלישי יותר משכבות גיל אחרות. נמצא שאחוז בני 80 ומעלה הנמצאים במצב סיעודי גבוה משמעותית בהשוואה לבני 65-74 הנמצאים במצב זה. ישנם מחלות ומצבים רפואיים המדרדרים את המצב הרפואי של אדם עד כדי מצב סיעודי.
לקריאה
מניעת כאבי גב בקרב הגיל השלישי
אנשים הסובלים מכאבי גב סובלים מהם בכל גיל. אנשים צעירים וביניהם גברים חזקים שנראים על פניו בריאים לחלוטין, סובלים גם הם מכאבים אלו כתוצאה מפריצת דיסק או בעיות שונות. לכן לא מפתיע למה אנשים בגיל השלישי סובלים גם הם מכאבי גב.
לקריאה
היתרונות בפעילויות שחייה בקרב בני הגיל השלישי
שחייה היא אחת הפעילויות הגופניות הטובות ביותר שאדם יכול לבצע והחשיבות שלה עולה עוד יותר כשמדובר בבני הגיל השלישי. למדו על חשיבות פעילות השחייה והשפעתה החיובית על הגוף בגיל מתקדם.
לקריאה
שיאצו לגיל השלישי
מחפשים טיפול שיאצו לגיל השלישי? רוצים להקל על יקיריכם? בואו להכיר ולהתנסות בשיטות טיפול פשוטות ובו זמנית מעמיקות, המתבססות על טכניקות מגע, עם תוצאות בריאותיות לטווח הארוך.
לקריאה
יתרונות רפואיים של ספא בגיל הזהב
תועלות טיפולי ספא עבור אוכלוסיית גל הזהב הן רבות ואינן מסתכמות בפינוק ורוגע בלבד. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות מול מחלות, בעיות גופניות שונות ואף מחזקות את הנפש ורמת האנרגיה.
לקריאה
טיפול בעקמת בגיל השלישי
עקמת - סקוליוזיס היא תופעה שמחמירה עם הגיל ואין לה טיפול חד פעמי. הפתרון עבור מבוגרים הוא לשקול טיפול פיזיותרפי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. במאמר הבא נביא את כל הפרטים
לקריאה
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
אתר בגילנו מספק מידע בנושא פתרונות דיור, דיור מוגן, בתי אבות, ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות, ייעוץ פיננסי לגיל הזהב, תרבות ופנאי, לימודים לגמלאים, הכרויות למבוגרים ועוד.